Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamurovu hnutí SPD hrozí rozpuštění. Dodalo nekompletní finanční zprávu

Česko

  16:10
PRAHA - Tomio Okamura má problém. Sněmovní kontrolní výbor totiž žádá vládu, aby navrhla pozastavení činnosti jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie – to totiž dodalo nekompletní zprávu o hospodaření za loňský rok. Vyplývá to ze čtvrtečního usnesení kontrolního výboru, které mají LN k dispozici.

Předseda Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura foto: MAFRA - Tomáš Krist

Jednatřicátý březen je pro tuzemské politiky důležité datum. Právě do tohoto termínu totiž musí všechny strany a hnutí Poslanecké sněmovně odevzdat zprávu, v níž shrnou své hospodaření v uplynulém roce.

Demagog.cz vs. Okamura. Lžou, hřímá politik. Sám však opět použil nepravdu

Tuto podmínku sice v roce 2016 splnily všechna uskupení, která aktuálně mají své zástupce v dolní parlamentní komoře, nyní se však ukázalo, že hnutí Svoboda a přímá demokracie, kterému šéfuje Tomio Okamura, mělo v uzávěrce chyby.

„Výbor žádá vládu, aby podala návrh na pozastavení činnosti, neboť byla předložena neúplná finanční zpráva,“ stojí v usnesení kontrolního výboru, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Návrh neznamená rozpuštění

Kontrolní výbor zároveň formálně požádal vládu, aby návrh na pozastavení činnosti Okamurova hnutí nejpozději do 30. září podala k Nejvyššímu správnímu soudu.

Průzkum factum: ČSSD a ANO by se v březnu dělily o vítězství, Okamura bez křesel

Podání žádosti samo o sobě neznamená, že Svoboda a přímá demokracie automaticky zanikne. Soud totiž každý případ posuzuje individuálně.

Například vloni mělo podobný problém jako Okamura regionální hnutí Pardubice pro lidi – to však výkazy nakonec dodalo a soud jeho činnost nepozastavil. „Zamítnutí návrhu v tomto případě odráželo skutečnost, že hnutí zprávy, třebaže po lhůtě, doplnilo,“ vysvětlovala tehdy mluvčí Sylva Dostálová.

Podobné problémy jako Tomio Okamura aktuálně řeší také zástupci desítek dalších stran: mezi nimi je například i xenofob Adam B. Bartoš – také jeho Národní demokracie totiž nedodala kompletní zprávu. A kontrolní výbor našel chyby také ve výkazech Romské demokratické strany.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ NÁSTROJAŘ (30 – 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat