Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár v Hostivaři se bude hasit až do rána, škoda bude za desítky milionů

Česko

  13:38aktualizováno  20:31
PRAHA - V pražské Hostivaři hoří hala, škoda bude podle prvního odhadu desítky milionů korun. V objektu vybuchly tlakové láhve. V kouři hasiči zjistili jedovaté zplodiny a vyhlásili nejvyšší možný čtvrtý stupeň poplachu. S hašením kvůli nedostatku vody v hydrantech pomáhal policejní vrtulník. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v úterý před 20:00 uvedl, že požár stále není lokalizován a bude se dohašovat až do rána.

Na místě podle hasičů kolabuje hydrantová síť. foto:  Petr Topič, MAFRA

Požár vypukl kolem 13:00, v hale byl podle Kavky nejspíš uskladněn molitan nebo pneumatiky. Kouř z ohně byl vidět na kilometry daleko. Hasiči zasahují z výškové techniky, s hašením jim pomáhal také dálkově ovládaný robot. Večer požár začal ohrožovat blízkou truhlárnu. V okolí byl zpočátku nedostatek vody v hydrantech, Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto zvýšily její tlak v potrubí.

Příčina požáru zatím není známá. Ve středu na místo nastoupí kriminalisté a policejní vyšetřovatel, uvedl Kavka.

Policie kvůli zásahu hasičů uzavřela ulici U Továren a další okolní ulice. Pražský dopravní podnik odklonil dvě autobusové linky. Hasiči pomocí sirén varovali, aby lidé kvůli zplodinám v kouři v okolí jednoho kilometru neotevírali okna a nevycházeli ven. Přesto se na požár a jeho likvidaci přišly podívat stovky lidí.

Obyvatele v okolí hasiči žádají, aby nevětrali a nechodili se na místo dívat.
Hasit pomáhá i vrtulník, který vodu vypouští ze speciálního vaku.

Hasiči se museli kvůli náročnosti zásahu střídat. Celkem jich podle Kavky v Hostivaři zasahovalo asi 120. Jednoho vyčerpaného dobrovolného hasiče odvezla záchranná služba do nemocnice, uvedla její mluvčí Jana Poštová. Záchranáři vyšetřili také devět policistů a jednu ženu kvůli podezření, že se nadýchali oxidu uhelnatého. Do nemocnice nemuseli, hladina byla nulová, doplnila mluvčí. Záchranná služba na místo preventivně přistavila speciální vůz Atego.

Čtvrtý nebo-li zvláštní stupeň požárního poplachu se vyhlašuje v případech, v nichž oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území větší než jeden kilometr čtvereční. Vyhlášen je také ve chvíli, kdy musejí být využity síly a prostředky z jiných krajů nebo je nutné místo zásahu rozdělit na sektory a úseky. Letos čtvrtý poplachový stupeň hasiči vyhlásili v únoru při požáru plechové haly v bývalém areálu mrazíren v Mochově u Prahy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat