9. května 2018 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhad škody po požáru haly v Hostivaři je 45 milionů korun, hasiči stále zasahují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hasiči prohlíží zasažené skladiště při požáru v pražské Hostivaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči prohlíží zasažené skladiště při požáru v pražské Hostivaři. | foto: HSZ hl.m. Prahy/oddělení dokumentace/Jan Kostík

PRAHA Úterní požár haly v Hostivaři způsobil podle předběžného odhadu vyšetřovatelů škodu 45 milionů korun. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Velitel hasičů ráno zrušil zákaz větrání a vycházení, který platil v okolí. Hasiči jsou stále na místě a dohašují skrytá ohniska požáru. Řekl to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Požár vypukl v úterý kolem 13:00, hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu po 12 hodinách. Ještě dnes odpoledne objevili hasiči při kontrole haly menší skrytá ohniska požáru, která likvidují, uvedl Kavka.

„Jakmile to situace dovolí a hasiči předají požářiště policii, vyrazí na místo vyšetřovatelé, kteří budou v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky provádět ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zásadní pro stanovení vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru,“ uvedla Zoulová.

Podle úterních informací hasičů v hale, kde byl nejspíš uskladněn molitan nebo pneumatiky, kolem 14:00 něco vybouchlo, zřejmě tlakové lahve. Podle Kavky si halu v ulici U Továren pronajímalo několik firem, podle Registru ekonomických subjektů má na této adrese sídlo deset firem. Česká televize ve středu uvedla, že areál se na konci června bude bourat a stavět nový, jeho majitel proto nedávno vypověděl všem nájemníkům smlouvy.

Policejního vrtulník v akci při požáru v pražské Hostivaři.
Letecké záběry požáru v pražské Hostivaři.

U požáru zasahovalo 39 jednotek z Prahy a pět ze Středočeského kraje, průběžně se u něj vystřídalo bezmála 200 hasičů. Na pomoc jim byl vyslán i vrtulník, který oheň hasil pomocí speciálního vaku na vodu. Nasazena byla také chemická laboratoř z Kamenice a speciální robot na hašení uvnitř haly.

„Pražským hasičům nelze než vyseknout velkou poklonu. Zasloužili se nejenom o zdolání požáru, ale v první řadě učinili vše proto, aby nedošlo k ohrožení obyvatel této městské části. Přitom se vlastními silami museli vypořádat s nedostatkem vody v okolí, když zkolabovala hydrantová síť,“ uvedl ve středu pražský radní Libor Hadrava a ocenil také policisty a záchranáře. V okolí požáru byl zpočátku nedostatek vody v hydrantech, Pražské vodovody a kanalizace proto zvýšily její tlak v potrubí.

V kouři hasiči v úterý zjistili jedovaté zplodiny a vyhlásili nejvyšší možný čtvrtý stupeň poplachu. Podle informací hasičů chemická služba a laboratoř po dobu zásahu naměřily v několika lokalitách zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého (CO) a chlorovodíku. Obyvatelé Hostivaře a přilehlých částí proto byli v úterý odpoledne a večer vyzýváni, aby neotevírali okna a nevycházeli.

Nejhorší situace byla podle série měření mezi 15:00 a 16:00. Nejvyšší koncentrace zplodin byla nad místem požáru, odkud se šířila do Záběhlic, Vršovic, Chodova a Nuslí. Na požár a jeho likvidaci se přesto přišly podívat stovky lidí. Zákaz větrání a vycházení byl zrušen ve středu ráno, zplodiny hoření už nad místem požáru nejsou. Televize Nova přesto zrušila dnešní natáčení ve svých hostivařských ateliérech. „Televize Nova zrušila dnešní natáčení Ordinace v růžové zahradě 2 a Ulice z důvodu nebezpečí toxických látek v ovzduší, abychom nevystavili štáby a herce nebezpečí. Natáčení bude pokračovat ve čtvrtek,“ uvedl na webu tv.nova.cz za televizi Martin Šnýdr.

ČTK
  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.