Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS se zaměřila na mladé. Chce jim odpustit daň z příjmu

ODS představila i lídry jednotlivých kandidátek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS představila i lídry jednotlivých kandidátek. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA ODS zahájila svou kampaň. Chce jí dát jasně najevo, že je konzervativní stranou, která nemění principy a ideje, ale umí změnit styl komunikace. Jedním z klíčových témat je motivace mladých lidí k hledání práce.

ODS chce po dobu dvou let odpustit placení daně z příjmu mladým lidem, kteří do tří měsíců po skončení školy začnou podnikat. Po stejnou dobu bude zvýhodněn zaměstnavatel, který dá práci absolventovi, který je šest a déle měsíců na úřadu práce.

ČTĚTE TAKÉ:

Mladé generaci chce ODS také usnadnit nákup první nemovitosti tím, že ho za určitých podmínek osvobodí od platby daně z převodu nemovitosti. První část programu s názvem "První práce, první byt" dnes při zahájení kampaně představil úřadující předseda strany Martin Kuba. Zbytek programu bude ODS zveřejňovat postupně.

Motivace k aktivitě

Návrhy chtějí občanští demokraté motivovat mladé k aktivitě i k co nejrychlejšímu pořízení vlastní nemovitosti, což Kuba označil za konzervativní hodnotu. Při nákupu první nemovitosti k trvalému bydlení v hodnotě do tří milionů korun by podle představ ODS nemuseli lidé ve věku do 30 let platit daň z převodu nemovitosti. Při koupi bytu za dva miliony korun by tak ušetřili 80 tisíc korun, které by podle Kuby mohli použít třeba na zařízení domácnosti.

Mladým podnikatelům chce ODS, která odmítá "socialistické recepty na umělá pracovní místa s dotací", pomoci odpuštěním daně z příjmu, pokud začnou podnikat do tří měsíců po skončení školy. Ulehčit chtějí občanští demokraté také firmám, které zaměstnají absolventa, jenž je registrován šest a více měsíců na úřadu práce. Takové podniky by čekalo zvýhodnění ve výši 80 procent platby sociálního pojištění.

Těmito kroky chce ODS zabránit vzniku "ztracené generace", postižené vysokou nezaměstnaností i zpožděným nástupem do pracovního života. "Chceme mladé lidi motivovat k tomu, aby se co nejdříve zapojili do pracovního trhu," uvedl Kuba.

Další části programu, na nějž se strana podle místopředsedkyně Miroslavy Němcové dívá pohledem občana a které zčásti vycházejí ze stranického materiálu Agenda 2014 schváleného letos na jaře, představí ODS postupně v nejbližší době. Podle Němcové bude základem programu rodina ve všech fázích života. Zaměří se také na školství, pracovní život, daňovou politiku, sociální a zdravotní oblast, život v důchodu či mezinárodní vztahy.

ODS představila i lídry jednotlivých kandidátek.

ODS chce dát v kampani najevo, že je konzervativní stranou, která nemění principy a ideje, ale umí změnit styl komunikace. Donedávna vládní strana si je podle svého úřadujícího předsedy Martina Kuby vědoma chyb i pozitiv posledních let a do kampaně jde s pokorou i sebevědomím.

"To sebevědomí opírám o to, že občanští demokraté jsou jedinou autentickou pravicovou stranou, která na české politické scéně působí už 22 let," uvedl Kuba, podle něhož bude ODS nadále hájit právo jednotlivce a občanské svobody, prosazovat ochranu soukromého vlastnictví a právní stát, ale také sociální politiku.

Ideály střední třídy

Aby občanští demokraté obhájili pozici nejsilnější pravicové strany, na níž v letošních volbách podle průzkumů aspiruje TOP 09, musí podle Kuby především hájit ideály střední třídy, a zároveň také zlepšit komunikaci s voliči a novináři a dát najevo, že jsou otevřenou stranou. Dosáhnout toho ODS chce i za pomoci nejnovějších komunikačních trendů.

Novinářům občanští demokraté, kteří již rozjeli třeba kampaň na sociální síti Twitter, rozdávali trička s hesly jako "Píšu pravicí", "Nepíšu pohádky" nebo "Nelovím kachny". Lídry jednotlivých kandidátek představila místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Zdůraznila, že na kandidátkách je 24 procent žen, 71 starostů a tři desítky místostarostů.

ODS zahájila svou kampaň. Rozdávala se i trička.

ODS zahájila svou kampaň. Rozdávala se i trička pro novináře.

Barové židle a modrý koberec

ODS na terasu, na které se zahájení odehrálo, položila modrý koberec. Lídři kandidátek seděli naproti novinářům neformálně na barových židličkách. V tradiční modré barvě bude i "pojízdná kavárna", kterou dnes ODS umístila před sídlem na Pankráci a s kterou vyjede v následujících dnech do regionů. Voliči v ní budou moci debatovat s Němcovou, Kubou a krajskými kandidáty.

Návštěvníci se budou moci v kavárně bezplatně připojit na internet či si pomocí odkazů a QR kódů prohlédnout prezentace strany na různých webech a sociálních sítích. Podle příznivců z Modrého týmu strany, kteří se na obsluze kavárny podílejí, se lidé také budou moci s kandidáty vyfotit a fotografie jim bude obratem zaslána do e-mailu.

Kuba dnes také upozornil, že předvolební kampaň přichází v době nestabilní politické situace, rozladění veřejnosti, rozpuštění Poslanecké sněmovny a sílící levice. Na náladě ve společnosti se podle něj podílí všechny politické subjekty, přičemž ODS se svého dílu odpovědnosti nezříká. Strana prý ne všechny otázky vyřešila úplně správně a v některých krocích příliš ustoupila svým koaličním partnerům.

Zároveň ale podle Kuby prosadila řadu pozitivních věcí, včetně snížení deficitů, stabilizace financí, zlepšení situace ve školství nebo novely občanského zákoníku a zastavení boomu solárních elektráren.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!