14. dubna 2012 20:14, aktualizováno  21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děkuji za podporu, mandát nesložím, vzkázal Bárta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 62Diskuse
Ministr dopravy Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Odsouzený neoficiální šéf Věcí veřejných Vít Bárta se poslaneckého mandátu nevzdá. Oznámil to v sobotu večer ve zpravodajském pořadu televize Nova.

"Ne, rozhodl jsem se zatím svůj mandát nesložit. Seznámení s rozsudkem, kde pan soudce říká, že jde o organovanizovaný puč, mě vede k tomu, že se chci bránit u odvolacího soudu," avizoval Bárta na začátku živého vstupu.

ČTĚTE TAKÉ:


"Pozastavil jsem své členství ve Věcech veřejných, rezignoval jsem na pozici předsedy klubu a vyjednavače strany, a nyní je pro mne nejdůležitější hledat odpověď na to, jestli nabídka bezúročné půjčky může být korupcí," řekl Bárta, podle kterého bylo devadesát procent rozsudku, který jej poslal podmíněně do vězení,  zcela očišťující.

"Děkuji za podporu, kterou dostávám a prosím o to, abychom respektovali, že je zde možnost odvolání," vzkázal. V televizi promluvil i Škárka. Televizi řekl, že se sice nevzdá křesla ve sněmovně, ale "rezignoval na členství v komisi, která zkoumá hospodaření NKÚ".

Potichu a bez velkých gest: Bárta se Škárkou si vyslechli rozsudky:


Vít Bárta dostal 18 měsíců s odkladem 30 měsíců za uplácení. Jaroslava Škárku senát poslal za podvod na 3 roky za mříže a také mu zakázal 10 let vykonávat poslanecký mandát. Obžalovaný Škárka se podle soudu dopustil podvodu, když z Bárty vylákal peníze, aby ho mohl později zdiskreditovat. Bárta si podle soudu zase bezúročnými půčkami - 500 tisíc pro Kristýnu Kočí a 160 tisíc pro Škárku - kupoval loajalitu poslanců VV.

K tomu, aby se vzdal křesla ve sněmovně, ho ale vyzval jak premiér Petr Nečas (ODS), tak i další politici. Poukázali přitom na verdikt soudu, který Bártu uznal vinným z uplácení bývalých spolustraníků Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Kvůli verdiktu se již Bárta vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

aniMiloslav Janík, ptaVladěna Ptáčková, ČTK
  • 62Diskuse