„Generální ředitel považuje své obvinění za zcela absurdní a chápe ho jako další pokus o kriminalizaci Vojenské zdravotní pojišťovny,“ reagoval na čerstvé stíhání mediální manažer úřadu Richard Medek. Samotný Štein nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS zprávy.
Opravdu jen okrajová role?
Prolog k aktuálnímu obvinění se odehrál už letos v létě, kdy do budovy ředitelství napochodovali detektivové protikorupční policie a celou noc hledali dokumenty k veřejným zakázkám. Už tehdy se spekulovalo, že hledají důkazy k zakázce na nábor klientů, za něž pojišťovna vyplatila odměny ve výši 130 milionů korun. Tuto teorii posiluje i stanovisko pojišťovny: „Věc nepřímo souvisí s vyšetřováním daňových deliktů bývalých partnerů pojišťovny, zajišťujících realizaci náborových akcí v minulých letech. Celý spis se týká osoby generálního ředitele Karla Šteina pouze zlomkem svého obsahu a s ohledem na probíhající vyšetřování se k této věci nebude nadále vyjadřovat.“
Hudeček má v patách protikorupční policii. Kvůli pozemkům Pawlowského![]() |
Jenže podle informací serveru Lidovky.cz z justičních kruhů má být středobodem policejního zájmu právě Štein a obvinění se týká více jak dvou desítek zakázek. Všechny mají mít společného jmenovatele: nehospodárné nakládání s finančními prostředky, přičemž stíháni mají být se Šteinem minimálně další tři lidé ze soukromé sféry. Jinými slovy: nemůže jít pouze o nábor klientů.
Víc detailů ovšem policie zatím nechce uvolnit. „K vašemu dotazu nebudeme poskytovat žádné informace,“ odmítl doplňující otázky mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
Ještě v úterý po poledni o stíhání šéfa nevěděli ani členové správní rady pojišťovny, kteří mají na chod instituce dohlížet. „Byli jsme informováni, že policie si tam v létě byla vyzvednout nějaké materiály k případu, v němž ale nikdo z pojišťovny nebyl v roli obviněných. Jestli jde o čerstvou věc, tak v danou chvíli o tom ještě nevím. Příští týden máme jednání rady a tam se o těchto věcech budeme bavit, pokud to bude relevantní,“ řekl předseda správní rady Petr Seifert, jinak vrchní praporčík Armády České republiky.
Miliony pro muže na radnici
Současné obvinění je dosud nejtemnějším a nejkonkrétnějším stínem, který na instituci s dvaadvacetiletou historií a 700 000 pojištěnci dopadá. Přitom před dvěma lety podalo na pojišťovnu trestní oznámení přímo ministerstvo zdravotnictví, a to po kontrole hospodaření. Ministerským auditorům vadil zmiňovaný nábor pojištěnců, za něž přes sto milionů korun inkasoval člověk bez živnostenského oprávnění s trvalým bydlištěm hlášeným na radnici Prahy 2 – což je obvyklé spíše u lidí bez domova. Náměstek ministra tehdy dokonce navrhoval Šteinovo odvolání.
Kauza záložny: protikorupční policie navrhla obžalobu pro 20 lidí. Jde o miliardu |
Policie však už o pár měsíců později poslala případ k ledu s odůvodněním, že se na Vojenskou zdravotní pojišťovnu nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. A Štein, jenž v čele pojišťovny stojí už více než šest let, zůstal ve své funkci.
Jistý zlom přinesl letošní leden, kdy Úřad na ochranu hospodářské soutěže udělil pojišťovně pokutu 1,8 milionu korun. A to právě kvůli tomu, že při uzavírání smluv na nábor pojištěnců nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách.
Antimonopolní úřad se při posuzování případu zabýval zejména otázkou, zda se na vojenskou pojišťovnu zákon vztahuje. Dospěl k závěru, že ano. Mimo jiné proto, že ze zákona o veřejném zdravotním pojištění vyplývá, že stát má faktický vliv na výkon činnosti pojišťovny.
Na kolik lednové rozhodnutí antimonopolního úřadu otevřelo cestu k aktuálnímu stíhání, není jisté. Podle dřívějších informací serveru Aktualně.cz, policisté začali Vojenskou zdravotní pojišťovnu opětovně vyšetřovat už loni na jaře, tedy před verdiktem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.