Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrad hájí Zemana: Psaní o fleecové bundě je urážlivější než ostré výroky

Česko

  10:33
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v pořadu Hovory z Lán na Radiožurnálu použil v neděli několik vulgárních slov. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se chtěl jadrnějším výrazivem přiblížit myšlenkovému světu svých odpůrců. „Prezident poukázal na velmi významný problém, který se týká i například oslav státního svátků 28. října. Tato důstojná událost byla vulgarizována, vulgarizována na otázku fleecové mikiny,“ tvrdí.

Prezident Miloš Zeman hovoří s novináři ve volební místnosti v Praze-Lužinách, kde 17. října společně s manželkou Ivanou odevzdal svůj hlas v druhém kole senátních voleb. foto: ČTK

Lidovky.cz: Překvapily vás reakce na nedělní rozhovor prezidenta Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán, ve kterém bylo použito několik vulgárních slov?
Chtěl bych strašně zdůraznit, že pan prezident těchto jadrnějších výrazů použil především proto, aby se přiblížil myšlenkovému světu svých odpůrců, kteří jsou velmi shovívaví k tomuto výrazivu u některých jiných politiků. To zaprvé. Za druhé je třeba vidět ty výrazy v určitém kontextu, například se jednalo o překlad názvu jisté hudební skupiny. A za třetí je samozřejmé, že takové vyjádření, které lze nazvat kontroverzním, vyvolává řadu reakcí, které mohou býti velmi negativistické. Samozřejmě pan prezident, když takto hovořil, počítal s tím, že to vyvolá rozruch v určitých kruzích. Na druhou stranu je třeba se podivit nad tím, že v minulosti, bylo-li používáno takového slovníku a to mnohokrát a mnohonásobně, tak se taková bouře nekonala. Jinými slovy pan prezident poukázal na určité pokrytectví, které panuje v určité části společnosti, v určité části, kterou bychom nazvali politicko-mediální sférou.

Čtěte více

Lidovky.cz: Nemohl si pan prezident, který může být brán jako morální autorita, zvoleným výrazivem uškodit?
Nemyslím si. Naopak pan prezident poukázal na velmi významný problém, který se týká i například oslav státního svátku 28. října. V tak důstojné události, nepočítám-li určité technické potíže a to už není třeba v tuto chvíli hodnotit, tato důstojná událost byla vulgarizována, vulgarizována na otázku fleecové mikiny, což bylo urážlivé mnohem vícero než jakýkoliv slovník. A za druhé - vy hovoříte o pozici prezidenta republiky. Tím chcete říct, že když se takhle vyjadřuje některý jiný vysoce postavený politik, tak ten si to může dovolit?

Lidovky.cz: Ne, jen tvrdím, že politici, jako vrcholní představitelé státu, by měli jít zbytku obyvatel příkladem. Kdyby poslouchalo Hovory z Lán například malé dítě, tak netuším, zdali by to na něj působilo pozitivně...
Já vám rozumím, pane redaktore. Pan prezident poukázal na určité pokrytectví, které panuje v české společnosti. Teď ale nemluvím o širší společnosti, ale hovořil jsem o tom politickém a mediálním světě. Toto, co pan prezident učinil, jistě přispěje k tomu, aby došlo k hlubšímu zamyšlení a všeobecně přestala akceptace jakéhokoliv tohoto typu vyjadřování, ačkoliv jeho nositel například třeba kouří dýmku.

Lidovky.cz: Chtěl bych se ještě vrátit k té fleecové bundě, pan Ladislav Špaček Lidovkám.cz například tvrdil, že hosté na obřad dorazí s několika hodinovým předstihem a byl tudíž čas je převléci. Proč tak nebylo učiněno?
Musím jenom zopakovat to, co řekl pan prezident. Pražský hrad není šatna a my v tu chvíli respektujeme, ač si můžeme myslet cokoliv, oděv toho, který přišel na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání. On pan režisér se poté vyjádřil, že to byla z jeho strany určitá provokace. Když se pan prezident rozhodl ocenit pana režiséra, a to nejen na základě jednoho dokumentárního filmu, tak v tu chvíli převažuje tato záležitost nad tím, jak přišel pan režisér oděn. To byla jeho odpovědnost. Pan prezident rozhodně nepřipustí, abychom budoucí vyznamenané z Vladislavského sálu vyhazovali. Myslím si, že by to situaci jenom zhoršilo a bylo by to krajně nedůstojné.

Anketa

Věříte vysvětlení prezidentova mluvčího a jeho argumentům, proč Zeman použil vulgární výrazy?

Ano 533
Ne 6383

Lidovky.cz: A nebylo by to lépe zdůvodnitelné než připnutí vyznamenání na fleecovou bundu?
Mohu vás ujistit, že by byla ta kritika na adresu pana prezidenta minimálně stejná, jako v případě, že by připustil, aby pan Sedláček podstoupil tento velký ceremoniál ve fleecové mikině nebo bundě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat