Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otázka dne podle editora: kdo dal Nagyové nejdražší dárek za více než milion korun?

Česko

  19:56
PRAHA - Za co Jana Nagyová (dnes Nečasová) dostávala statisícové dary? Ta otázka znovu vyvstala poté, co jsme na serveru Lidovky.cz přinesli seznam předních manažerů, lobbistů a státních zaměstnanců, kteří „první úřednici“ šperky a kabelky nosili. Vítejte u přehledu dne.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně. foto: Lidové noviny

Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský, šéf ČEZ Daniel Beneš, vlivný lobbista Vladimír Johanes, návrhářka Beata Rajská, advokát Karel Muzikář jr., bývalý ministr Tomáš Chalupa, další bývalý ministr Vladimír Tošovský, bývalý ekonomický ředitel dopravního podniku Martin Horák, bývalý šéf Pozemkového úřadu Petr Šťovíček...

Proč podle policie nosili Janě Nagyové dárky za statisíce? Server Lidovky.cz na základě informací, které napsali olomoučtí státní zástupci do obvinění, sestavil soupis darů, které měla Nagyová přijmout. Třeba hodinky Cartier za 803 tisíc korun, náhrdelník Cartier (780 tisíc), kožichy Christian Dior (jeden za 590 tisíc, druhý za 220 tisíc), kabelka Christian Dior (275 tisíc)... A tak to jde dál a dál, dohromady činí hodnota darů podle policie 9,7 milionu korun.

Premiantem se stal kupodivu lobbista Johanes - Nagyové věnoval podle vyšetřovatelů perlový náhrdelník Cartier v ceně 1,127 milionu korun.

Ani policie ale neumí patrně dokázat, zda šlo o korupci, tedy zda za dárky plnila Jana Nagyová nějaké protislužby. Proto ji viní „jen“ z krácení daně. Za dary měla totiž Nagyová zaplatit daň 700 tisíc korun.

Prsten za 215 tisíc Nagyová měla dostat od člena dozorčí rady Severočeských...
Jako absolutní nesmysl komentoval svoje jméno na seznamu dárců bývalý...

Server Lidovky.cz se snažil oslovit všechny dárce oslovit, někteří se nechtěli vyjadřovat, jiní dary přiznávali, ale říkali, že to byly opravdu jen dárky, další jakékoli dary popírali. Třeba bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Horák - rozhovor s ním ČTĚTE ZDE:

Zbývá stále tedy ta hlavní otázka: proč?

Zítra se na serveru Lidovky.cz můžete těšit na článek o tom, že ve dnech, kdy Nagyová jako přední státní úřednice dostávala dárky, projednávala vláda Petra Nečase etický kodex úředníků vládní protikorupční strategie...

Co dalšího přineslo úterý

Bělobrádek: Česko by mohlo přijímat přes tisíc uprchlíků ročně
Česká republika by podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka mohla přijímat přes tisíc uprchlíků ročně. Musí jít ale o lidi, které si vybere a kteří se budou chtít integrovat. Bělobrádek to v úterý řekl na tiskové konferenci ve sněmovně. Čtěte zde:

Miloslav Ransdorf na archivním snímku z roku 2008.

Brilantní český intelektuál, těší se Krym na návštěvu komunisty Ransdorfa
Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf míří na Ruskem anektovaný Krym. V Simferopolu tento týden promluví na konferenci pořádané sdružením prokremelských novinářů Format A-3. To Ransdorfa velebí jako „brilantního představitele českých intelektuálů“ a kvituje jeho kritiku Spojených států a angažmá Západu v ukrajinské krizi. Čtěte zde:

Muž z Bémovy éry stojí o šéfovská místa, na nichž se rozhoduje o výstavbě v Praze
Vlivný úředník z éry exprimátora Pavla Béma znovu usiluje o důležité posty na pražském magistrátu. Bořek Votava v minulosti vedl Útvar rozvoje města. Nyní podle informací serveru Lidovky.cz stojí o ředitelské křeslo na dvou odborech, které mají na starosti výstavbu v Praze. Čtěte zde:

Islámský stát prohrál u Sýrového měchýře: vymyšlená bitva napálila šíity i džihádisty
Zprávy o drtivé porážce Islámského státu u města Šičva se na internetu rozšířily rychlostí blesku - ke značné nelibosti džihádistů i velké radosti jejich odpůrců. Zatímco jedni oslavovali svůj triumf, druzí na síti hrozili odvetou. Celá věc však měla háček: žádná bitva u Šičvy se neodehrála. Ani nemohla. Město Šičva totiž existuje pouze ve virtuálním světě. Čtěte zde:

Letem, světem

Cennou trofej získal tradiční klub již v letech 1934, 1938, 1961, 2010 a 2013.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!