9. prosince 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová protikorupční operace: obvinění si vyslechl šéf vojenské pojišťovny

Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky. | foto: VOZPReprofoto

PRAHA Protikorupční policie se pokouší dostat k soudu dalšího vysoce postaveného manažera ze zdravotnictví. Jak zjistil server Lidovky.cz, obvinění si v uplynulých hodinách vyslechl generální ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny Karel Štein. Důvod? Pochybné hospodaření instituce s obratem 12 miliard korun, která mimo jiné zajišťuje lékařskou péči českým vojákům.

„Generální ředitel považuje své obvinění za zcela absurdní a chápe ho jako další pokus o kriminalizaci Vojenské zdravotní pojišťovny,“ reagoval na čerstvé stíhání mediální manažer úřadu Richard Medek. Samotný Štein nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS zprávy.

Opravdu jen okrajová role?

Prolog k aktuálnímu obvinění se odehrál už letos v létě, kdy do budovy ředitelství napochodovali detektivové protikorupční policie a celou noc hledali dokumenty k veřejným zakázkám. Už tehdy se spekulovalo, že hledají důkazy k zakázce na nábor klientů, za něž pojišťovna vyplatila odměny ve výši 130 milionů korun. Tuto teorii posiluje i stanovisko pojišťovny: „Věc nepřímo souvisí s vyšetřováním daňových deliktů bývalých partnerů pojišťovny, zajišťujících realizaci náborových akcí v minulých letech. Celý spis se týká osoby generálního ředitele Karla Šteina pouze zlomkem svého obsahu a s ohledem na probíhající vyšetřování se k této věci nebude nadále vyjadřovat.“

Jenže podle informací serveru Lidovky.cz z justičních kruhů má být středobodem policejního zájmu právě Štein a obvinění se týká více jak dvou desítek zakázek. Všechny mají mít společného jmenovatele: nehospodárné nakládání s finančními prostředky, přičemž stíháni mají být se Šteinem minimálně další tři lidé ze soukromé sféry. Jinými slovy: nemůže jít pouze o nábor klientů.

Víc detailů ovšem policie zatím nechce uvolnit. „K vašemu dotazu nebudeme poskytovat žádné informace,“ odmítl doplňující otázky mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Ještě v úterý po poledni o stíhání šéfa nevěděli ani členové správní rady pojišťovny, kteří mají na chod instituce dohlížet. „Byli jsme informováni, že policie si tam v létě byla vyzvednout nějaké materiály k případu, v němž ale nikdo z pojišťovny nebyl v roli obviněných. Jestli jde o čerstvou věc, tak v danou chvíli o tom ještě nevím. Příští týden máme jednání rady a tam se o těchto věcech budeme bavit, pokud to bude relevantní,“ řekl předseda správní rady Petr Seifert, jinak vrchní praporčík Armády České republiky.

Miliony pro muže na radnici

Současné obvinění je dosud nejtemnějším a nejkonkrétnějším stínem, který na instituci s dvaadvacetiletou historií a 700 000 pojištěnci dopadá. Přitom před dvěma lety podalo na pojišťovnu trestní oznámení přímo ministerstvo zdravotnictví, a to po kontrole hospodaření. Ministerským auditorům vadil zmiňovaný nábor pojištěnců, za něž přes sto milionů korun inkasoval člověk bez živnostenského oprávnění s trvalým bydlištěm hlášeným na radnici Prahy 2 – což je obvyklé spíše u lidí bez domova. Náměstek ministra tehdy dokonce navrhoval Šteinovo odvolání.

Policie však už o pár měsíců později poslala případ k ledu s odůvodněním, že se na Vojenskou zdravotní pojišťovnu nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. A Štein, jenž v čele pojišťovny stojí už více než šest let, zůstal ve své funkci.

Jistý zlom přinesl letošní leden, kdy Úřad na ochranu hospodářské soutěže udělil pojišťovně pokutu 1,8 milionu korun. A to právě kvůli tomu, že při uzavírání smluv na nábor pojištěnců nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách.

Antimonopolní úřad se při posuzování případu zabýval zejména otázkou, zda se na vojenskou pojišťovnu zákon vztahuje. Dospěl k závěru, že ano. Mimo jiné proto, že ze zákona o veřejném zdravotním pojištění vyplývá, že stát má faktický vliv na výkon činnosti pojišťovny.

Na kolik lednové rozhodnutí antimonopolního úřadu otevřelo cestu k aktuálnímu stíhání, není jisté. Podle dřívějších informací serveru Aktualně.cz, policisté začali Vojenskou zdravotní pojišťovnu opětovně vyšetřovat už loni na jaře, tedy před verdiktem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz