Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osmdesátníků v nemocnicích ubývá. Důvody jsou různé: očkování, imunita i úmrtí v předchozích vlnách

V záložní nemocnici na výstavišti v Brně pokračovalo očkování seniorů proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V záložní nemocnici na výstavišti v Brně pokračovalo očkování seniorů proti... | foto: ČTK

Praha Ve změti špatných zpráv se vyvrbuje jedna dobrá. Lidí starších osmdesáti let je v nemocnicích méně. Pravděpodobně je za tím i očkování.

Je sice na konci tunelu, ale pořád je to světlo. V některých nemocnicích začali ubývat pacienti starší osmdesáti let. Snižuje se počet nejen těch, u kterých dojde k těžkému průběhu a tedy i nutné hospitalizaci, ale i těch, kteří na nemoc zemřeli. Vliv na úbytek nejstarších pacientů má podle všeho i očkování.

„Pacientů, kterým je osmdesát a více, skutečně ubylo. Těžko zobecnit, čím to je, ale určitě se na tom podílí očkování. Vliv má i to, že část těchto osob zemřela v předchozích vlnách. Významná část onemocnění také prodělala a nyní je imunní,“ sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Podle ní se vakcinace u této věkové kategorie projevila zejména u klientů domovů pro seniory, kde je proočkovanost vysoká.

Očkování seniorů nad 80 let v nemocnici Motol.
V některých z očkovacích center v Praze se tvořili krátkodobě fronty, jak se...

Do úterý obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny 197 tisíc lidí starších osmdesáti let. Pětina těchto seniorů už dostala obě injekce. Menší podíl pacientů v nejvyšší věkové kategorii vnímá i ministerstvo zdravotnictví. Ovšem s dodatkem, že na předčasné závěry je ještě brzy. „Pro vyhodnocení těchto dat je třeba důkladnější analýzy a větší časový odstup,“ uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Na fakt každopádně ukazují i statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zatímco v týdnu od druhého do osmého listopadu bylo hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče 37 procent pacientů 80+ a těsně před Vánoci až 40 procent, v týdnu od 15. do 21. února už je jich „jen“ 28 procent.

Klesající trend je patrný také u těch, kteří sice museli do nemocnice, nevyžadovali ale intenzivní péči. Snižuje se i podíl nejstarších, kteří na covid 19 zemřeli. Počátkem listopadu podlehlo viru sedmdesát procent lidí starších osmdesáti let. V týdnu od poloviny února to bylo 62 procent.

Počet mladších roste

Úbytek seniorů v nejvyšším věku hlásí i další nemocnice. Ovšem je potřeba to brát s rezervou. To proto, že jiných věkových kategorií přibývá. Tak se to podle mluvčí Dany Lipovské děje v další brněnské fakultní nemocnici, tedy u svaté Anny.

Nově je nejpostiženější skupina v jiných věkových kategoriích i ve Fakultní nemocnici Olomouc. „Nejfrekventovanější ročníky pacientů hospitalizovaných v těžkém stavu jsou momentálně 1948 až 1990. Počníky 1930 a výš se objevují, ale velmi často je covid pozitivita vedlejším nálezem a pacienta trápí něco jiného, například cévní mozková příhoda, fraktura nebo akutní břišní komplikace,“ uvádí tiskový mluvčí olomoucké nemocnice Adam Fritscher. I on dodává, že důvodem by mohlo být očkování, není však možné to v tuto chvíli tvrdit s jistotou.

Očkování seniorů nad 80 let v nemocnici na Bulovce.

Očkování seniorů nad 80 let v nemocnici na Bulovce.

V některých zdravotnických zařízeních přitom k podobnému faktoru nedochází. Příkladem je třeba Fakultní nemocnice Hradec Králové. Kraj má na svém území mimo jiné i Trutnovsko, které bylo kvůli výskytu covidu uzavřeno ještě před tím, než byl vyhlášen celostátní lockdown. „Evidujeme nárůst počtu pacientů ve všech věkových kategoriích,“ uvedl mluvčí nemocnice Jan Sochor. Ovšem i tady přibývá zejména mladších ročníků, které vyžadují umístění na jednotkách intenzivní péče.

Faktem nicméně zůstává, že od října a listopadu klesl průměrný věk hospitalizovaného pacienta v těžkém stavu ze sedmdesáti let na 67. Podíl mladších se naopak zvedá – v listopadu tvořili lidé do 65 let 28,6 procenta pacientů s těžkým průběhem, v únoru už to bylo 35,5 procenta.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...