Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OVB jí 'dohodila' produkt. Přišla o 210 tisíc, ostatní celkem o stovky milionů

Česko

  6:00
PRAHA - Před 16 lety ji kamarádka upozornila na „exkluzivní investiční produkt“, který zprostředkovávala poradenská firma OVB Allfinanz. Michaela Lašťovičková tehdy do švýcarské společnosti Helvag vložila 210 tisíc korun, za deset let se jí měla částka i s úroky vrátit. Podnik však už neexistuje a peníze Michaela neviděla. S OVB, která vinu v případu odmítá, se dosud soudí.

MIchaela Lašťovičková s certifikátem o své investici do společnosti Helvag. foto: Archiv Jakuba Charváta

V roce 2001 investovala Michaela Lašťovičková 210 tisíc korun do švýcarské gastronomické společnosti Helvag. Dvě stě tisíc přitom činil minimální vklad, jenž bylo možné do firmy vložit, dalších deset tisíc tvořil vstupní poplatek.

Michaela Lašťovičková.

Na oplátku jí byl garantován roční výnos ve výši kolem deseti procent. „Podepsala jsem smlouvu na deset let, za tu dobu se ta částka měla několikanásobně zúročit,“ líčí Michaela. Peníze ovšem už nikdy neviděla, obdržela pouze papírový certifikát o finančním vkladu.

Investici jí v dobré víře doporučila její dlouholetá kamarádka z kostela, která tehdy v OVB pracovala jako finanční poradkyně. „Důvěřovala jsem jí, že by mi nedoporučila nic špatného,“ říká. Zástupci OVB podle ní kamarádku ujišťovali, že jde o „exkluzivní bezpečnou investici na základě analýzy trhu a pojištění“.

Netypicky vysoká provize

Společnost OVB Allfinanz měla mít podle nepotvrzených informací z každé uzavřené smlouvy neobvykle vysokou provizi, která dosahovala výše až 23 procent. V případě Michaely by se tak jednalo zhruba o 48 tisíc korun.

„Obelhali nás. Prodávali neexistující produkt. Ve chvíli, kdy se to stalo, se zřekli zodpovědnosti a nechtěli poškozeným pomoct,“ vypráví Michaela, která s dalšími poškozenými investory nejprve zkoušela na OVB podat trestní oznámení. „Podvod ve výši několika stovek milionů korun se zřejmě zdál nepatrný, aby se s ním v tomto státě někdo zabýval,“ doplňuje.

Spor nakonec přeci jen dospěl k soudu. Michaela podle svých slov jeho první instanci vyhrála, OVB ovšem na rozhodnutí podala stížnost a rozsudek byl následně zrušen.

„OVB si vzala ponaučení“

Zdali dnes už bývalá klientka jedné z největších poradenských firem na tuzemském trhu svých 210 tisíc korun, které společně s úroky požaduje, dostane zpět, není jisté. Případ ve čtvrtek pokračoval dalším stáním, které bylo opět odročeno. Reálná v současnosti není ani mimosoudní dohoda, neboť poradenská společnost tuto variantu odmítá, stejně tak jako vinu v celé kauze.

Kauza Helvag

V roce 1997 začala OVB Allfinanz nabízet produkty švýcarského spolku Helvag, který investoval do realit a steakových restaurací.

Minimální vklad byl 200 tisíc korun, dalších deset tisíc korun činil vstupní poplatek. OVB slibovala garantovaný roční výnos ve výši 5,6 procent.

  • Spolek Helvag ukončil svou činnost v červnu 2001, kdy policie provedla kontroly v sídlech společnosti ve Švýcarsku, Německu, Lucembursku a České republice. Manažeři Helvagu byli obviněni ze zpronevěry, podvodu a praní špinavých peněz.

OVB Allfinanz produkty Helvagu sice stáhla z nabídky, stávající klienty ale o problémech s investicemi neinformovala. Ti tak stále posílali pravidelné platby.

O vklad v celkové hodnotě 300 milionů korun přišla více než tisícovka investorů z Česka. Některé zdroje uvádějí dokonce 700 milionů, které proinvestovaly zhruba dva tisíce lidí.

OVB vystupovala jako zprostředkovatel, což potvrdily i soudy, které v několika sporech vedených proti OVB Allfinanz jak klienty, tak finančními poradci společnost zprostili obvinění.

Zdroj: iDnes.cz, Investujeme.cz

„OVB není smluvní stranou, se kterou žalobkyně uzavřela smluvní vztah v rámci investice. Soudy několikrát potvrdily, že OVB právně nic neporušila. Firma si z toho vzala ponaučení a pečlivě prověřuje všechny nové produkty,“ sdělil serveru Lidovky.cz mediální zástupce Jiří Reichl s tím, že firma produkty tohoto typu již neposkytuje.

„Helvag je záležitost stará téměř dvacet let. V Německu na ní (Helvag) bylo podáno trestní oznámení, po kterém OVB zprostředkování produktu této společnosti zastavila,“ hájí se společnost.

Na sporné chování nicméně poukazují i pokuty, které OVB Allfinanz dostala v minulosti. Několikamilionový postih vyměřila firmě několikrát Česká národní banka (ČNB), pokutu jí udělila i dnes již neexistující Komise pro cenné papíry.

Naposledy loni na jaře potvrdila ČNB své rozhodnutí z listopadu 2015, kdy společnosti udělila pětimilionovou pokutu za to, že prodávala investiční životní pojištění jako spoření, čímž podle ČNB porušili poradci „zákaz užívání nekalých obchodních praktik“. Konkrétně měli lidé ve službách OVB opakovaně prezentovat klientům životní pojištění jako spoření, resp. spořící účty. OVB většinu stížností považovala za konkurenční boj.

Rychle vydělané peníze a život v luxusu

O praktikách poradců společnosti vznikl v roce 2015 dokonce film Rada nad zlato, který natočil student dokumentaristiky Jakub Charvát. OVB autora kvůli poškození pověsti následně loni žalovala o sto tisíc korun, spor je nyní u soudu.

Podle dokumentu měli finanční poradci z OVB nabízet lidem nevýhodné smlouvy, ve kterých jim šlo převážně o co největší provizi na úkor dobré rady klientovi. Takzvaný „pyramidový systém“ jim navíc umožňoval získat provizi z každé smlouvy uzavřené kolegy, které do firmy sami naverbovali. Tím byli motivováni k uzavírání co největšího počtu smluv za každou cenu.

Vedle nespokojených klientů tak snímek zachycuje i poradce, kteří se nechali zlákat vidinou peněz a snadno dosažitelného luxusu. Udržovat podobnou iluzi jim podle záběrů dopomáhaly i bouřlivé večírky, jejichž primárním úkolem byla právě motivace mladých poradců.

Charvát v současnosti připravuje nový dokument (vice ZDE). Prostřednictvím příběhů poškozených lidí v něm upozorní na úskalí tuzemského poradenského trhu. Připomene mimo jiné kauzu Helvag, kvůli níž téměř dva tisíce Čechů přišly o stovky milionů korun.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat