Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman zahájil prezidentskou kampaň. Kandidáty čeká nejtěžší soupeř

Miloš Zeman při oznámení kandidatury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při oznámení kandidatury. | foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

PRAHA Bylo to prohlášení, které nikoho nepřekvapilo. I tak se však očekávalo s napětím, během něj téměř tisícovka hostí ve Španělském sále Pražského hradu ani nedutala. Když bylo vše jasné, strhl se ohlušující potlesk a jásot. Prezident Miloš Zeman se podruhé pokusí získat funkci hlavy státu. Co potvrzení kandidatury naznačilo? Server Lidovky.cz přináší pět plus jeden postřeh ze čtvrtečního večera.

Sebejistota

Prezidentovo nejdůležitější prohlášení posledních let provázely klid, síla a odhodlání. V kulisách Španělského sálu pak vynikla Zemanova sebejistota. Ve svém rozhodnutí odkázal na prvního předsedu ČSSD po roce 1989 Jiřího Horáka, který sociální demokracii po pádu komunistického režimu vystavěl prakticky od základů. Od vzpomínky na Horáka se pak Zeman odpíchl k zásadním slovům: budu kandidovat znovu. Ticho se pak proměnilo ve výbuch nadšení, jež umocnilo dojem celého okamžiku.

Spojenci

Zeman jde znovu do boje o Hrad

Čtvrteční večer ve Španělském sálu jasně ukázal, o koho se může Zeman opřít. V publiku přitom seděli významní hráči z politiky i byznysu. Je zřejmé, že prezident Zeman bude mít významné zastánce. V první řadě si vyslechl prezidentova slova šéf polostátního energetického kolosu ČEZ Daniel Beneš, stejně tak kapitán česko-čínské byznysové flotily Jaroslav Tvrdík, nechyběly ministryně Karla Šlechtová nebo Kateřina Valachová či bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová. Jejich (i dalších z přítomných) veřejná nebo politická podpora stávající hlavě státu bude hrát nezanedbatelnou roli. Navíc dny předtím Zeman přijal nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Start kampaně

Svým čtvrtečním vystoupením Miloš Zeman zahájil prezidentskou kampaň. Odteď stávající i budoucí kandidáti mají jasno, že se při souboji o Hrad střetu se stávající hlavou státu nevyhnou. Tím celé klání získává nový rozměr. Spoustu potenciálních uchazečů o prezidentský úřad to může od účasti ve volbě odradit. Stávající kandidáti Michal Horáček, Marek Hilšer a Igor Sládek se pak musí vydat ze všech sil, aby měli šanci. Zeman proti všem svým soupeřům bude mít nepopiratelnou výhodu, kampaň mu formou jeho spanilých jízd po krajích uhradí daňoví poplatníci. Zemanovi navíc postačí, aby zůstal sám sebou. Prezident bude určovat rytmus kampaně, soupeři k němu budou muset, chtě nechtě, zaujmout postoj.

ČSSD, otec zakladatel a přátelé s přítelkyněmi

Zemanova opětovná kandidatura bezpochyby určí podobu, v níž se odehraje sjezd ČSSD. Sociální demokraté svůj sjezd odstartují v pátek v Brně, kde budou volit předsedu a lídra do voleb. Všeobecně se očekává, že v čele potvrdí svého stávajícího šéfa Bohuslava Sobotku. Ale při úvahách nad volební urnou jistě budou mít před očima Zemana, jak vyhlašuje druhou zteč Pražského hradu. Jisté je jedno, Sobotkovi opětovná kandidatura Zemana nepomůže. V sociální demokracii řada přátel a přítelkyň stále vzhlíží k Zemanovi jako otci-zakladateli. A toho nic nepotěší víc, když premiér vzejde ze sjezdu oslabený.

Miloš Zeman při oznámení kandidatury.
Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury.

Zeman potřebuje ANO

Jakkoliv stávající prezident bude bezpochyby největším favoritem voleb, vítězství jisté nemá. Zeman bude minimálně se zájmem sledovat, zda ANO pošle do boje vlastního kandidáta. Postoj aktuálně nejsilnějšího politického subjektu a předpokládaného vítěze sněmovních voleb může ovlivnit spoustu voličů, koho v prezidentském klání podpoří. Vlastní kandidát ANO (opatrně se hovoří o Martinovi Stropnickém) může Zemanovi jeho obhajobu zkomplikovat. Bude tak zajímavé pozorovat, zda i v tomto případě zafungují vzájemné sympatie dua Zeman-Babiš.

Zdeněk Škromach může zůstat u bazénku

Chtěl být druhým Zemanem, ale na to si ještě musí počkat. Bývalý senátor, Mr. Selfie a pan Bazenék v jednom Zdeněk Škromach si už už připravoval půdu, že půjde v Zemanových šlépějích a pokusí se poprat o nejvyšší ústavní funkci v zemi. Jenže si dal podmínku: Zeman nebude kandidovat. Po čtvrtku má smůlu. Na klání o Hrad se tak může chystat dalších šest let. Mezitím budeme zvědaví, jak si povede na úřadu práce. Nikoliv jako uchazeč, ale jako pracovník tiskového odboru.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!