Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šťastný: Stovky členů jsou na ulici, vedení ODS jedná nestandardně

Boris Šťastný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Šťastný | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Někdejší předseda pražské ODS Boris Šťastný se podivil nad jednáním vedení strany, které zrušilo tři oblastní sdružení, a to v Praze 4, Praze 12 a Praze - Západ. Postup vedení označil za nestandardní.

Lidovky. cz: Výkonná rada ODS zrušila tři pražská oblastní sdružení. Zdůvodnila to náborem "černých duší"...
ODS za svou dvacetiletou historii nemá příliš mnoho podobných případů, kdy by bez dostatečného vyjednávání a vyslyšení všech názorů, došlo k takovému rozhodnutí. Chci věřit tomu, že ze strany Bohuslava Svobody a Petra Nečase nejde jen o mocenský boj, zastrašování svých stranických oponentů či snahu umlčet vzrůstající názory nespokojenosti ODS.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Takže nevnímáte "velrybaření" jako problém, který sráží důvěru v ODS ještě níž?
V případě velrybářských praktik je potřeba vystupovat rázně proti, nicméně vždy je potřeba takovou věc důsledně prodiskutovat v regionu, vyslechnout všechny strany a znát přesná čísla.

Lidovky.cz: Zní to, jako když s argumentací vedení strany nesouhlasíte. Proč?
Nezaznamenal jsem, že by tam někdo protestoval, že by tam docházelo k nějakému masivnímu náboru. Bohuslav Svoboda s Petrem Nečasem s tímto návrhem na zrušení oblastních sdružení zřejmě přišli bez předchozí diskuze.

Lidovky.cz: Bohuslav Svoboda se vyjádřil tak, že by se na obnovení ODS na Praze 4 a 12 mohli podílet Marek Benda a Tomáš Grulich.
To je v kompetenci vedení ODS, kdo se bude podílet. Především na obnově ODS se ale musí podílet její členská základna. Desítky možná stovky členů, kteří byli mezi těmi základajícími členy, dnes zůstali "na ulici". Nepamatuju se že by někdy vedení ODS zrušilo z minuty na minutu čtvrtinu kraje. Je to dost významný zásah. Neexistoval žádný boj, nedošlo k žádnému brutálnímu střetu...Je to krajně nestandardní. Dosud se to takové věci neděly.

Lidovky.cz: I Petr Nečas hovořil o potřebě obnovit důvěru v ODS a zbavit stranu lidé s temnou minulostí. O kom mluvil?
Vždycky říkám, že rozhodovat mají voliči a hlasy. Já jsem jasně pro to, aby lidé, kteří mají problém se zákonem nebo mají nějaké vážné střety zájmů, nepůsobili ve straně. Existují mechanismy, které tomu dokážou zabránit. Například pozastavení členství. Na druhou stranu, pokud někdo o někom řekne, že je nedůvěryhodný, tak by to nemělo automaticky znamenat jeho odvolání. Takhle se postupovalo také v padesátých letech. Mít jiný názor neznamená být nedůvěryhodný.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!