Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. dubna 2014 16:39, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS vrátí milion korun, který loni dostala od kadeřnice

Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala. | foto: Mafra - Petr Topič

PRAHA ODS do dvou týdnů vrátí milion korun, který loni dostala od třiadvacetileté kadeřnice na mateřské dovolené. Spekulovalo se, že skutečným dárcem byl její manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků. Vrácení sponzorského daru na tiskové konferenci oznámil předseda strany Petr Fiala, i když podle něj byl dar v pořádku.

Straně ale hrozí postih také za dary přijaté v rozporu se zákonem, protože od obce Mělnické Vtelno a dvou společností, v nichž mají obce podíl, upozornily server idnes.cz a Česká televize.

ODS dar získala v dubnu 2013 od Sabiny Spálovské, nyní s novým příjmením Gajarské, která je na mateřské dovolené a nevlastní žádnou nemovitost. Manželem Gajarské, která se k daru nechtěla vyjádřit, je Jozef Gajarský, podnikatel ve výrobě zdravotnických prostředků.

Dárkyně o důvodech mlčí

Dárkyně Sabina Gajarská nechce o důvodech sponzorování ODS mluvit. Serveru Lidovky.cz v odpovědi na otázku, kde sehnala prostředky na dar, a proč ho poslala právě ODS, napsala: "My se na to zaměříme s právníkem, protože to, co bylo napsané a uvedené v médiích, se mi samozřejmě nelíbí."

Místopředseda ODS Martin Kupka v minulých dnech tvrdil, že politická strana nemůže prověřovat majetkové poměry svých sponzorů.

S tím ale nesouhlasí Radim Bureš z Transparency International. "Když Transparency dostane dar, o kterém má určité pochybnosti, zjišťuje se, od koho přišel, a případně dar vrátí. Tohle může dělat opravdu každý. To, co říká pan Kupka, je bohapustá výmluva," řekl Bureš v rozhovoru pro Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrácení částky kvůli mediálnímu tlaku

Vrátit dar se nakonec rozhodlo i vedení ODS. Fiala řekl, že se v posledních dnech důkladně seznámil se všemi okolnostmi daru a došel k tomu, že všechny náležitosti, které dar má mít, byly naplněny. Byl poskytnut bezhotovostní platbou na základě platné darovací smlouvy a identita dárkyně byla dvakrát ověřena, uvedl.

"Já nicméně po zvážení všech okolností, který tento případ má, jsem se rozhodl k následujícím krokům: Abychom oslabili mediální tlak na osobu paní dárkyně, abychom odstranili veškeré pochybnosti, které na veřejnosti o financování Občanské demokratické strany vznikly, tak nejpozději do dvou týdnů vrátíme celou částku," oznámil Fiala.

Problematické dary od obcí

ODS podle své výroční zprávy vybrala loni na darech 78 milionů korun. Vedle problematického milionového daru od mladé kadeřnice mohou straně přinést problémy také sponzorské dary od Mělnického Vtelna a společností Byty Teplo a Hořovická teplárenská, v nichž mají obce podíl. Sice se jedná celkem o pouhých 25.000 korun, ale politické strany nesmějí podle zákona přijímat vůbec žádné dary od obcí.

Podle šéfa kontrolního výboru Sněmovny Vladimíra Koníčka (KSČM) ODS vedle pokuty dokonce hrozí, že přijde o milionové státní příspěvky. "Pokud nezákonně dar obce přijali, měli ho odvést do státního rozpočtu na účet zřízený ministerstvem financí. Budeme to muset nahlásit finančnímu úřadu, který dá ODS pokutu ve výši dvonásobku daru. A straně, která nemá v pořádku finanční zprávu, nemohou být vyplaceny příspěvky od státu," řekl serveru idnes.cz.

Nejštědřejším dárcem ODS byl Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun, přesto skončila ve ztrátě asi 14,5 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.