Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odběrová místa na covid-19 budou v Kolíně a Kutné Hoře i o víkendu do odvolání

Zdravotnice se chystá na odběr 21. dubna 2020 na odběrovém místě k vyšetření... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnice se chystá na odběr 21. dubna 2020 na odběrovém místě k vyšetření... | foto: ČTK

Kolín  Odběrová místa v nemocnicích v Kolíně a Kutné Hoře budou v reakci na rostoucí počet případů koronaviru na Kutnohorsku nově fungovat také o víkendu. V Kolíně bude odběrového místo otevřeno v sobotu od 7:00 do 12:00, v Kutné Hoře v neděli od 7:00 do 12:00. Fungovat tak budou každý víkend až do odvolání, informovala v pátek ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Zdejší odběrová místa dosud fungovala jen ve všední dny. Víkendové časy kraj zruší ve chvíli, kdy se epidemická situace na Kutnohorsku zlepší.

V kolínské nemocnici byly zároveň s okamžitou platností zakázány návštěvy. „Návštěvy budou umožněny pouze u závažných případů, terminálních stavů a podmíněny schválením od ošetřujícího lékaře,“ řekl radní Robert Bezděk (ANO).

Starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín) v pátek ČTK řekl, že Kolín od pátečních 12:00 preventivně zakázal návštěvy také v domovech důchodců. Město provozuje dva.

Nové ohnisko nemoci covid-19 se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně tam bylo nakaženo 13 lidí, poté začali přibývat další. Kontakty nemocných jsou v karanténě a hygienici je testují. Ve čtvrtek hygienici uvedli, že nakažených je 33.

V některých obcích v regionu se opět zavádí nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech, jako jsou obchody, pošta či obecní úřad. „Se starosty obcí Křesetice, Úmonín a Červené Janovice jsme se domluvili na zavedení preventivních opatření - nošení roušek na veřejných uzavřených prostranstvích,“ uvedla mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. Přímo v Církvici lidé podle ní roušky nosit nemusí, protože nikdo z nakažených pracovníků tam nebydlí a areál firmy je mimo provoz.

Podle starosty Jiřího Volence (ČSSD) se ale opatření vztahuje i na obec. Nákaza covid-19 byla totiž potvrzena i v jedné rodině v Církvici. „Z těchto důvodů zavádím následná opatření: na obecní úřad, místní poštu, knihovnu a obchod COOP s okamžitou platností nařizuji nošení roušek. Doporučuji dodržovat rozestupy a důkladně používat dezinfekční prostředky,“ informoval Volenec na facebooku.

Uzavřený je podle Šalamunové také motorest Vosrkráč v Církvici a omezený provoz mají restaurace U Nevolů v Křeseticích a U Zámku v Úmoníně. Návštěvníci mají k dispozici menší počet míst, sedí venku, musí dodržovat odstup mezi stoly a podobně. Preventivně byly zakázány návštěvy v kolínské, kutnohorské a čáslavské nemocnici a v domovech pro seniory v Čáslavi, Kutné Hoře a Uhlířských Janovicích a nově v Kolíně.

Na situaci reaguje také centrum pro seniory Clementas v Mlékovicích na Kolínsku. „Tento týden jsme schválili prodloužení přísných hygienických podmínek, které platí při vstupu do všech našich domovů. Původně jsme měli v záměru opatření postupně rozvolňovat, ale aktuální vývoj vše změnil,“ řekla ČTK ředitelka centra Renata Prokešová.

Zákaz návštěv domov zatím nezavedl. „Pokud to bude nutné, tak náš mlékovický a kolínský domov opět uzavřeme, sledujeme vývoj každý den a jsme v kontaktu s hygienickou stanicí. Při negativním vývoji je reálně možné, že o uzavření operativně rozhodneme,“ dodala Prokešová.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...