Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kvůli odposlechům jsme měli z bytu úplný Pentagon, hájil se Pelta. Fotbalu podle něj chybí chytří lidé

Miroslav Pelta u soudu foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta ve středu u soudu odmítl vinu v kauze sportovních dotací ministerstva školství. Zdůraznil, že jeho počínáním nevznikla nikomu žádná škoda. Zastal se také svého spoluobžalovaného, šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty.
  15:03aktualizováno  18:58

Pelta si hned v úvodu udělal exkurzi do historie financování sportu, kdy ještě okolo roku 2011 z hlavní části sport financovala loterijní společnost Sazka. Její pád podle něj posunul český sport na pokraj zániku. Z toho obvinil bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Obžaloba Peltu viní ze čtyř různých trestných činů včetně podplacení a navedení ke zneužití pravomoci. Hrozí mu až 12 let vězení.

Jsem svým ,machům‘ věrná. Klíčem k rozpletení kauzy Pelta a spol. je bývalá náměstkyně Kratochvílová

Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací. Společně pak údajně proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen FAČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

„Odmítám, že bych se cítil vinen. Žádný z těch skutků, které mi klade za vinu obžaloba, jsem neudělal, nezpůsobil, nevznikla nikomu žádná škoda. Po třech letech jsem rád, že mám konečně možnost předstoupit před soud, abych mohl ty věci vysvětlit a očistit své jméno,“ prohlásil Pelta u pražského městského soudu.

Zkritizoval to, že orgány činné v trestním řízení informovaly „za hranou“ o jeho soukromí, a předem kvůli tomu odmítl odpovídat na dotazy státního zástupce. „To šmírování v bytě, to byl normální Pentagon na tom Senovážným,“ podotkl v narážce na odposlechy pořízené v bytě na pražském Senovážném náměstí, kde se scházel s Kratochvílovou.

Pelta u soudu vtipkoval a předváděl čápa. Ministerstvo školství žádá v kauze dotací odškodné 1,1 miliardy

V úvodu výpovědi Pelta líčil svou roli ve sportovním prostředí, v němž se podle něj po pádu Sazky sváděl „nelítostný boj“ o majetky. „Já jsem byl zásadní člověk pro sociální smír. Já jsem vždycky říkal, že když se nedomluvíte se mnou, nedomluvíte se s nikým,“ popsal. „Jedinej vliv, kterej máte, je ten, že pro ten sport můžete sehnat peníze,“ vysvětlil.

Řekl, že chtěl vždycky jednat s politiky na nejvyšší úrovni, protože se cítil jako „ministr sportu“. „My jsme byli dva kluci, který si to brali za svý. Mirek (Jansta) měl basket, já jsem byl šéf Sparty a teď mám Jablonec,“ uvedl. Jansta podle něj sedí na lavici obžalovaných neoprávněně.

U soudu mimo jiné zaznělo, že fotbalisté nejsou nejchytřejší. „My jsme spíš dělnická třída ve fotbale, v jiných sportech, jako je basketbal, jsou to sami doktoři a právníci. My jsme spíš obyčejní lidi,“ řekl Pelta. „Takže vysokoškolák fotbal nehraje?“ ptala se bývalého šéfa fotbalu soudkyně. „Moc chytrých hráčů neznám,“ odvětil Pelta.

Přiznal ale také, že český fotbal má velký černý puntík kvůli přehnaným číslům registrovaných hráčů. „Dali jsme si vlastňáka,“ řekl Pelta k silně nadhodnoceným číslům členské základny. 

Jako krizový označil krok ministryně, která by před soudem měla svědčit jako svědek. Podle Pelty udělala zásadní chybu Valachová, když pole možných žadatelů o sportovní dotace rozšířila o i obce, kraje a města. „V tu chvíli se z toho stala válka.“ Začala se rozrůstat fronta žadatelů.

Postup státního zastupitelství vůči jeho osobě a soukromí byl podle Pelty za hranou. „Na tom Senovážném jsme měli kvůli odposlechům úplný Pentagon,“ řekl k odposlechům v bytě v centru Prahy, kde se podle obžaloby scházel s náměstkyní resortu školství Simonou Kratochvílovou.

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR.

Popřel obvinění, že Kratochvílovou podplatil voucherem na zahraniční zájezd a poskytnutím bytu. Chtěl jí údajně jen pomoci poté, co ji Valachová vystěhovala ze společného bytu kvůli obavám z mediální aféry. „Paní Kratochvílová říkala, že je úplně down, jako psychicky,“ uvedl. Za byt mu podle jeho slov platila nájem, a to v hotovosti.

„Jsou lži a jsou ubohé lži. Žádnou ‚společnou domácnost‘ jsem s náměstkyní Kratochvílovou neměla. A proč mohla jistou dobu užívat část služebního bytu resortu školství, to ráda vysvětlím u soudu,“ reagovala na twitteru na Peltovo tvrzení bývalá ministryně školství Valachová.

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Kratochvílová zatím k soudu nechodí, je v nemocnici. „Když jsem si přečetl, jaké nám státní zástupce navrhuje tresty, tak se nedivím,“ uzavřel Pelta.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat