Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
29. ledna 2017 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otřesné týrání. Psa někdo uhodil lopatou, zavřel do pytle a zakopal. Zvíře se samo vyhrabalo

Pejsek má vážně zraněné oko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pejsek má vážně zraněné oko. | foto: Petr Prokeš - záchranná a odchytová služba pro zvířata

ŠINDELOVÁ/PRAHA Lidská brutalita někdy nezná hranic. O tom se v sobotu přesvědčil také Petr Prokeš, majitel záchranné a odchytové služby pro zvířata. Odpoledne byl telefonicky přivolán ke sraženému psovi, pak ale vyšlo najevo, že zvíře někdo zmrzačil, zavázal do pytle a zahrabal do sněhu. Pejsek se probral a sám se vyhrabal, čímž si zachránil život.

Osmadvacátého ledna přijala záchranná a odchytová služba volání od Obecního úřadu Šindelová v Karlovarském kraji, že se na jejich území nachází pravděpodobně sražený pes. „Ještě v průběhu jízdy bylo volání přehodnoceno - jedná se o kruté týrání zvířete,“ uvádí odchytová služba na svém facebookovém profilu. Na místě pak záchranářům ukázali psa, kterého někdo praštil lopatou po hlavě, zavázal do jutového pytle a zakopal do hromady sněhu.

Zvíře ale svůj boj o život nevzdalo, probralo se a samo se dokázalo ze sněhu vyhrabat. To už jej ale objevili místní a spolu se starostkou Šindelové zavolali záchrannou službu. Pejsek byl následně dopraven do veterinární ordinace k ošetření.

Momentálně se pes nachází na stanici Petra Prokeše. „V současné chvíli už se jeví v pořádku, tedy až na oko. Čekáme na podrobné oční vyšetření a bohužel to vůbec nevypadá dobře,“ uvedl záchranář.

Pejsek má vážně zraněné oko.

Stanice na svých facebookových stránkách také vyzvala veřejnost, aby se zapojila do pátrání a poskytla informace, které by vedly k dopadení pachatele.

„Zatím jsme nepokročili nijak. Vyčkáváme, až se z veřejnosti někdo ozve,“ uvedl Prokeš pro server Lidovky.cz. Také řekl, že celou věc zatím nenahlásil policii, ačkoli týrání zvířat je kvalifikováno jako trestný čin. „V tento okamžik zatím není podáno trestní oznámení. Ale samozřejmě v okamžiku, kdy se dozvím indicie, které by k podezřelému vedly, tak to oznámení podám.“

Pytel, do kterého byl pes uvězněn.
Zvíře se nyní nachází na stanici Petra Prokeše.

Proč se na Prokeš na policii zatím neobrátil? Majitel stanice řekl, že s policií už několikrát spolupracoval, avšak jeho zkušenosti s ní nejsou příliš dobré. „I když policii předložím tzv. na zlatém podnose jméno pachatele, telefon a jeho adresu, tak oni nejsou schopní to vyšetřit,“ dodal.

Týrání zvířat

Týrání zvířat je klasifikováno jako trestný čin. Trestní zákoník České republiky uvádí, že kdo týrá zvíře zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Utrpení zvířete je dle zákona jakýkoliv stav způsobený podnětem nebo zákrokem, kterého se nemůže zvíře samo zbavit a který zvířeti způsobuje bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt. Jedná se o zákroky způsobující nepřiměřenou bolest prováděného zákroku, u smrti zvířete se rozlišuje usmrcení a utracení, které se provádí pokud možno bezbolestně.

V Česku jsou zvířata částečně chráněna i v rámci jiných zákonů, kdy usmrcení zvířete může být např. považováno za poškození cizí věci. V případě zjištění porušování práv zvířat je kontrolní orgán schopen zahájit správní řízení, které může vést k udělení pokuty, odebrání zvířat, či k podání podnětu k trestnímu stíhání zodpovědné osoby. Při správním řízení může být pachateli uložena pokuta ve výši 50 000 korun či při opakovaném provinění 200 000 korun.

Ze statistik vychází, že v Česku jsou nejvíce týranými zvířaty psi, kočky a hospodářský dobytek.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.