Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrci cyklistů vyrazili do boje. Na cesty pokládají hřebíkové pasti

Všimnout si nastražených hřebíků na lesní cestě je při jízdě na kole téměř nemožné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všimnout si nastražených hřebíků na lesní cestě je při jízdě na kole téměř nemožné. | foto: Dolnibrezany.cz

DOLNÍ BŘEŽANY Vyhledávané zelené zákoutí v Dolních Břežanech bylo donedávna oblíbeným místem výletů pro chodce i cyklisty. Jenže to vypadá, že tu pro oba druhy turistiky není místo. Na oblíbené výletní trase kousek od hlavního města totiž někdo nastražil na nic netušící cyklisty nebezpečné pasti v podobě hřebíků zatlučených do kořenů stromů. Ti si o ně ničí kola. Na svých stránkách už o tom informoval tamní obecní úřad. Případem se nyní zabývá policie.

"Jeli jsme v lese na kole a zničehonic jsme píchli, tak jsme hledali, co to způsobilo. V kořenu stromu bylo vedle sebe zatlučených pět hřebíků. Měly upilované hlavičky, aby ostré hroty snadněji propíchly gumu," popsal pro Lidovky.cz nepříjemnou zkušenost obyvatel Dolních Břežan, který si nepřál být jmenován. "Po dalších sto metrech jsme objevili další dvě nástrahy zakryté listím," dodal.

Hřebíkové pasti v okolí hradiště Závist jsou podle něj nastraženy proti cyklistům. "V okolí nejsou žádné cedule, že by se tam nesmělo jezdit. Někdo může navíc píchnout přední kolo, dostat defekt a spadnout na další hřebík. To je podle mě o život," postěžoval si.

V Dolních Břežanech využívají odpůrci cyklistů nebezpečnou past v podobě zatlučených hřebíků do kořene stromu.

Nejedná se o ojedinělý případ a sama radnice prosí obyvatele o pomoc. "Chceme vás požádat, abyste nálezy tohoto typu hlásili na obecní policii, případně na obecním úřadu," píše na svých stránkách.

Nejen zatlučené hřebíky se objevily i na nedaleké Točné, kde se nachází oblíbený bikepark. Své zkušenosti už sdílejí lidé také na internetových fórech. "Dnes jsme se byli projet v okolí Točné. Na sjezdu z Vykopávek byly každých deset metrů naházené větve a našla jsem tam i hřebíky zatlučené v kořenu," uvedla diskutující s přezdívkou Elwing.

Ojedinělý incident?

Podle Lucie Vospělové z obecního úřadu Dolní Břežany mezi cyklisty a chodci nevraživost nepanuje. "Jedná se o první větší událost, která je proti cyklistům zaměřena takhle agresivně," uvedla pro server Lidovky.cz Vospělová. "Kdyby se tu dělo něco většího, určitě bychom tu zprávu měli," myslí si.

ČTĚTE TAKÉ

Podle Vospělové bývá situace spíše opačná a na chodce si stěžují cyklisté. Prý jim překážejí na cyklostezkách. "Cyklostezky tu vznikají cíleně, všechno je kvalitně značené a v místní komunitě to žádné napětí nevytváří," říká Vospělová.

Při pohledu na mapu ale inkriminovanými místy žádná cyklostezka nevede. V okolí hradiště Závist, které je největším keltským oppidem v Čechách, se nachází pouze pěší turistické stezky. Projíždějící cyklisté tak mohou být trnem v oku místním obyvatelům, kteří jejich jízdu mohou považovat za nebezpečnou.

Případem se v současné chvíli zabývá obecní policie, k vyšetřování ale žádné bližší podrobnosti zatím neposkytla. "Žádné bližší informace teď nebudeme takhle po telefonu poskytovat," uvedl pro server Lidovky.cz sloužící policista.  

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...