Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šťastný složil mandát zastupitele, následoval ho i starosta Richter

Poslanec ODS Boris Šťastný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec ODS Boris Šťastný | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Zastupitel a poslanec ODS Boris Šťastný složí mandát zastupitele Prahy. Nesouhlasí se způsobem vedení města a děním v koalici ODS a TOP 09, oznámil na jednání pražského zastupitelstva. Spolu s ním končí ve funkci i starosta Prahy 10 Milan Richter. Šťastný patří k dlouhodobým kritikům pražského primátora a šéfa ODS v hlavním městě Bohuslava Svobody. Na jejich místa nastoupí Bohumil Zoufalík a Ivan Vinš.

"Toto město se řítí do absolutní katastrofy, je zmítané skandály, netransparentností, nekompetentním řízením, propadá se v dluzích... To jsou všechno věci, se kterými nelze souhlasit," řekl Šťastný. Narážel mimo jiné na krizi, která se v úterý rozhořela mezi radními za ODS a TOP 09.

Vede se guerillová válka

Odstoupí i Milan Richter

Milan Richter

Spolu s Borisem Šťastným odstoupí i starosta Prahy 10 Milan Richter. Ten uvedl, že se mu nelíbí způsob řízení zadluženého Kongresového centra a dopravního podniku. Nahradí ho Ivan Vinš z ODS.

Koalici označil za "nefunkční svazek, ve kterém se vede guerillová válka." Sám sebe Šťastný označil za disidenta uvnitř pražské ODS. "Je potřeba si uvědomit, že propojení vedení pražské radnice a pražské ODS je mimořádné, a ten vliv, ať už politický, tak i ekonomický je tak silný, že je promítán i do vedení pražské ODS. Čili v tuto chvíli, možná už delší dobu, se cítím být spíše disidentem uvnitř pražské ODS. Ale to neznamená, že nebudu říkat věci tak, jak si je myslím," řekl.

Ve svém proslovu uvedl, že na konci jednání zastupitelstva složí svůj mandát. "Nesliboval jsem (voličům) rozdělování tučných fleků v městských firmách. Odmítám za to nést zodpovědnost," řekl Šťastný. Opřel se i do poradce primátora Marka Hanče, kterého označil jako novodobého "Janouška pana primátora Svobody".

Střet zájmů

"Každý ví, že pan Hanč chodí po městě, obíhá média, diskutuje s podnikateli, ten člověk je tady posazen na naprosto netransparentní pozici.

Kandidát na pražského primátora za ODS Bohuslav Svoboda a kandidátka ODS do pražského zastupitelstva a členka grémia Aleksandra Udženija.

Není zaměstnancem magistrátu, on má nějaký status na základě poradenství, možná na živnostenský list na základě švarc systému, ale určitě to není úředník, který by podléhal zákonu o střetu zájmů. Všichni vrabci na pražských věžích štěbetají o vlivu pana Hanče. Já jsem se neúčastnil těchto věcí za éry pana Janouška a odmítám se jich účastnit za éry pana Hanče.," řekl Šťastný. Za svůj projev sklidil potlesk některých zastupitelů.

ROZHOVOR s Borisem Šťastným ČTĚTE ZDE

Na Šťastného reagovala radní Aleksandra Udženija. "Pane Šťastný, já jsem dlouho neslyšela takovou snůšku lží a populismu," řekla s tím, že by se nad sebou měl zamyslet. Jeho odchod ze zastupitelstva označila za, v souvislosti s projevem, dobrý. Také jí část zastupitelů zatleskala.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...