Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým superúředníkem jmenovala vláda náměstka Petra Hůrku z ministerstva práce

Česko

  14:39aktualizováno  14:53
Praha - Novým náměstkem ministra vnitra pro státní službu bude dosavadní náměstek z legislativní sekce ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka. Kabinet v pondělí schválil jmenování nového tzv. superúředníka na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), sdělil ČTK předseda vlády.

Petr Hůrka pracuje na ministerstvu už 17 let, vedle toho učí na katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení na Právnické fakultě UK v Praze. foto:  Dan Materna, MAFRA

O post superúředníka má zájem diplomatka Chmielová i ministerský náměstek Hůrka

Hůrka se stane na šest let nástupcem Josefa Postráneckého, který z funkce odešel předčasně 7. dubna. Podle návrhu, který vypracoval úřad vlády, by Hůrka měl nastoupit 1. července.

Hůrku a ředitele odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání na ministerstvu vnitra Petra Nováka označila za nejvhodnější uchazeče výběrová komise. Babiš poté navrhl vládě jmenovat Hůrku. Výběrová komise dostala původně čtyři přihlášky. Vyřadit doporučila uchazeče Jana Blechu, ředitelka personálního odboru ministerstva zahraničí Iveta Chmielová Dalajková z řízení odstoupila sama.

Hůrka působí od září 1997 na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde je od roku 2010 docentem na katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. V letech 1997 až 1998 pracoval na České správě sociálního zabezpečení a od roku 2001 na částečný úvazek na ministerstvu práce a sociálních věcí jako odborný referent v odboru pracovněprávní legislativy, náměstkem se stal v roce 2016.

Postránecký byl prvním náměstkem pro státní službu po vzniku této funkce od února 2015 do letošního 7. dubna. Z postu odešel zhruba deset měsíců před koncem mandátu poté, co nastoupil místo Jiřího Kauckého na vnitru na pozici státního tajemníka. O tu se přihlásil kvůli nemožnosti navázat v roli superúředníka ve druhém funkčním období.

Od odchodu Postráneckého do nástupu Hůrky vykonává pravomoci náměstka pro státní službu personální ředitelka sekce pro státní službu Iva Hřebíková. Kabinet při přípravě výběrového řízení plánoval, že by nový náměstek mohl nastoupit 1. června.

Vizitka Petra Hůrky

  • Narozen 30. července 1970.
  • Absolvoval magisterské studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, tamtéž i doktorské studium v oboru soukromé právo a na téže fakultě také habilitoval v oboru pracovní právo.
  • Jeho dosavadní funkce byly náměstek pro řízení sekce legislativy MPSV.
  • V roce 1997 začal pracovat jako odborný asistent na Právnické fakultě UK, od roku 2010 je docentem na Katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení; v letech 1997 a 1998 byl také právníkem České správy sociálního zabezpečení; na MPSV působí od roku 2001, kdy se stal odborným referentem v odboru pracovněprávní legislativy.
  • Je expertem na pracovní právo. Na MPSV se podílí na tvorbě pracovněprávních předpisů, zejména zákoníku práce a jeho novelizací. Je předsedou Komise pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení Legislativní rady vlády. Působí též jako zprostředkovatel a rozhodce v kolektivních pracovněprávních sporech. Věnuje se lektorské činnosti.
  • Působí jako člen redakční rady odborných časopisů Právník a Právní rádce. Je autorem řady článků v odborných časopisech, publikací a například i učebnice Ochrana zaměstnanců a flexibilita zaměstnávání.
  • Loni byl vyhlášen Právníkem roku v oboru pracovní právo.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat