31. března 2015 14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omluvu jsem nechtěl, ale potěšila by mě, říká starosta Brodu Kunčar

Středeční piety za oběti úterní vraždy v Uherském Brodě se zúčastnili i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středeční piety za oběti úterní vraždy v Uherském Brodě se zúčastnili i... | foto: MAFRA

PRAHA Policie poprvé přiznala, že během zásahu v Uherském Brodě špatně komunikovala s místní samosprávou. Dříve přitom na hlavu starosty Brodu Patrika Kunčara padala ostrá slova, ministr vnitra ho dokonce obvinil, že ohrozil život muže, který se schovával na toaletě. „Omluvu jsem nepožadoval, ale určitě by mě potěšilo alespoň symbolické gesto,“ říká Kunčar v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Policie na základě šetření tragédie v Brodě přiznala, že má „rezervy v informování místní samosprávy“. Ukázalo se podle vás, že jste měl pravdu?
Shodli jsme se na tom, že je potřeba na komunikaci vzhledem k samosprávám výrazně zapracovat, zrychlit ji a zefektivnit. Pokud se operační důstojník zajímá o to, jestli je informován starosta, až hodinu po nahlášení útoku, je to pozdě. Ale na tom jsme se shodli už na první schůzce po tragédii v Uherském Brodě.

Lidovky.cz: Vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) či krajského policejního ředitele byla docela tvrdá. Podle nich jste prý svou „upovídaností“ ohrozil život muže, který se schovával na toaletě. O tom jste se také bavili?
Toto jsme si už vyříkali, bylo to zapříčiněno také stresem na obou stranách. Všichni jsme řešili novou situaci. Ne že by tam zazněla nějaká omluva, ale bylo vysloveno porozumění mojí reakci. Až s odstupem času jsem si poslechl, co jsem v televizi prozradil. Neřekl jsem, že je na toaletě, ale že je ukrytý někde v restauraci. To vnímám trochu jako neoprávněné nařčení mojí osoby, ale nechci se tím dále zabývat.

Lidovky.cz: Nebylo ale vyjádření ministra Chovance podpásovkou i vzhledem k tomu, že policisté měli podle výsledků zveřejněného šetření přístup k toaletě pod kontrolou, a že kdyby tam střelec šel, tak ho zneškodní. Čili jste ho vlastně ani nemohl ohrozit.
To je jedna z otázek, kterou jsem měl připravenou. Zajímalo mě, co pro toho člověka na toaletě policie udělala. Informace, že policie vykrývá i prostor na toaletě, nikde nezazněla. Podle mě tam jsou také rezervy i v komunikaci s médii. Byl tam chaos. Proč policie tyto informace v prvních hodinách nezveřejnila? Mohlo se zamezit spoustě dalších dohadů.

Lidovky.cz: A dohady o tom, že se vám policie pokoušela dvakrát dovolat, avšak neúspěšně?
Poslal jsem oficiální dotaz na krajské ředitelství. Odpověděli mi, že je na případ uvaleno informační embargo. Chci znát číslo, kam mi volali, na mobilu nic nemám. I pan policejní prezident mi slíbil, že mi tuto informaci dá k dispozici. Ale i kdyby mi krajský policejní důstojník hodinu po nahlášení události telefonoval, v ten moment už ty informace mám z jiných zdrojů. To už je pozdě.

Plán restaurace Družba, kde v únoru střelec Zdeněk K. zastřelil osm lidí.
Zapálením svíčky a položením květin uctil premiér Bohuslav Sobotka 2. března v...

Lidovky.cz: Naznačil jste, že se vám ministr ani nikdo od policie neomluvil. Očekával jste to, mrzí vás to?
Jsem zvyklý na ledacos, i na křivá obvinění. Omluvu jsem nepožadoval, bral jsem to jako reakci, která byla adekvátní vypjaté situaci. Pan ministr i policejní prezident neměli v prvních dnech určitě všechny informace. Z jejich strany sice můj obraz moc dobře nevyplýval, nicméně veřejnost měla jiný názor a postavila se za mě. Ale ano, určitě by mě potěšilo alespoň symbolické gesto, kdyby došlo ke korekci prvotních vyjádření, že jsem ohrozil muže na toaletě. Už s ohledem na informace, které dnes zazněly.

ogoOndřej Golis, hmHana Mazancová