130 let

Peníze v unii pod dohledem

Česko

Skupina bankéřů plánuje nadnárodní finanční dozor, většina zemí EU je proti

BRUSEL Měla by vzniknout čistě evropská verze Mezinárodního měnového fondu (MMF), jež by dohlížela na finanční toky v unii.

Myslí si to skupina renomovaných bankéřů pod vedením bývalého šéfa MMF Jacquesa de Larosiera, která měla za úkol odpovědět na otázku, k jakým změnám mají přistoupit státy EU, aby do budoucna zabránily „zemětřesení“ na bankovním trhu.

Úlohu zadal loni v době vrcholící finanční krize Brusel a právě dnes má skupina zveřejnit svoje výsledky. Takzvaná Larosierova zpráva je držena v tajnosti a o jejích doporučeních se hojně spekuluje. Jedním ze závěrů by nicméně měl být návrh na založení regulatorní agentury podobné MMF. Tvrdí to alespoň výkonný ředitel bruselského institutu CEPS Karel Lannoo, který patří k málu lidí, kteří do materiálu nahlédli. „Zpráva vyzve k hlubokým strukturálním změnám regulatorní architektury v Evropě.

Nepůjde jen o doporučení typu tady zpřísněte, tady víc komunikujte,“ řekl Lannoo.

Podle něj by se „evropský MMF“ podobal Evropskému měnovému institutu z roku 1992, předchůdci nynější Evropské centrální banky.

Ten koordinoval spolupráci mezi jednotlivými centrálními bankami před přechodem na euro.

Lannoo říká, že EU potřebuje evropskou odpověď na finanční krizi a nemá s ní čekat na svět.

Své tvrzení podepírá tím, že v členských zemích se soustředí 57 procent celosvětových bankovních aktiv, což je nejvíc na jeden region. „Máme jednotný trh, bankovní operace neznají hranic, a proto by byl dohled nad finančními institucemi daleko efektivnější z evropské úrovně,“ tvrdí Lannoo. Takový závěr se pravděpodobně setká s tvrdou opozicí.

Proti jednomu nadnárodnímu kontrolorovi nad bankovním trhem v Evropě se zatím staví většina zemí, mimo jiné i Česko.

Řadě z nich se nezamlouvá nové regulatorní patro a chtějí pouze vylepšit to stávající národní.

I když bude Larosierova zpráva – i podle českého předsednictví – „významným, ale nezávazným“ příspěvkem do diskuse, jak na krizi, už teď budí vášně.

Důvodem je vedle možné revolučnosti myšlenek fakt, že autory jsou bývalé „těžké váhy“ mezinárodního finančnictví – tedy lidé patřící do skupiny „viníků“ současné krize.

Pod zprávou je podepsaný například někdejší šéf italské pobočky nechvalně proslulé banky Lehman Brother’s Rainer Masera.

***

Dohled nad finančními institucemi by byl efektivnější z evropské úrovně

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ (od stálé zpravodajky LN)

Autor: