Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. srpna 2016 16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Objektivní dokument je oxymóron‘. Autor filmu o OVB odpovídal na vaše dotazy

Mladý dokumentarista Jakub Charvát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý dokumentarista Jakub Charvát. | foto: Archiv Jakuba Charváta

PRAHA Jen málo začínajících režisérů svým dokumentem způsobilo takový rozruch, jako Jakub Charvát svoji sondou mezi finanční poradce. Jeho dokument o OVB vyvolal vlnu zájmu i mezi lidmi, kteří se finančnímu poradenství nevěnují. Mladý režisér odpovídal na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz.

Celý online rozhovor si můžete přečíst zde.

„Jak dlouho přesně jste Kubo působil u OVB, kolik jste stihl podepsat smluv a co byl „bod prozření,“ ptal se například Charváta jeden ze čtenářů.

Podle mladého režiséra byl jedním z důvodů problém s uznáním výpovědi. „Moji výpověď (z nějakého důvodu) ale centrála nezaregistrovala a tak jsem byl dále veden jako aktivní spolupracovník. Byl jsem ve své nepřítomnosti tak aktivní, že ‚jsem dokonce podepsal smlouvu‘. Když jsem s tím přišel na centrálu, tehdy ještě bez kamery, dostal jsem jen číslo na ‚pana Ondřeje‘ a novou výpověď k podepsání - kdybych ji podepsal, tak bych se zavázal nést zodpovědnost za všechny smlouvy, které ‚jsem podepsal‘ během svého působení, tedy i za tu se kterou jsem neměl nic společného.

Chvíli jsme si pak o tom dopisovali po emailech, telefonovali si, odmítali mi výpověď uznat. Jednou jsem se zmínil, že s tím půjdu na policii a ten týden mi najednou (bez upozornění) začala běžet výpovědní lhůta - to pro mě byl jeden z hlavních impulsů k natočení filmu, zrálo to ale samozřejmě déle,“ uvedl Charvát, který v OVB působil půl roku a dalšího půl roku se domáhal o uznání své výpovědi.

Charvát se chtěl původně věnovat více společnostem. „Původně jsem se chtěl věnovat problematice obecněji, ale protože natáčení nenaplánujete, musel jsem ze svých plánů ustoupit. OVB měla mít ve filmu od začátku své místo. Je to největší finančně poradenská firma na našem trhu a navíc s ní mám osobní zkušenost,“ odpovídá dokumentarista na dotaz, proč ve filmu nejsou také jiné společnosti.

Objektivní dokument je oxymóron

„Co se týká probuzení ze snu o finančním poradenství, ten hlavní moment nastal ve chvíli, kdy jsem měl své rodině prodat investiční životní pojištění ke spoření na důchod, a nebyl jsem schopný si to před svým otcem logicky obhájit,“ uvedl Charvát.

Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB.

Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB.

„Objektivní dokument je podle mě oxymóron,“ odpověděl Charvát na otázku, proč se bojí právníků OVB a jestli natočil objektivní dokument. „Dokument má zastávat jasné stanovisko a já jsem na straně slušných finančních poradců, bývalých spolupracovníků co se nebojí o svých zkušenostech mluvit a v neposlední řadě také poškozených klientů,“ pokračuje Charvát.Autor dokumentu ale dodává, že se soudního sporu zprvu bál. „Byl to spíš šok, neznámá situace. Teď jsem se s tím naučil žít - nicméně pořád tu situaci vidím jako nerovnou a nemyslím si, že samotný spor bude tak jednoduchý. Proti mě tu stojí nadnárodní firma, mají minimálně početní převahu,“ řekl k celé situaci Charvát.

Na dotaz, jestli podá Charvát na OVB trestní oznámení za falšování podpisů, odpověděl režisér, že se chce raději věnovat natáčení.

jkoJakub Kopřiva
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.