Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrad hájí Zemana: Psaní o fleecové bundě je urážlivější než ostré výroky

Česko

  10:33
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v pořadu Hovory z Lán na Radiožurnálu použil v neděli několik vulgárních slov. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se chtěl jadrnějším výrazivem přiblížit myšlenkovému světu svých odpůrců. „Prezident poukázal na velmi významný problém, který se týká i například oslav státního svátků 28. října. Tato důstojná událost byla vulgarizována, vulgarizována na otázku fleecové mikiny,“ tvrdí.

Prezident Miloš Zeman hovoří s novináři ve volební místnosti v Praze-Lužinách, kde 17. října společně s manželkou Ivanou odevzdal svůj hlas v druhém kole senátních voleb. foto: ČTK

Lidovky.cz: Překvapily vás reakce na nedělní rozhovor prezidenta Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán, ve kterém bylo použito několik vulgárních slov?
Chtěl bych strašně zdůraznit, že pan prezident těchto jadrnějších výrazů použil především proto, aby se přiblížil myšlenkovému světu svých odpůrců, kteří jsou velmi shovívaví k tomuto výrazivu u některých jiných politiků. To zaprvé. Za druhé je třeba vidět ty výrazy v určitém kontextu, například se jednalo o překlad názvu jisté hudební skupiny. A za třetí je samozřejmé, že takové vyjádření, které lze nazvat kontroverzním, vyvolává řadu reakcí, které mohou býti velmi negativistické. Samozřejmě pan prezident, když takto hovořil, počítal s tím, že to vyvolá rozruch v určitých kruzích. Na druhou stranu je třeba se podivit nad tím, že v minulosti, bylo-li používáno takového slovníku a to mnohokrát a mnohonásobně, tak se taková bouře nekonala. Jinými slovy pan prezident poukázal na určité pokrytectví, které panuje v určité části společnosti, v určité části, kterou bychom nazvali politicko-mediální sférou.

Čtěte více

Lidovky.cz: Nemohl si pan prezident, který může být brán jako morální autorita, zvoleným výrazivem uškodit?
Nemyslím si. Naopak pan prezident poukázal na velmi významný problém, který se týká i například oslav státního svátku 28. října. V tak důstojné události, nepočítám-li určité technické potíže a to už není třeba v tuto chvíli hodnotit, tato důstojná událost byla vulgarizována, vulgarizována na otázku fleecové mikiny, což bylo urážlivé mnohem vícero než jakýkoliv slovník. A za druhé - vy hovoříte o pozici prezidenta republiky. Tím chcete říct, že když se takhle vyjadřuje některý jiný vysoce postavený politik, tak ten si to může dovolit?

Lidovky.cz: Ne, jen tvrdím, že politici, jako vrcholní představitelé státu, by měli jít zbytku obyvatel příkladem. Kdyby poslouchalo Hovory z Lán například malé dítě, tak netuším, zdali by to na něj působilo pozitivně...
Já vám rozumím, pane redaktore. Pan prezident poukázal na určité pokrytectví, které panuje v české společnosti. Teď ale nemluvím o širší společnosti, ale hovořil jsem o tom politickém a mediálním světě. Toto, co pan prezident učinil, jistě přispěje k tomu, aby došlo k hlubšímu zamyšlení a všeobecně přestala akceptace jakéhokoliv tohoto typu vyjadřování, ačkoliv jeho nositel například třeba kouří dýmku.

Lidovky.cz: Chtěl bych se ještě vrátit k té fleecové bundě, pan Ladislav Špaček Lidovkám.cz například tvrdil, že hosté na obřad dorazí s několika hodinovým předstihem a byl tudíž čas je převléci. Proč tak nebylo učiněno?
Musím jenom zopakovat to, co řekl pan prezident. Pražský hrad není šatna a my v tu chvíli respektujeme, ač si můžeme myslet cokoliv, oděv toho, který přišel na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání. On pan režisér se poté vyjádřil, že to byla z jeho strany určitá provokace. Když se pan prezident rozhodl ocenit pana režiséra, a to nejen na základě jednoho dokumentárního filmu, tak v tu chvíli převažuje tato záležitost nad tím, jak přišel pan režisér oděn. To byla jeho odpovědnost. Pan prezident rozhodně nepřipustí, abychom budoucí vyznamenané z Vladislavského sálu vyhazovali. Myslím si, že by to situaci jenom zhoršilo a bylo by to krajně nedůstojné.

Anketa

Věříte vysvětlení prezidentova mluvčího a jeho argumentům, proč Zeman použil vulgární výrazy?

Ano 533
Ne 6383

Lidovky.cz: A nebylo by to lépe zdůvodnitelné než připnutí vyznamenání na fleecovou bundu?
Mohu vás ujistit, že by byla ta kritika na adresu pana prezidenta minimálně stejná, jako v případě, že by připustil, aby pan Sedláček podstoupil tento velký ceremoniál ve fleecové mikině nebo bundě.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat