Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obvinění zbrojaře Rudolfa. V kravíně skladoval 70 kg semtexu a 50 kg perunitu

Česko

  5:01
PRAHA - Efekt větší než u hromadně účinné zbraně. Kvůli zhruba 150 kilogramům nelegálně skladovaných výbušnin obvinila policie zbrojaře Martina Rudolfa. Poblíž Vysokého Mýta v bývalém kravíně měl bez povolení výbušniny. Na obvinění stačily kriminalistům čtyři strany dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Ilustrační foto muničního areálu. foto:  Petr Topič, MAFRA

 • „Jedna osoba byla v souvislosti s tímto případem obviněna, a to z trestného činu nedovoleného ozbrojování,“ uvedla tento týden mluvčí pardubické policie Markéta Janovská pro Českou televizi. Policejní mluvčí ještě dodala, že kriminalisté trestní stíhání zřejmě ještě rozšíří.

Byla to stručná zpráva o pár odstavcích: policie obvinila zbrojaře Martina Rudolfa z nedovoleného ozbrojování. Ten v areálu ve Slatině u Vysokého Mýta skladuje munici, výbušniny, pušky nebo pistole. Server Lidovky.cz nyní získal usnesení o zahájení trestního stíhání a detaily o obvinění šéfa zbrojařské firmy Multiagro.

„Bez povolení vydaného příslušným orgánem státní báňské správy přechovával výbušniny ve větším rozsahu,“ stojí konkrétně ve čtyřstránkovém dokumentu.

Pro upřesnění: „Větším rozsahem“ myslí policie takové množství výbušniny, jehož „účinky podstatně převyšují účinky hromadně účinné zbraně a jsou srovnatelné s účinky více takových zbraní“. Pro představu: splňuje to například už 2,5 kilogramu trhaviny semtex. Podnikatel Rudolf měl světově známé trhaviny ve skladu rovných padesát kilo.

Výbušniny ve Slatinách

 • 50 kilogramů Perunitu E
 • 50 kilogramů Semtexu 10
 • 300 gramů Semtexu Razor 6
 • 19,176 kilogramů Semtexu A
 • neznámá plastická trhavina v kovové schránce o celkové hmotnosti 10,018 kilogramů obsahující pentrit
 • Bleskovice Strartline 20 o celkové délce 193,8 metrů
 • Bleskovice Startline 40 o celkové délce 74,6 metrů
 • Bleskovice Startline 80 o celkové délce 78,4 metrů

Policie v obvinění konkrétně vyjmenovává, kvůli jakým výbušninám zbrojaře Rudolfa obvinila (viz box Výbušniny ve Slatinách). Jedná se například o semtex - plastickou trhavinu populární mezi teroristy, důlní trhavinu perunit nebo stovky metrů zápalné šňůry bleskovice. To vše skladoval Rudolf podle policie v budovách bývalého zemědělského družstva, které sloužily jako kravíny, ačkoli k tomu nebyl vůbec oprávněn.

Bez povolení

Pardubická policie, která zbrojaře začala stíhat už na konci března, se v obvinění opírá o znalecký posudek. Podle experta z oboru střeliva a výbušnin podléhá zabavený materiál zákonu o výbušninách, hornické činnosti a státní báňské správě. „K nabývání výbušnin je nutné povolení ve smyslu tohoto zákona, toto povolení ale společnost Multiagro vydáno nemá a ani o něj nepožádala,“ stojí dále v usnesení.

„Samozřejmě, že je to výbušnina, ale my s tím obchodujeme v režimu munice. Nejsme žádné doly nebo lomy, jsme čistě obchodní firma. Nakoupíme a prodáváme například armádní složce na základě udělené vývozní licence. Nakládáme s tím v režimu zahraničního obchodu s vojenským materiálem,“ vysvětlil na dotaz serveru Lidovky.cz obviněný podnikatel Rudolf. Dělící čára, jak daný materiál skladovat, je podle jeho názoru velmi tenká.

Důvod k policejní akci

Ačkoli zbrojař připustil, že na obchod s výbušninami nemá jeho firma povolení, stojí si za svým. Prý jej ani nepotřebuje. „Policie z našeho skladu vybrala zhruba 150 kilogramů materiálu, který označila za výbušniny, a tvrdí, že na to máme mít povolení od báňského úřadu, že k tomu nestačí vojenská licence. Je to celé trapné,“ doplnil s tím, že zaměstnává dokonce i dva pyrotechniky.

Materiál, kterým kriminalisté v obvinění argumentují, měl připravený pro kontrakt v Polsku. Podle jeho slov prý ale každý gram zboží může doložit dokumenty o nabytí, povolení i uskladnění. „Spíš se hledá něco, čím by se odůvodnila ta loňská více než půlroční akce a zásah stovky policistů,“ myslí si podnikatel Rudolf. Kontrola z Policejního prezidia jim prý žádné výtky ke skladování podle zákona o zbraních a střelivu nesdělila.

 • Zbrojař Martin Rudolf na sebe upozornil už dříve, když jeho obchod se zbraněmi z Vysokého Mýta na Orlickoústecku použil v reklamě kontroverzní obrázek školáka, který drží kalašnikov. Obrázek doprovázel slogan: „Do nového školního roku s novým školním řezem.“
 • LIDOVKY.CZ: Reklama ukazující vraždu z IS porušuje kodex. A co školák s kalašnikovem?
 • Už předtím přitom jako reklamu otiskl fotografii z vraždy britského humanitárního pracovníka islámskými radikály. Fotku doplnil nápisem: „S holýma rukama můžete být brzy na kolenou.“

Navíc některé z objektů v areálu, kde zbrojař Rudolf materiál skladuje, nejsou podle Českého báňského úřadu pořádně zkolaudované, některých údajně chyběl i plot. Objekty měly sloužit jen jako kravíny.

„Zmiňovaný podnikatel neměl v předmětné době povolení k nabýváni výbušnin vydávané obvodním báňským úřadem. Stavby, kde byly zjištěny mimojiné výbušniny, za které se považuje i trhavina Perunit, nebyly k tomuto účelu povoleny respektive kolaudovány,“ uvedl pro server Lidovky.cz Bohuslav Machek, mluvčí Českého báňského úřadu. „S ohledem na situování hospodářských budov v souvislé zástavbě, nebude snadné je bez dalších stavebních úprav vydat,“ dodal ještě.

Policie si nicméně ve stručném obvinění stojí za svým. „Přechováváním je jakýkoli způsob držení výbušniny a není podstatné, zda pachatel má takovou věc u sebe, ale postačí, že ji má ve své moci, například uloženou ve skladu. Na délce trvání přechovávání nezáleží,“ stojí v závěru policejního usnesení.

Rozhodnutí o tom, kdo má pravdu a jak se má daný materiál skladovat, tak nakonec vynese až soud. V případě prokázání viny hrozí Rudolfovi dva až osm let vězení.

Kontroly po celém Česku

Prohlídky skladu ve Slatinách spustila policie v polovině února loňského roku a na začátku března kontroly ukončila. Z areálu odvezla osm nákladních automobilů se zbrojním materiálem. Už tehdy se spekulovalo o tom, že se v objektech našlo několik kilogramů nelegálního semtexu. Monstrózní akce po celém Česku spustilo Policejní prezidium poté, co v říjnu a prosinci roku 2014 došlo k výbuchu dvou objektů ve Vrběticích na Zlínsku (vše o tématu si můžete přečíst ZDE).

Firma Multiagro

 • Firma Multiagro se zabývá výrobou civilního střeliva a obchodem se zbraněmi a střelivem.
 • V roce 2006 figurovala v případu údajného uvedení nedovoleného střeliva na trh. Šlo o střely s ocelovým jádrem, které dokážou prorazit například i neprůstřelné vesty. Firma ale tvrdila, že střelivo řádně prošlo státní zkušebnou a smí být distribuováno na civilní trh. Proto také podala trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
 • Obviněn byl bývalý ředitel policejního útvaru pro dohled a dozor nad problematikou zbraní Antonín Kreml, žalobce však jeho trestní stíhání zastavil s tím, že o policejním důstojníkovi bylo už rozhodnuto v kázeňském řízení. Policejní prezidium rozhodlo, že žádný přestupek nespáchal. Policista, který údajně způsobil milionovou škodu firmám, kterým bránil uvést na trh vyzkoušené náboje, tak zůstal nepotrestán (více čtěte ZDE).
  Zdroj: ČTK

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat