20. února 2019 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Páchnoucí maso a petky s krví.‘ Kontrola v Praze zadržela dodávku se 130 kily podezřelých potravin

Kontrola živočišné produkty na místě znehodnotila barvou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola živočišné produkty na místě znehodnotila barvou. | foto: Státní veterinární správa

PRAHA Veterináři spolu s celníky odhalili v Praze 10 dodávku se 130 kilogramy neoznačených živočišných produktů, které silně zapáchaly. Šlo například o vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích nebo křepelčí a kachní vejce. Přepravní prostor byl znečištěný, dodávku řídil cizinec. Ve středu o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Za porušení potravinářského zákona hrozí pokuta až 50 milionů korun, většinou je však výrazně nižší.

Uvnitř nákladového prostoru bylo 130 kg různých živočišných produktů, např....

Uvnitř nákladového prostoru bylo 130 kg různých živočišných produktů, např. vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích a křepelčí a kachní vejce.

„Řidič vozidla k přepravovaným produktům nedoložil žádné doklady o původu a potraviny rovněž byly úplně bez označení. Dle vzhledu produktů se dá usuzovat, že pocházely z neschváleného zařízení. Dále se v nákladovém prostoru nacházely zmrazené ryby a mořské produkty, které byly znehodnoceny silnou vrstvou námrazy a zmrzlé masové šťávy. Tyto produkty rovněž doprovázel silný zápach,“ uvedl Majer. Veterinární inspektoři je znehodnotili a nařídili jejich likvidaci.

Celkově kontrola narazila na 130 kilogramů živočišných produktů.

Celkově kontrola narazila na 130 kilogramů živočišných produktů.

„Další kontrolou bylo rovněž zjištěno, že přepravce není registrován u krajské veterinární správy, jak mu ukládá zákon. Kontroloři rovněž shledali přepravní prostor vozidla jako neudržovaný a znečištěný, tudíž absolutně nevhodný k přepravě živočišných produktů,“ uvedl mluvčí. Pražští veterináři budou případ řešit v přestupkovém řízení.

Řidiče zastavila kontrola na Štěrboholské radiále.

Řidiče zastavila kontrola na Štěrboholské radiále.

Loni v prosinci veterináři odhalili v pražských Malešicích při kontrole tržnice An Dong 80 kilogramů zkažených ryb. Provozovateli hrozí také padesátimilionová pokuta, navíc šlo o jeho několikátý přestupek. Předloni u stejného obchodníka našli 200 kilogramů vepřového masa a mušlí se smyslovými změnami, loni v září 44 kilogramů mušlí a ryb neznámého původu, které byly rovněž zkažené.

Kontrola živočišné produkty na místě znehodnotila barvou.

Kontrola živočišné produkty na místě znehodnotila barvou.

Loni objevili několik nelegálních skladů, například v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši, kde byly více než dvě tuny ryb a mořských plodů. Neregistrované sklady potravin zjistili loni pražští veterináři také v Holešovicích, ve Vysočanech nebo v Hostivaři. Například v květnu informovali o prostorách v Horních Počernicích, kde nařídili likvidaci 110 kilogramů rybích výrobků.

Zásilka podle celníků směřovala do Prahy.

Zásilka podle celníků směřovala do Prahy.

Mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková, nechtěla národnost řidiče sdělovat, uvedla ale, že se jednalo o Asiata. Podle informací serveru Lidovky.cz konkrétně o Vietnamce.

Podle informací serveru Lidovky.cz se jednalo o muže vietnamské národnosti.

Podle informací serveru Lidovky.cz se jednalo o muže vietnamské národnosti.

Spojená kontrola veterinární správy a celní správy zastavila dodávku s živočišnými produkty na Štěrboholské radiály. Odkud maso a další produkty pocházely zatím podle mluvčího veterinární správy Petra Majera nyní momentálně jasné. Řidiče teď čeká čtrnáct dní od obdržení protokolu, během kterých by měl doložit údaje o původu potravin a cíli dodávky. Pokud tak neučiní, může mu být podle Majera udělana pokuta až 50 tisíc korun.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na Lidovky.cz