Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamurovu hnutí SPD hrozí rozpuštění. Dodalo nekompletní finanční zprávu

Česko

  16:10
PRAHA - Tomio Okamura má problém. Sněmovní kontrolní výbor totiž žádá vládu, aby navrhla pozastavení činnosti jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie – to totiž dodalo nekompletní zprávu o hospodaření za loňský rok. Vyplývá to ze čtvrtečního usnesení kontrolního výboru, které mají LN k dispozici.

Předseda Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura foto: MAFRA - Tomáš Krist

Jednatřicátý březen je pro tuzemské politiky důležité datum. Právě do tohoto termínu totiž musí všechny strany a hnutí Poslanecké sněmovně odevzdat zprávu, v níž shrnou své hospodaření v uplynulém roce.

Tuto podmínku sice v roce 2016 splnily všechna uskupení, která aktuálně mají své zástupce v dolní parlamentní komoře, nyní se však ukázalo, že hnutí Svoboda a přímá demokracie, kterému šéfuje Tomio Okamura, mělo v uzávěrce chyby.

„Výbor žádá vládu, aby podala návrh na pozastavení činnosti, neboť byla předložena neúplná finanční zpráva,“ stojí v usnesení kontrolního výboru, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Návrh neznamená rozpuštění

Kontrolní výbor zároveň formálně požádal vládu, aby návrh na pozastavení činnosti Okamurova hnutí nejpozději do 30. září podala k Nejvyššímu správnímu soudu.

Podání žádosti samo o sobě neznamená, že Svoboda a přímá demokracie automaticky zanikne. Soud totiž každý případ posuzuje individuálně.

Například vloni mělo podobný problém jako Okamura regionální hnutí Pardubice pro lidi – to však výkazy nakonec dodalo a soud jeho činnost nepozastavil. „Zamítnutí návrhu v tomto případě odráželo skutečnost, že hnutí zprávy, třebaže po lhůtě, doplnilo,“ vysvětlovala tehdy mluvčí Sylva Dostálová.

Podobné problémy jako Tomio Okamura aktuálně řeší také zástupci desítek dalších stran: mezi nimi je například i xenofob Adam B. Bartoš – také jeho Národní demokracie totiž nedodala kompletní zprávu. A kontrolní výbor našel chyby také ve výkazech Romské demokratické strany.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat