2. prosince 2016 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemlčte a nepodporujte xenofobii, apelují kvůli Ortelu členové vládní rady

Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Členové vládní rady pro romské záležitosti vyzývají osobnosti, aby veřejně projevily svůj postoj skupině Ortel. Ta se už druhým rokem po sobě umístila na druhém místě v anketě Slavíků, přestože dlouhodobě vyvolává kvůli svým textům kontroverzní reakce. „Nepodporujte nenávist tím, že budete hledat omluvy, přehlížet fakta a mlčet,“ píší v otevřeném dopise.

„My, občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se obracíme k těm osobnostem veřejného života, které tak ještě neučinily, aby zvážily svůj občanský postoj ve věci udělení ocenění v anketě Český slavík xenofobní hudební skupině a veřejně se k němu vyjádřily,“ píše v otevřeném dopise blíže neurčeným osobnostem dvanáctka členů vládní rady, která se zabývá záležitostmi romské menšiny.

Oceněná skupina má podle nich úzké napojení na extrémní pravici, což podle nich není možné přehlížet. „(Skupina) hlásá myšlenky neslučitelné se základními právními dokumenty České republiky tím, že podporuje nenávist vůči skupinám osob. Takovým interpretům nelze vyjadřovat jakoukoliv podporu,“ apelují dále v textu, který jako první uveřejnil server Romea.cz.

Mezi podepsanými nechybí například jméno Jana Baloga, Jany Horváthové, Renáty Köttnerové, Martiny Horváthové, Jana Kudryho, Karla Holomka, Emila Horvátha, Františka Bikára či Čeňka Růžičky.

Společně píší, že úspěch skupiny Ortel i jejího frontmana, někdejšího člena dnes již neexistující neonacistické kapely Conflict 88, ukazuje na nežádoucí jevy ve společnosti.

„Uvědomujeme si, že Český slavík je anketou mezi veřejností, o to více lze považovat přední umístění této xenofobní kapely již druhý rok po sobě za odraz současného trendu radikalizace společnosti. Současně je to také výsledek absolutní absence zásahů veřejně známých apolitických osobností do společenského diskurzu,“ jmenují, co je vedlo k sepsání otevřeného dopisu.

Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi.
Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v...

„Jako osoby velmi dobře viditelné ve veřejném prostoru máte významný vliv na veřejné mínění. Nepodporujte tedy xenofobii a nenávist tím, že budete hledat omluvy, přehlížet fakta a mlčet. Využijte svého vlivu pro nastolení korektní a konstruktivní společenské diskuse. Podpořte demokracii tím, že jasně vyjádříte svůj názor,“ vyzývají dále členové.

Zároveň poděkovaly těm osobnostem, které tak již učinily. „Jejich postoj není jen výrazem jakési osobní statečnosti, ale především projevem zdravého občanského sebevědomí a uvědomělé snahy chránit základní hodnoty demokracie,“ píší v závěru dopisu.

Odchod ze sálu

Tím zřejmě naráželi na kritický postoj zpěváka ze skupiny Gipsy.cz. Už v průběhu slavnostního večera v Hudebním divadle Karlín dalkvůli ocenění skupiny Tomáše Ortela jasně najevo, jaký má postoj. Společně s manželkou na protest proti politice Slavíků opustil sál.

Jak ale informoval server Lidovky.cz, Bangovi záhy začaly chodit nenávistné zprávy. Lidé v nich zpěvákovi často vyhrožovali a nadávali pro jeho romský původ. „Jdi do plynu. Jeho prarodiče měli zabít v tom táboře,“ zaznělo například. Nenávistných komentářů se na sociální síti Facebook nakonec sešlo více než šest tisíc.(více čtěte ZDE)

Stejně jako Banga se v sále hudebního divadla zachovala také herečka Iva Pazderková. Zpěvák Ben Cristovao se do divadla ze stejných důvodů neměl ani zájem dostavit. Na slavnostním ceremoniálu vyjádřil nenápadný nesouhlas také zpěvák Pekař, který se stal Objevem roku. Při přebírání ceny prohlásil: „Slavík je super, ale mohlo by to být lepší, kdyby tu nebyli lidi, kteří tu podle mě být nemají.“

Podle pořadatele hudební ankety, v níž hlasuje veřejnost, nikoli odborná porota, však není kritika na místě. Hájí se hlavně obavou z nařčení, že se coby organizátor ankety dopouští cenzurních zásahů.

„Vzpomeňme co následovalo před pár lety, kdy byl ze soutěže Hvězda internetu kvůli mimořádně vulgárním textům vyřazen raper Řezník. Zvedla se velká vlna nevole a kritiky. Mnoho osobností se vyjadřovalo v tom smyslu, že svoboda slova je nedotknutelná a pořadatel soutěže byl obviňován z cenzury. Nyní se zdá, že lidé jsou v názoru na tuto věc rozděleni,“ říká pro server Lidovky.cz v reakci na kritické hlasy některých interpretů přímo v sále či posléze na sociálních sítích Jaroslav Těšínský, zástupce pořadatelské společnosti Musica Bohemica.

Všichni členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

František Bikár, občanský člen Rady

PhDr. Lukáš Kaucký, náměstek, ministerstvo zahraničních věcí

Mgr. Daniel Herman, ministr kultury

Ing. Karel Holomek, občanský člen Rady

Bc. Emil Horvát, občanský člen Rady

PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně

Mgr. Lucie Fuková, občanská členka Rady

Bc. Martina Horváthová, občanská členka Rady

Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj

Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D. ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Milan Chovanec, ministr vnitra

Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., občanský člen Rady

Mgr. Cyril Koky, občanský člen Rady

PhDr. Renata Köttnerová, občanská členka Rady

Mgr. Jan Kudry, Ph.D., občanský člen Rady

Mgr. Michaela Marksová-Tominová, ministryně práce a sociálních věcí

Bc. Lýdia Poláčková, občanská členka Rady

Čeněk Růžička, občanský člen Rady

Bc. Edita Stejskalová, občanská členka Rady

Oto Váradi, DiS, občanský člen Rady

RNDr. Petr Pospíšil, Svaz měst a obcí

Oldřich Bubeníček, Asociace krajů ČR

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky