Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Obrana chce pořídit nová děla za šest miliard z Francie. Nynější houfnice si armáda nechá v rezervě

Česko

  7:19aktualizováno  17:16
Praha - Ministerstvo obrany chce koupit nová děla pro armádu od francouzské společnosti Nexter. Za 52 děl Caesar by mělo zaplatit asi šest miliard korun. ČTK to v rozhovoru řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tatra

Ministerstvo obrany už tento týden firmu oslovilo, první předběžné konzultace jsou naplánovány na přelom června a července. Smlouva by mohla být podepsána do konce roku.

Na armádní techniku jdou miliardy, velká část přesto není provozuschopná, tvrdí NKÚ

Obrana při nákupu využije výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. Nyní používané samohybné houfnice DANA ministerstvo ponechá v mobilizačních rezervách, s jejich prodejem nepočítá.

Modernizace armádního dělostřelectva patří mezi hlavní armádní projekty, o pořízení nových děl ministerstvo mluví několik let. Nahradit chce děla, která neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Stát by mohl podpořit spolky, které připraví občany na jeho obranu. Ročně by na ně vynaložil 275 milionů

Podle Metnara francouzská děla vyšla jako nejlepší volba, která odpovídá požadavkům vojáků a jsou zároveň nejlevnější ze zvažovaných zbraní. „Jasně se ukázalo, že na základě stěžejních asi 80 technických parametrů, které se hodnotily, nejlépe vyšel Caesar od francouzské firmy Nexter,“ řekl ministr. Koupi už v květnu odsouhlasilo kolegium ministra obrany. Ministerstvo proto nebude při nákupu vypisovat výběrové řízení a francouzského výrobce osloví přímo. Takový postup mu umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek.

Ministerští úředníci nyní musí projekt zaregistrovat na ministerstvu financí a začne s Nexterem vyjednávat o ceně. Podle předběžných informací by cena měla být asi šest miliard korun včetně DPH, tedy asi 105 milionů korun za jedno dělo. Vojáci by je měli dostat v letech 2022 až 2026. „Pokud vše dobře proběhne, do konce roku bychom chtěli mít podepsanou smlouvu,“ řekl Metnar. V ceně by měla být zahrnuta munice, školení či výcvikové simulátory.

Zvítězila nejlevnější nabídka

Ministerstvo posuzovalo osm možných dodavatelů, podle Metnara firma Nexter nabídla nejlevnější produkt. Ministr poznamenal, že některé z nabízených zbraní byly až o polovinu dražší. Do nejužšího výběru se dostalo i slovenské dělo Zuzana, které Metnar označil za velmi dobrý zbraňový systém. Francouzská konkurence ho ale porazila cenou, dostřelem i použitou municí.

Právě dostřel označil Metnar za jeden z důležitých parametrů. NATO požaduje dostřel minimálně 40 kilometrů, Houfnice je schopná pálit rychlostí šest až osm ran za minutu na vzdálenost 42 kilometrů, se speciální municí s raketovou podporou může dostřelit do 55 kilometrů. Současné DANY dostřelí asi 20 kilometrů.

Smlouva na nová bojová vozidla za 50 miliard korun by měla být podepsána do konce roku

Důležitou skutečností při rozhodování ministerstva obrany bylo, že Caesar může Nexter zabudovat na podvozky s pohonem 8x8 od kopřivnické automobilky Tatra Trucks, jejíž výrobky už armáda využívá.  Dělostřelecký systém s využitím Tatry T815 dokáže převážet až 30 nábojů oproti 18 u verze 6×6. Zapojení českého obranného průmyslu do tendru je podle Metnara jedním z podmínek spolupráce. Podle představ ministerstva by byla ve Francii vyrobena dělostřelecká nástavba, kompletace na podvozky by se pak dělala v ČR.

„V případě dodávek houfnice Caesar pro Armádu ČR je možné dosáhnout českého průmyslového podílu nad 50 procent. Český by byl nejen podvozek, ale i pancéřovaná kabina,“ uvedl mluvčí společnosti Tatra Trucks Andrej Čírtek. Do projektu by se podle něj zapojila kromě Tatry řada domácích firem včetně státních podniků.

CAESAR (CAmion Équipé d’un Syst?me d’ARtillerie) je francouzská samohybná houfnice ráže 155 milimetrů a délky 52 kalibrů (8,06 metru). Instalována je na šestikolovém podvozku od firmy Mercedes-Benz pro modely pro export, pro francouzskou armádu podvozky dodává automobilka Renault. 

Systém vyvinula francouzská společnost GIAT Industries (od roku 2006 Nexter Systems). Francouzi Caesar poprvé veřejnosti představili v roce 1994. První předprodukční modely francouzská armáda odebrala o čtyři roky později a v bojích se poprvé objevily v roce 2009. Ve své výzbroji mají děla Caesar kromě Francie Indonésie, Saúdská Arábie, Thajsko nebo Libanon. V Evropě si tato děla s osmikolovým podvozkem od společnosti Tatra loni objednalo Dánsko. Francouzská armáda děla nasadila například v bojích v Afghánistánu, Iráku nebo v Mali. Celkem bylo vyrobeno přes 300 kusů děl Caesar.

Vozidlo měří při hmotnosti 18 až 30 tuny (podle počtu kol) na délku 10 až 12 metrů, šířku až 2,8 metru a výšku 3,1 metru. Posádku tvoří standardně pět vojáků, minimálně tři. Maximální rychlost je na silnici 100 kilometrů v hodině, v terénu 5O kilometrů v hodině.

Pořizovaná děla budou součásti těžké brigády, jejíž vybudování ministerstvo slíbilo Severoatlantické alianci do konce roku 2026.

Nyní používané DANY bude chtít armáda ponechat v modernizačních zálohách. Důvodem jsou i nemalé zásoby munice, které armáda má. Vzhledem k jiné ráži v NATO ji nebude moct u nových děl použít.

Výběr velkých armádních zakázek z poslední doby:

Pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) - 50 miliard korun:

  • Ministerstvo obrany (MO) v prosinci 2018 oznámilo, že oficiálně začíná vybírat dodavatele pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun (asi 42,7 miliardy korun bez DPH). Loni v březnu pak MO uvedlo, že již oslovilo potenciální dodavatele BVP, a to firmy BAE Systems (vozidlo CV90), General Dynamics European Land Systems (GDELS; vozidlo Ascod), PSM (vozidlo Puma) a Rheinmetall Landsysteme (vozidlo Lynx). V říjnu ministerstvo informovalo, že předběžnou nabídku na dodání 210 BVP doručily tři ze čtyř oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.
  • Po vypuknutí letošní krize kvůli pandemii koronaviru premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát připustil, že by mohla být zakázka na nákup pásových bojových vozidel pěchoty odložena. Později ale řekl, že armáda modernizaci potřebuje a že by ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) měl najít peníze potřebné na projekt BVP. Za modernizaci armády se postavily také poslanecký a senátní výbory pro obranu. Koncem května MO uvedlo, že chce rozložit platby za plánovaný nákup BVP do roku 2028 a dodávky do roku 2027.

Víceúčelové a bojové vrtulníky - 17,6 miliardy korun:

  • Ministerstvo obrany loni v listopadu definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH). Smlouvu podepsal ministr Metnar v USA loni v prosinci. ČR získá osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023. Zakázka umožňuje i zapojení českého obranného průmyslu z více než 30 procent.
  • Premiér Andrej Babiš koncem roku 2019 řekl, že armáda po nákupu nových bojových vrtulníků odprodá staré stroje Mi-24, dva by mohla získat policejní protiteroristická jednotka. Letos v únoru podal italský výrobce vojenských vrtulníků, firma Leonardo, k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem obrany a firmou Bell. Už předtím neúspěšně v prosinci podal podnět k ÚOHS, aby zakázku ministerstva obrany prošetřil. Úřad však řízení zastavil, podnět byl totiž podán až po uzavření smlouvy.

Obrněná vozidla - přes šest miliard korun:

- MO loni v červnu podepsalo smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se společností Eldis Pardubice. Vozy by měla armáda dostat v letech 2022 a 2023, kabinet schválil zakázku v červenci 2017. Armáda má dostat 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení. Titus je nové obrněné vozidlo 6×6. Vzniklo ve spolupráci francouzské firmy Nexter Systems, která vyvinula bojovou nástavbu, a české firmy Tatra Trucks, která dodává podvozek.

Děla - šest miliard korun:

- Ministerstvo obrany dnes uvedlo, že chce koupit nová děla pro armádu od francouzské společnosti Nexter. Za 52 děl Caesar by mělo zaplatit asi šest miliard korun. První předběžné konzultace jsou naplánovány na přelom června a července, smlouva by mohla být podepsána do konce roku.

Lehká obrněná vozidla - přes pět miliard korun:

- V srpnu 2018 obrana podepsala smlouvu se státním podnikem Vojenský výzkumný ústav, na jejímž základě by měla firma dodat armádě 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun. Vozidla jsou určena pro chemické specialisty. Armáda by měla první získat letos, do dalších dvou let pak všech 80 lehkých obrněných vozů.

Mobilní 3D radiolokátory - 3,5 miliardy korun:

- MO a zástupci izraelské vládní agentury pro vyzbrojování počátkem loňského prosince podepsali dlouho připravovanou smlouvu na nákup mobilních 3D radiolokátorů MADR. První z radarů armáda získá do 20 měsíců, všech osm jich bude mít k dispozici do 40 měsíců. Nová technika nahradí ruské radary, které již několikrát překročily svou životnost.

Útočné pušky a pistole - 2,35 miliardy korun:

- Rámcovou smlouvu na dodávku desítek tisíc útočných pušek Bren s podvěsným granátometem a pistolí plánovalo ministerstvo uzavřít s Českou zbrojovku už loni v červenci. MO využilo výjimky ze zákona o veřejných zakázkách a zadalo obchod přímo České zbrojovce. Zakázkou se však zabýval ÚOHS, a to z podnětu společnosti MPI CZ, která by chtěla dodat zbraně belgického výrobce FN Herstal. Ten povolil až na začátku tohoto roku zakázku dokončit. Armáda mezitím přehodnotila plány, k původnímu plánu na nákup asi 34.000 zbraní armáda může dalších téměř 5000 kusů. Smlouva byla podepsána letos v dubnu.

Neprůstřelné vesty - až 1,67 miliardy korun:

- Ministerstvo obrany podepsalo letos v květnu rámcovou smlouvu s českou firmou STV Group na pořízení až téměř 47.000 kusů neprůstřelných vest za 1,67 miliardy korun. Společnost bude vojákům vesty dodávat do roku 2025, obrana je bude objednávat podle aktuální potřeby. STV Group ministerstvo vybralo na základě výběrového řízení vyhlášeného loni v květnu. Se zajištěním dodávek neprůstřelných vest mělo v minulosti ministerstvo potíže.

Nákladní vozidla - téměř 557 milionů korun:

- Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Smlouvu na dodávku strany podepsaly v polovině loňského srpna. Tatra Trucks české armádě v příštích dvou letech dodá 37 těžkých automobilů modelové řady Tatra Force a 34 středních vozů modelové řady Tatra Tactic. Celková hodnota zakázky dosahuje téměř 557 milionů korun. Dalších 30 vozidel Tatra Force může armáda podle potřeby obdržet v letech 2022 až 2024.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!