Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odchod šéfa kriminalistického ústavu? Jeho náměstek měl nehodu, ve funkci skončil

Česko

  6:00
PRAHA - Podivný odchod šéfa kriminalistického ústavu začíná mít jasnější obrysy. Jak zjistil server Lidovky.cz, Pavel Kolář se dostal do hledáčku generální inspekce po dopravní nehodě svého náměstka Marka Kotrlého, kvůli které dokonce prováděl „experimenty“ na křižovatce. A své místo opustil i sám Kotrlý. Oba dva nicméně odmítají, že by jejich odchod z funkcí s incidentem jakkoli souvisel.

Pavel Kolář, ředitel Kriminalistického ústavu Praha. foto: Ministerstvo vnitra

V polovině března informoval server Lidovky.cz o tom, že na pozici ředitele Kriminalistického ústavu Praha skončil Pavel Kolář, uznávaná osobnost české kriminalistiky. Jeho odchod na vlastní žádost ale vzbudil mnoho pochybností. Minimálně proto, že se o Koláře zajímala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jak nyní redakce zjistila, prověřování se týká dopravní nehody jeho náměstka pro vědu a výzkum Marka Kotrlého, proti kterému je v současné době vedeno kázeňské řízení.

„Bývalý ředitel ústavu Kolář se dopravní nehodou, jejímž účastníkem byl i náměstek Marek Kotrlý, zabýval a učinil rozhodnutí, které bylo Policejním prezidiem postoupeno k posouzení a případnému zahájení přezkumného řízení ministerstvu vnitra,“ uvedla na dotaz mluvčí kriminalistického ústavu Petra Srnková. A s argumentem, že správní řízení je neveřejné, odmítla sdělit více podrobností.

 • Že byl účastníkem nehody sám Kotrlý mimochodem potvrzuje i vyjádření policejní mluvčí. „Nemohu poskytnout bližší informace s ohledem na ochranu osobních údajů a zásadu neveřejnosti řízení správního či ve věcech služebního poměru,“ uvedl David Schön z Policejního prezidia.

Komentovat dopravní nehodu, jíž byl účastníkem, nechtěl ani sám Kotrlý. „Nebudu se vyjadřovat. Je to v nějakém postupu a do jeho skončení ani nemohu. Nezlobte se,“ sdělil do telefonu a odkázal zpátky na tiskovou mluvčí.

Experimenty na křižovatce

Ačkoli oficiální místa o věci mlčí, server Lidovky.cz shromáždil několik dokumentů, se kterými si lze o nehodě z ledna loňského roku udělat obrázek. Stala se přesně v 19:45 hodin na křižovatce ulic Vršovická a Kodaňská na Praze 10, kam měl Kotrlý svou felicií údajně vjet na červenou. Na křižovatce ale naboural muže v octavii, kterému v tu dobu svítila zelená.

Křižovatka ulic Vršovická a Kodaňská na Praze 10, kde došlo k dopravní nehodě.

Křižovatka ulic Vršovická a Kodaňská na Praze 10, kde došlo k dopravní nehodě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Pražská policie případ loni v březnu postoupila na stůl Kotrlého šéfa, ředitele kriminalistického ústavu Koláře. Ten se ve věci až nezvykle angažoval a dokonce „prověřil možné scénáře celé situace v místě nehody“, píše se v dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

„Při vlastním provedeném experimentu, kdy jsem vyjížděl z garáží OD Eden jako třetí v pořadí ze stejného pruhu jako podezřelý ze spáchání přestupků, jsem s pomocí syna naměřil průměrný čas dojetí na místo střetu 9 s, což potvrzuje čas dojetí při cílové rychlosti cca 30 km/h,“ zapsal například Kolář výsledky svého pokusu. Nakonec řízení proti Kotrlému zastavil.

„Dospěl jsem k závěru, že průběh (...) nevylučuje situaci, kdy za podmínek uvedených v předložené dokumentaci najel podezřelý do prostoru křižovatky na zelený signál ‚Volno‘. (...) Tato úvaha mne vedla k tomu, že není možné jednoznačně označit jako viníka nehody Dr. Kotrlého a že neexistují dostatečné důkazy pro jeho potrestání a řízení jsem odložil,“ konstatuje závěrem Kolář, proč loni v září věc uložil.

