Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

O členství v EU by se diskutovat nemělo. Ale vše, co eurokrati vymyslí, přejímat nemusíme, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš během videokonference s lídry EU. foto: Reprofoto/Twitter: Úřad vlády ČR

PRAHA - Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být součástí politické diskuse, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Neznamená to ale, že by proto mělo Česko automaticky přejímat vše, co vypracují „eurokrati“ v Bruselu nebo „progresivní politické elity ve velkých zemích“. Babiš to řekl na čtvrteční konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy v pražském Kongresovém centru, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost.
  11:05aktualizováno  12:54

Podle Babiše být pevně integrován v EU znamená být velmi aktivním členem a když to je potřeba, tak mít odvahu být kritický. Řekl, že Česko by nemělo automaticky souhlasit se vším, co je v zájmu velkých států. „Musíme neustále bojovat za naše národní zájmy v EU a neměli bychom být naivní, protože všechny členské země v tomto klubu vždy bojují za své národní zájmy,“ řekl.

Migrace se stává součástí kampaně, Babišův ‚nahnědlý‘ příspěvek je toho důkazem, říká populační geograf

Podle Babiše je pro průmyslové a na export zaměřené Česko důležitý společný trh s volným pohybem lidí, zboží, služeb a investic. Vyslovil se pro méně regulací a byrokracie. Hranice Schengenu by se podle premiéra měly sjednotit s vnějšími hranicemi Evropské unie. Zároveň podpořil tvrdší hraniční kontroly. Migrační politika by podle něj měla být plně v rukou členských států a žádosti o azyl by měly být posuzovány na kontrolních stanovištích mimo EU. Vyzdvihl zároveň spolupráci zemí Visegrádské skupiny - ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.

Premiér Andrej Babiš s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou...
Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Zmínil i otázku jaderné energetiky, kterou označil za národní zájem ČR. „Nemůžeme se spoléhat na víru, že se o všechno postarají vítr a sluneční energie,“ řekl.

Atlantický prostor Babiš označil za prostor demokracie, svobody a práva. Kromě západních zemí by společně měly podle něj více spolupracovat země jako Japonsko, Jižní Korea, Izrael, Austrálie a Nový Zéland. „EU a USA by měly nejen soutěžit, ale také více spolupracovat v oblasti technologií, výzkumu, vývoje a inovací,“ poznamenal.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na konferenci řekl, že nejdůležitějším prvkem transatlantického svazku zůstává bezpečnost. Evropskou unii, Spojené státy a NATO považuje za zásadní strategický trojúhelník. Je podle něj ale potřeba posílit spolupráci mezi EU a NATO. Za další prioritu označil volný a spravedlivý obchod bez zbytečných obchodních bariér.

„Sjednocená, schopná a soběstačná EU je dobrá pro Evropu, dobrá pro transatlantické partnerství a dobrá pro multilaterální světový systém založený na pravidlech,“ dodal ministr.

Autor:

Mohlo by vás zajímat