Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pekarovou odbyl, pak tepal do ODS. Babiš poprvé po vypuknutí pandemii odpovídal poslancům

Premiér České republiky Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér České republiky Andrej Babiš (ANO). | foto: ČTK

Praha  Poprvé od vypuknutí epidemie nového koronaviru se ve čtvrtek poslanci sešli ve sněmovně na pravidelných ústních interpelacích. Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil dotazům například na soběstačnost Česka nebo na pomoc Karlovarskému kraji. Poslední interpelace před vyhlášením nouzového stavu se uskutečnily ve čtvrtek 5. března. V následujícím týdnu se už nekonaly, protože Sněmovna svoje jednání předčasně ukončila ve středu 11. března.

Na dotaz Karly Maříkové (SPD) o pomoci Karlovarskému kraji premiér uvedl, že dostal od svých poradců návrh, aby se stát na týdenním lázeňském pobytu pro jednotlivce v ceně zhruba 8000 korun podílel z jedné čtvrtiny. „Takže to nějakým způsobem teď rozpracováváme. Problém je, že dělat to jenom pro Karlovarský kraj nebo jenom pro nějaké lázně asi není možné, protože nám to legislativa neumožňuje,“ upozornil. 

V interpelaci Radka Kotena (SPD) ohledně zajištění soběstačnosti Česka se Babiš zmínil o zahrádkářském zákonu. „Já neříkám, že všichni teď budeme chodit do zahrádek, ale kdysi jsme chodili a fungovalo to a všichni jsme si pěstovali. Já myslím, že zahrádkáře máme podpořit, protože mladí lidi mají o to zájem a já to podporuji,“ řekl.

Mluvilo se také o evropském klimatickém plánu. Na dotaz Jana Zahradníka (ODS) premiér zopakoval, že Česko nepodporuje otevření debaty o navýšení klimatických ambicí Evropské unie pro rok 2030. „Mě jen šokuje to, že po koronaviru stále mluví Evropa o Green Dealu (zelené dohodě) jako o hlavní prioritě. Myslím, že vir nám změnil priority,“ řekl. Postěžoval si na Evropský parlament, který je podle něho „totálně zelený“. „Oni žijí úplně někde jinde,“ míní.

Další interpelace opozičních poslanců Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Stanislava Blahy (ODS) se týkaly informací o reklamě Českých drah u mediální skupiny Mafra, které zveřejnil server iROZHLAS.cz. Skupina je v Babišově svěřenském fondu. „Já vlastně ani nevím, jak bych měl na takový dotaz odpovědět, protože se samozřejmě nejedná o působnost vlády,“ reagoval Babiš na otázky Pekarové Adamové. „Pokud máte pocit, že tam je něco špatně, no tak samozřejmě můžete se obrátit na příslušné instituce, na úřad pro hospodářskou soutěž nebo na policii,“ dodal.

Poslance Blahy se premiér na oplátku ptal, kdy už ODS pochopí, že program „antibabiš“ nefunguje. „Vždyť vy už nejste hlavní opoziční síla. Piráti vás přeskočili. Tak jak to děláte? Blbě to děláte. Antibabiš nefunguje. Tak řekněte to předsedovi,“ vzkázal.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.