Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vláda zapojí do péče o pacienty s covidem další zařízení, nabádá jí k tomu i opozice

Česko

  14:43aktualizováno  15:38
Praha - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s covidem zapojí více zdravotnických zařízení. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Předpokládá, že vláda materiál projedná ještě dnes. "Čekám na ministra Blatného," napsal ČTK. K zapojení například plastických chirurgií, hospiců či lázní vyzvalo ve středu kabinet uskupení Spolu.

Opoziční expertní tým vyzval vládu, aby ještě dnes zasedla a zmobilizovala veškerá zdravotnická zařízení, jež by se mohla zapojit do léčby pacientů s koronavirem.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu avizoval, že vláda zváží na nejbližším zasedání kvůli koronavirové pandemii uložení pracovních povinností ambulantnímu personálu, který by pomáhal v nemocnicích. Návrh podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského není a priori špatný, jako první by ale podle něj měli být zmobilizováni zdravotníci v lůžkových zařízeních, kteří mají k péči blíž a mohou ji začít poskytovat v řádech hodin.

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8 100 lidí, což je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8 162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8 234. Dosavadní rekord byl 8 155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1 661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16 642 případů covidu. Odborníci podle Hamáčka předpokládají, že dnes by mohl počet nově diagnostikovaných atakovat 20 000.

Pardubický kraj už v úterý oznámil, že nemá v nemocnicích další lůžka, dnes hlásí stejnou situaci několik nemocnic ve Středočeském kraji.

Stát už v dřívějších fázích epidemie covidu povolal dvakrát na pomoc vyhlášením pracovní povinnosti studenty medicíny a ošetřovatelství. Blatný jejich znovupovolání zmínil jako jednu z možností, které ministerstvo zdravotnictví zvažuje pro případ dalšího zhoršování epidemie koronaviru a nárůstu zátěže nemocnic, v polovině února. 

Vedle toho ministr jmenoval zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely, pracovní povinnost zdravotníků z ambulantního sektoru nebo zřizování takzvaných pracovišť neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

Pomoc by mohly i lázně hospice

Opoziční expertní tým vyzval vládu, aby ve středu zasedla a zmobilizovala veškerá zdravotnická zařízení, jež by se mohla zapojit do léčby pacientů s koronavirem. Do systému by měla zapojit také lázně či hospice, pokud mají volné kapacity k doléčování pacientů.

Vláda podle středečního vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zváží kvůli koronavirové pandemii uložení pracovní povinnosti ambulantnímu personálu, který by pomáhal v nemocnicích. Návrh podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského není a priori špatně, jako první by ale podle něj měli být zmobilizováni zdravotníci v lůžkových zařízeních, kteří mají k péči blíž a mohou ji poskytovat v řádech hodin.

Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi ve středu vyhlásily stav hromadného postižení osob. Kvůli vyčerpání kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření přikročil již dříve Pardubický kraj. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu.

„Potřebujeme, aby vláda zasedla a řekla: Máme tady některé specializované ústavy, které se dosud léčbě covidových pacientů nevěnovaly, tam máme penzum zdravotníků i specializovanou techniku, tam můžeme v řádu hodin či dnů péči poskytovat,“ řekl Kaňkovský.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!