Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ohrožení studenti UJAK budou ve školách braní jako kvalifikovaní

Univerzita Jana Amose Komenského v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Jana Amose Komenského v Praze | foto: Reprofoto

PRAHA Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) budou ve školách i po vypršení akreditace, které podle všeho nastane 30. září, posuzováni jako kvalifikovaní pracovníci.

Vyplývá to ze stanoviska, které ve středu vydalo ministerstvo školství. Počítá s tím, že tito lidé svá studia úspěšně dokončí na jiné vysoké škole. Pedagogové, kterým s koncem akreditace skončí studium na UJAK, se tak navzdory pauze před pokračováním na jiné univerzitě nemusejí bát výpovědi kvůli tomu, že jim chybí předepsaná kvalifikace.

Podle zákona o pedagogických pracovnících nesmějí od ledna 2015 až na výjimky ve školách učit nekvalifikovaní pedagogové. Za kvalifikované jsou považováni i učitelé, kteří do konce roku 2014 zahájili studium. Pokud by ale nestudovali, musel by ředitel na jejich místo vypsat výběrové řízení.

Podle ministerského stanoviska mohou přímou pedagogickou činnost i nadále vykonávat studenti, kteří zahájili do 31. prosince 2014 studium na UJAK a úspěšně ho dokončí v budoucnu. „Kontinuita studia, které případně bude na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha skončeno z důvodu skončení platnosti akreditace příslušného studijního programu, je zajištěna zákonem stanovenou možností pokračovat ve studiu stejného nebo obdobného studijního programu na téže nebo jiné vysoké škole,“ uvedlo ministerstvo.

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) se na tomto postupu shodla se školskými odbory. „Stanovisko MŠMT dává reálnou možnost, jak uvedený problém překonat, a to v souladu s platnou legislativou,“ uvedl v tiskové zprávě jejich předseda František Dobšík.

Ačkoliv povinnost zajistit budoucnost studentů má ze zákona samotný UJAK, ministryně v pátek kvůli nim jednala s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol. Z jednání vyplynulo, že by studenti UJAK usilující o přechod na jinou univerzitu museli skládat přijímací zkoušky a mohla by jim být následně uznána část studia. Pro zhruba 500 učitelů, kteří si doplňují kvalifikaci, mají přitom veřejné vysoké školy ve vhodných oborech volných 400 míst. Někteří z dotčených studentů už uvedli, že toto jejich situaci neřeší.

Vedení UJAK ve spolupráci s právníky připravilo vlastní návrh řešení vzniklé situace, který písemně zašle ministryni Valachové. Původně ho plánovali prezentovat osobně na dnešní podvečerní schůzce, ale ministerstvo ji zrušilo. „Cílem je zasednout k jednacímu stolu za účelem dostudování studentů na UJAK,“ řekl ČTK mluvčí školy Jan Červenka.

Na protest proti neprodloužení akreditace ohrožení studenti na sobotu svolali shromáždění před budovu ministerstva školství, zúčastní se ho i vedení školy. Se studenty se setká také Valachová, která je chce hlavně seznámit s možnostmi dalšího studia. „Nemám důvod se demonstraci studentů vyhýbat, naopak chci se s nimi potkat a sdělit jim, co všechno jsem já i další kolegové z resortu učinili v této věci. Pro mě jsou klíčoví právě studenti, budoucí učitelé, které školství potřebuje,“ uvedla.

Ministerstvo školství podle zákona o vysokých školách nemůže akreditaci z vlastní iniciativy prodloužit. Správní řízení ve věci rozhodování o žádosti UJAK o prodloužení akreditace do konce roku 2016 ale ještě nebylo definitivně skončeno. Akreditační komise UJAK vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů. Studenti navíc podle komise často nemají odpovídající praxi a vážné nedostatky jsou také ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...