Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polské maso jako argentinské. Ministr Toman nás svými výroky poškodil, ohradila se La Casa Argentina

Česko

  16:52
PRAHA - Proti slovům ministra zemědělství Miroslava Tomana o restauracích, které vydávají polské maso za argentinské, se ohradil další podnik, pražská La Casa Argentina. Restaurace žádá o vysvětlení celé aféry a zveřejnění všech dostupných informací.

Interiér pražské restaurace La Casa Argentina. foto: La Casa Argentina, www.lacasaargentina.cz

Argentinské restaurace La Casa Argentina se dotklo Tomanovo středeční vyjádření o „luxusních pražských restauracích s asijským názvem, které nabízí polské hovězí maso jako argentinské“. Dle vyjádření podniku si řada zákazníků myslela, že ministr naráží právě na ně, což je poškodilo. „Žádáme Ministerstvo zemědělství ČR a kontrolní orgány, aby v co nejkratším termínu celou aféru vysvětlilo a zveřejnilo všechny informace, které má,“ uvedla společnost Gastro Group, pod níž restaurace spadá, v prohlášení, které mají Lidovky.cz k dispozici.

Restaurace se ohrazují proti Tomanovu tvrzení. Argentinské maso vůbec nemáme v nabídce, napsala Kobe

La Casa Argentina dle svých slov nabízí pouze maso z nejlepších argentinských a amerických chovů od zavedených dodavatelů a může zákazníkům poskytnout certifikáty osvědčující jeho původ. Tomanovo vyjádření dle Gastro Group poškodilo i řadu dalších kvalitních podniků.

Ohradily se i další podniky

La Casa Argentina neodpovídá Tomanovu popisu „restaurace s asijským názvem“, zákazníci si s ní ale patrně spojili argentinské maso.

Proti vyjádření ministra zemědělství se v minulých dnech ohradily i další podniky. Síť asijských restaurací Kobe důrazně popřela, že by se problém týkal některé z jejích poboček. Právní kroky proti Tomanovi zvažuje pražský podnik U Moťáka. Ten dle ministra nabízel 31 kilogramů masa označeného za české, Státní veterinární správa ale nebyla schopna dohledat jeho původ a datum zmražení.

Toman osočil luxusní pražské restaurace z toho, že „vydávají polské maso za argentinské a prodávají ho za 1000 korun“. Blíže neupřesněné podniky v současné době kontroluje Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V hovězím dovezeném z Polska našli veterináři zbytky léčiv.