Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár haly v Úholičkách je uhašen, předběžná škoda je 60 milionů

Česko

  14:00aktualizováno  1. května 8:58
Úholičky - Požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy se během noci podařilo dohasit a areál si v úterý ráno převzal majitel. Škoda byla předběžně vyčíslena na 60 milionů korun, příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Ilustrační foto foto: Týdeník Policie

V hale o rozměrech 100 krát 50 metrů hořely od pondělních 13:00 nadrcené papíry a plasty. Po 22:00 z ní hasiči vyvezli poslední uskladněný materiál a na místě ještě zůstaly dvě jednotky pro případ, že by se oheň znovu rozhořel.

Majitel škodu vyčíslil na 60 milionů korun, jde ale o předběžné číslo. „Může se stát, že se bude škoda snižovat, pokud drticí linka nebude požárem úplně celá zničená,“ uvedl Svoboda. Příčina je předmětem dalšího vyšetřování, které podle mluvčího potrvá zřejmě několik týdnů.

Oheň se rozšířil i před halu na uskladněný materiál a ohrožoval vedlejší halu, v níž jsou uskladněné pohonné hmoty. Hasiči nejdříve vyhlásili druhý stupeň poplachu, který později zvýšili na třetí stupeň ze čtyř. Při zásahu si jeden hasič poranil koleno.

Požár haly 30.4.3018 v Úholičkách u Prahy.
Požár haly 30.4.3018 v Úholičkách u Prahy.

Areál patří společnosti FCC, jejíž další hala hořela minulý týden ve Vratimově na Ostravsku. Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové zasáhl požár třídicí linku na zpracování odpadu a technologie, která z odpadu vyrábí tuhé alternativní palivo. Předběžná škoda způsobená požárem ve Vratimově byla odhadována zhruba na půl milionu korun. Zda spolu oba požáry souvisí, nechtěla mluvčí komentovat. Odkázala pouze na to, že příčina požáru ve Vratimově se vyšetřuje a vyšetřovat se bude i úterní požár v Úholičkách.

Autor: