Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paroubek versus Nečas: Lovíte sekretářky, vy zase tlumočnice

Česko

  18:44aktualizováno  20:44
PRAHA - Ostré výpady provázely rozhlasovou debatu lídrů ČSSD Paroubka a ODS Nečase. Politici se obviňovali ze špatné správy země a jejího zadlužení. V duelu zazněly i osobní narážky. Paroubek označil svého protivníka za lovce sekretářek, Nečas opáčil, že šéf ČSSD zase loví tlumočnice.

Jiří Paroubek a Petr Nečas při debatě foto:  František Vlček, Lidové noviny

Hodinovou debatu na Radiožurnálu, která začala po 17 hodině, sledovaly desítky lidí, mezi nimi i novináři. Debatu moderoval Martin Veselovský.

Oba lídři se hned na začátku pohádali o termín "obyčejný člověk", o němž ve své kampani mluví ČSSD. "Někdo je stranou pro horních 10 tisíc, možná 100 tisíc, jako ODS a jiné strany pravice, my jsme stranou pro dolních deset milionů, pro obyčejné lidi," řekl Paroubek.

Kdo z vás to má?
"Pan Paroubek je obyčejný člověk, není nóbl, proto volí sociální demokracii, protože obyčejný člověk nosí obleky za 25 tisíc, chodí se stravovat do hotelu Kempinski, kde polévka jako v lidové vývařovně stojí 200 korun. Zkrátka, přátelé, nechci se vás dotknout: kdo z vás to má?" kontroval Nečas v reakci na informace médií o údajně luxusním životním stylu Paroubka a výrok předsedy ČSSD před novináři, kterým v minulosti dokládal své příjmy.


"Pane Nečasi, jestli chcete být osobní, tak vy jako známý lovec sekretářek, který jste přeplatil svoji osobní sekretářku ze státních peněz, byste měl mlčet," reagoval Paroubek. Pravděpodobně tím narážel na informace tisku, podle nichž dostala někdejší vedoucí sekretariátu Nečase coby ministra práce a sociálních za osmiměsíční práci odstupné skoro 1,5 milionu korun.

Nečas poznamenal, že je pod jeho úroveň reagovat na otázky týkající se osobního života. "Já taky tady nebudu říkat, kdo koho lovil - jestli sekretářku, tlumočnici nebo podobně," prohlásil. Zřejmě tím narážel na fakt, že Paroubek poznal svoji nynější, druhou manželku jako tlumočnici.

Jiří Paroubek a Petr Nečas při debatě

Náklady na kampaň
Oba lídři byli tázáni mimo jiné na náklady, které jejich strany vydají na kampaň. Paroubek odhadl, že sociální demokracii dosud stála volební kampaň do 200 milionů korun. Platí ji strana a sponzoři, uvedl. Nečas odhaduje, že kampaň ODS stála 150 milionů. ODS má úvěr a bude ho splácet z příspěvků, jež dostane od státu za mandáty. Společnost Newton Media v úterý s odvoláním na údaje firmy Admosphere, s.r.o. uvedla, že sociální demokraté prý celkově vložili od začátku ledna do konce dubna do reklamy přes 263 milionů, zatímco občanští demokraté zhruba 163 milionů.

Paroubek i Nečas v diskusi reagovali mimo jiné i na dotazy z publika. Žena, která uvedla, že je sedmadmdesátiletou důchodkyní, se předsedy ČSSD zeptala, proč si ji chce kupovat třináctým důchodem. Paroubek jí řekl, že nečeká, že by se na to dívala objektivně, protože vidí, že je oblečena v modrém tričku, čímž narážel na stranické barvy ODS. Moderátor debaty poznamenal, že tričko je bleděmodré a žena doporučila Paroubkovi návštěvu očaře.

Jiří Paroubek a Petr Nečas při debatě

Paroubek dluží 600 tisíc, Nečas dluhy nemá
Oba lídři odpovídali i na dotaz, jak hospodaří jejich domácnosti. Paroubek uvedl, že si půjčil na byt a že to považuje za půjčku na rozumnou věc. "Mám 600 tisíc dluh ... ten budu ještě splácet nějakých sedm osm let," řekl. Nečas uvedl, že není zadlužen. "Utrácím pouze to, na co mám," poznamenal. Pokud jde o hospodaření státu, oba politici se obviňovali ze zadlužení země.

Podle Paroubka občanští demokraté "probendili" stovky miliard a teď chtějí zemi znovu vést. "Že vám není stydno," zvolal. Nečas řekl, že ČSSD zadlužovala stát i v době, kdy byl šestiprocentní ekonomický růst. "Tomu se říká ekonokický zločin," prohlásil. Míní ale, že i přes politické spory je třeba hledat dohodu napříč spektrem, tedy i mezi ODS a ČSSD, o věcech, jako je důchodová reforma, zahraničně politické otázky a boj proti korupci.

Paroubek na to řekl, že pokud bude ČSSD vládní stranou, zřídí "radu konsensu" a tam chce s partnery o takových věcech hovořit.

Když lídři dostali otázku, co by pro ně bylo hranicí volebního neúspěchu, po němž by vyvodili osobní odpovědnost, Nečas řekl, že k vyvození osobní odpovědnosti je připraven, žádná číselná kritéria si ale občanští demokraté nestanovovali. Hlavní podle něj je, aby ODS měla v nadcházejících volbách úspěch. Paroubek na stejný dotaz odpověděl, že si sociální demokraté nepřipouštějí možnost porážky. "Tuto věc nebudu muset řešit," míní.

Předvolební duel

Dnešní rozhlasová debata Nečase a Paroubka byla už druhá, pokud jde o jejich duely těsně před pátečními a sobotními volbami. V neděli se oba utkali v pořadu televize Prima Partie a ve čtvrtek je ještě čeká diskuse v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Více čtěte ZDE.

Autoři: ,