9. května 2018 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhad škody po požáru haly v Hostivaři je 45 milionů korun, hasiči stále zasahují

Hasiči prohlíží zasažené skladiště při požáru v pražské Hostivaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči prohlíží zasažené skladiště při požáru v pražské Hostivaři. | foto: HSZ hl.m. Prahy/oddělení dokumentace/Jan Kostík

PRAHA Úterní požár haly v Hostivaři způsobil podle předběžného odhadu vyšetřovatelů škodu 45 milionů korun. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Velitel hasičů ráno zrušil zákaz větrání a vycházení, který platil v okolí. Hasiči jsou stále na místě a dohašují skrytá ohniska požáru. Řekl to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Požár vypukl v úterý kolem 13:00, hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu po 12 hodinách. Ještě dnes odpoledne objevili hasiči při kontrole haly menší skrytá ohniska požáru, která likvidují, uvedl Kavka.

„Jakmile to situace dovolí a hasiči předají požářiště policii, vyrazí na místo vyšetřovatelé, kteří budou v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky provádět ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zásadní pro stanovení vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru,“ uvedla Zoulová.

Podle úterních informací hasičů v hale, kde byl nejspíš uskladněn molitan nebo pneumatiky, kolem 14:00 něco vybouchlo, zřejmě tlakové lahve. Podle Kavky si halu v ulici U Továren pronajímalo několik firem, podle Registru ekonomických subjektů má na této adrese sídlo deset firem. Česká televize ve středu uvedla, že areál se na konci června bude bourat a stavět nový, jeho majitel proto nedávno vypověděl všem nájemníkům smlouvy.

Policejního vrtulník v akci při požáru v pražské Hostivaři.
Letecké záběry požáru v pražské Hostivaři.

U požáru zasahovalo 39 jednotek z Prahy a pět ze Středočeského kraje, průběžně se u něj vystřídalo bezmála 200 hasičů. Na pomoc jim byl vyslán i vrtulník, který oheň hasil pomocí speciálního vaku na vodu. Nasazena byla také chemická laboratoř z Kamenice a speciální robot na hašení uvnitř haly.

„Pražským hasičům nelze než vyseknout velkou poklonu. Zasloužili se nejenom o zdolání požáru, ale v první řadě učinili vše proto, aby nedošlo k ohrožení obyvatel této městské části. Přitom se vlastními silami museli vypořádat s nedostatkem vody v okolí, když zkolabovala hydrantová síť,“ uvedl ve středu pražský radní Libor Hadrava a ocenil také policisty a záchranáře. V okolí požáru byl zpočátku nedostatek vody v hydrantech, Pražské vodovody a kanalizace proto zvýšily její tlak v potrubí.

V kouři hasiči v úterý zjistili jedovaté zplodiny a vyhlásili nejvyšší možný čtvrtý stupeň poplachu. Podle informací hasičů chemická služba a laboratoř po dobu zásahu naměřily v několika lokalitách zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého (CO) a chlorovodíku. Obyvatelé Hostivaře a přilehlých částí proto byli v úterý odpoledne a večer vyzýváni, aby neotevírali okna a nevycházeli.

Nejhorší situace byla podle série měření mezi 15:00 a 16:00. Nejvyšší koncentrace zplodin byla nad místem požáru, odkud se šířila do Záběhlic, Vršovic, Chodova a Nuslí. Na požár a jeho likvidaci se přesto přišly podívat stovky lidí. Zákaz větrání a vycházení byl zrušen ve středu ráno, zplodiny hoření už nad místem požáru nejsou. Televize Nova přesto zrušila dnešní natáčení ve svých hostivařských ateliérech. „Televize Nova zrušila dnešní natáčení Ordinace v růžové zahradě 2 a Ulice z důvodu nebezpečí toxických látek v ovzduší, abychom nevystavili štáby a herce nebezpečí. Natáčení bude pokračovat ve čtvrtek,“ uvedl na webu tv.nova.cz za televizi Martin Šnýdr.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ - HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 34 000 Kč