V hledáčku generální inspekce

Nicméně podle neoficiálních informací se šéf kriminalistického ústavu vypořádával s nehodou poměrně dlouho. Ostatně i na to reaguje sám Kolář v dopise pro své nadřízené. Tvrdí, že v policejním spisu nebyl dostatek důkazů a on je musel získat výše popsanými pokusy. „To trvalo určitý čas a řešil jsem případ v době, kdy jsem vykonával standardní výkon funkce a kdy vrcholily přípravy na konferenci Evropské akademie forenzních věd, kterým jsem věnoval část služební doby a velkou část mimo službu.“

 • „Ministerstvo vnitra obdrželo v druhé polovině února podnět náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho k přezkoumání rozhodnutí ve věcech kázeňských, týkajícího se plk. RNDr. Marka Kotrlého. V tuto chvíli se věcí zabývá konkrétní senát poradní komise ministra vnitra a ve chvíli, kdy spis posoudí, předloží ministru vnitra doporučující stanovisko, jak ve věci dále postupovat,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí rezortu Hana Malá.

Případ byl nakonec z Policejního prezidia postoupen k přezkumu na ministerstvo vnitra, kde ho má na starost poradní komise šéfa rezortu Milana Chovance (ČSSD). Rozhodnutí zatím nepadlo (viz box). A prověřování věci běží nadále i na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ačkoli už dříve bývalý ředitel Kolář uvedl, že ve funkci končí nikoli kvůli nehodě, ale „na vlastní žádost z osobních důvodů, které si nepřeje více komentovat“. A shodou okolností nedávno nastala personální změna také u náměstka Kotrlého.

„Ale zdůrazňuji, že nijak nesouvisí s probíhajícím řízením o přezkumu. Doktor Kotrlý, na základě svého vlastního rozhodnutí, požádal ředitele ústavu o převedení na služební místo v nižší služební hodnosti a ten jeho žádosti vyhověl,“ uvedla mluvčí ústavu Srnková. Kotrlý od prvního dubna získal služební hodnost rady.

„Žádnou informaci vám k tomu neřeknu, obraťte se na tiskovou mluvčí,“ uvedl ještě bývalý náměstek na dotaz, z jakého důvodu požádal o přeřazení na jiné místo, a zdali to souvisí s jeho nehodou.

Mimochodem: ani exředitel Kolář neodešel z ústavu úplně. V současné době zastává pozici náměstka pro mezinárodní styky, agendu Evropské unie a vzdělávání, kterou měl předtím na starosti právě Kotrlý. K polovině března byl také novým ředitelem jmenován Ľuboš Kothaj, dosavadní náměstek pro výkon.

Kdo je Pavel Kolář

 • narodil se 25. ledna 1959
 • vystudoval Vysokou školu chemicko technologickou v Pardubicích, na které získal hodnost CSc.
 • do Kriminalistického ústavu v Praze nastoupil v roce 1984 do oddělení chemie. Více než 10 let pracoval jako expert v oboru mikrostop a vláken
 • v roce 1997 se stal koordinátorem pro mezinárodní vztahy a výzkum
 • od roku 1998 je členem organizačního výboru Mezinárodních kriminalistických sympozií Interpolu
 • v roce 2006 se stal zástupcem ředitele útvaru pro vědu a zahraniční styky
 • má negativní lustrační osvědčení a prověrku na stupeň „tajné“

Zdroj: Policie ČR

Ředitel kriminalistického ústavu v Praze Pavel Kolář.

Bývalý ředitel kriminalistického ústavu Pavel Kolář.

Kdo je Marek Kotrlý

 • narodil se 22. února 1964
 • vystudoval Univerzitu Karlovu, konkrétně mineralogii na Přírodovědecké fakultě
 • k policii nastoupil v roce 1994, a to rovnou do Kriminalistického ústavu Praha
 • v roce 2010 nastoupil do funkce náměstka pro vědu a zahraniční styky

Jak nyní redakce zjistila, prověřování inspekce se týká dopravní nehody jeho...

Bývalý náměstek kriminalistického ústavu Marek Kotrlý.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat