130 let

Online hrám se nevyhýbám

Česko

Scenárista a režisér Gilles Marchand uvedl svůj snímek Druhý svět na nedávno skončivším Festivalu francouzského filmu. Příběh o chlapci z jižní Francie, jenž se zakouká do femme fatale a ztratí se kvůli ní ve virtuálním světě online hry, už běží i v tuzemské distribuci.

* LN Netočíte často, Druhý svět je po sedm let starém debutu Kdo zabil Bambi? váš teprve druhý film. Proč jste téma „alternativní reality“ nakousl právě teď?

Na to je těžké odpovědět. Mám možnost dělat, co mě baví. Náměty a nápady visí kolem mě ve vzduchu a čas od času prostě přijde moment, kdy se zkonkretizují.

* LN Cítíte se tedy být víc scenárista, nebo režisér?

Na to se sám sebe neptám, užívám si, že můžu dělat obojí. Nevybírám si, těším se z psaní i z natáčení, obojí je mou nedílnou součástí. Rád pracuju s jinými režiséry, protože rád vstupuju do jejich světů, a jako režisér zase rád vtahuju do svých světů diváky.

* LN Do jiných realit se nechají vtáhnout právě hrdinové Druhého světa. Jak jste vytvářeli vizuály online hry Black Hole, do níž utíkají?

Byl to dlouhý proces, komplikovaný, ale zábavný. Proběhl v několika etapách. Nejdřív jsme s kolegou Dominikem Mollem koncipovali první verzi scénáře. On se ve hrách vůbec nevyzná, ale shodli jsme se, i scény z Black Hole musejí působit filmově. Pak jsme s vizuálním expertem Djibrilem Glissantem a dalšími lidmi vytvořili detailní scénář animovaných částí. A ve třetí fázi specializovaná firma vyrobila samotný herní engine.

* LN A vy sám počítačové online hry hrajete?

Trochu.

* LN Festival francouzského filmu Druhý svět prezentoval jako platformu pro novou generaci talentovaných herců. Jak jste skládal dohromady herecké obsazení?

Vždycky záleží na určité mezilidské „chemii“. S mladými herci jsem se začal setkávat už od prvních fází vzniku filmu. Postavy se nakonec soustředily kolem hlavního hrdiny Gasparda. Jeho představitele Grégoira Leprince-Ringueta jsem objevil velmi rychle, zkoušky s ním se povedly, byl jsem z něj nadšený. Grégoire pak při dalším castingu nadhazoval repliky dalším hercům. Zkoušku jsem nedělal jen s představitelem Vincenta Melvilem Poupaudem: je to zkušený herec, zkoušet se mu nechtělo, ale nechtěl mě ani zklamat... Vyzkoušel jsem pro jeho roli jiné herce a nakonec jsem se vrátil k Vincentovi, protože mezi ním a ostatními ta chemie opravdu fungovala.

* LN Druhý svět má výtečný soundtrack od skupiny M83. Jak došlo k vaší spolupráci?

M83 jsem měl rád už před natáčením. Oslovil jsem tedy jejich hlavního člena Anthonyho Gonzaleze. Chtěl jsem od něj hudbu jak instrumentální, tak i zpívanou. Domluva s Anthonym ale byla velmi těžká: hodně koncertuje, jezdí po celém světě, nebydlí ve Francii, naháněli jsme se přes Skype. Složil pro mě nějakou původní hudbu, ale použil jsem i jeho starší písně. Možná mu vadilo, že jsem ho až moc dirigoval – asi čekal, že bude mít při tvorbě volnější ruku. Ale s výsledkem jsem velmi spokojen.

* LN Film stojí na kontrastu mezi letní idylou u moře a nejasným pocitem nebezpečí. Jak jste ho vytvářel? Inspiroval jste se nějakým klasickým filmem?

Ano, ten kontrast je zásadní. Já jsem se v Marseilles narodil a vyrůstal tam, takže jsme hodně točili v prostředí, které dobře znám. Bavilo mě si s těmi lokacemi pohrávat: moc mě bavila myšlenka, že v místech, kde se vyznám a která působí nevinně a bezpečně, se může skrývat strach a určitá hrozba. Chtěl jsem, aby divák cítil, že je něčemu velmi blízko, ale zároveň od toho zůstává pořád až moc daleko.

* LN Kdysi jste s Dominikem Mollem napsal film Harry to s vámi myslí dobře, jenž běžel i v našich kinech. Jak na něj vzpomínáte?

S Dominikem jsme na něm pracovali v kuchyňce v mém malém bytečku. Bylo to jako pingpongový zápas: Dominik obhajoval motivace postavy Michela a já zase Harryho. Z našich autentických reakcí vznikaly hotové repliky, sami jsme ten film v té kuchyni odehráli. A pak přišel jeho velký úspěch včetně uvedení v soutěži v Cannes.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás