Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pětina Čechů pije velmi rizikově, zkonzumuje dvě třetiny veškerého spotřebovaného alkoholu u nás

Česko

  5:00
Praha - Průměrný Čech vypije podle údajů statistiků 9,8 litru čistého lihu za rok. Alarmující je, že dvě třetiny veškerého alkoholu zkonzumuje jen pětina dospělé populace. V úterý na to upozornil Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví při prezentaci výsledků nového průzkumu společnosti Rondo Data.

Ilustrační foto: Pivo foto: Shutterstock

Česká republika se řadí mezi země s vysokou spotřebou na hlavu. „Pití alkoholu tady má ohromnou tradici. Je to do jisté míry fenomén posttotalitních států, kde žije vyšší procento závislých,“ řekl LN Lukáš Kohoutek, šéf Národní linky pro odvykání, jež si průzkum nechala vypracovat.

ZVĚŘINA: Kamarád alkohol. Podceňování nejhojnější legální drogy pokračuje

Češi si navíc dostatečně neuvědomují rizika spojená s užíváním alkoholu a podceňují je. Čtyřiačtyřicet procent dospělých považuje teprve tři a více alkoholických nápojů denně za problematické. Adiktologové se přitom shodují, že maximální denní příjem lihu, který by měl člověka poškodit minimálně, je dvě skleničky alkoholu pro muže a jedna pro ženy.

Odborníci navíc tvrdí, že konzument by si měl od alkoholu dát alespoň dvakrát týdně pauzu. Ani tak ale nejde o zdraví prospěšné pití, nýbrž se tím jen minimalizují zdravotní rizika. I proto ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh zákona na regulaci reklamy na alkohol.

Alkoholické nápoje v prostorách restauračních zařízeních v budovách sněmovny....

V České republice, která je po Francii druhá ve spotřebě alkoholu v Evropské unii, žije zhruba 1,5 milionu lidí, kteří spadají do kategorie rizikového pití. Průzkum, jehož se zúčastnilo 1768 respondentů, ukázal, že téměř 700 tisíc Čechů denně konzumuje alkohol a 800 tisíc se řadí mezi jeho vysoce rizikové uživatele.

Podle Csémyho lze dospělou populaci rozdělit na abstinenty a umírněné konzumenty, jichž je 28 procent, a konzumenty s nižším rizikem, tvořící zhruba polovinu Čechů. Další skupinou jsou konzumenti s vysokým rizikem a problémoví konzumenti, kteří obnášejí přibližně pětinu dospělých. Ti se řadí mezi ohroženou populaci a vypijí 67,8 procenta celkové roční spotřeby alkoholu.

Pozitivní zprávou je, že u mládeže spotřeba alkoholu klesá. „Je to především tím, že mladiství preferují jiné aktivity nežli pití alkoholu a kouření cigaret,“ uvedl Csémy. „Data napovídají, že zájem dětí o sociální sítě snižuje spotřebu alkoholu u mladistvých,“ potvrdila pro LN vedoucí adiktoložka Národní linky pro odvykání Kristýna Fišerová.

Za krytí nelegálního lihu Radka Březiny potvrdil soud muži 9 let

Přesto Kohoutek upozorňuje, že 12 procent šestnáctiletých se alespoň jednou týdně opije, a měsíčně dokonce čtyřicet procent. „Jde o budoucí konzumenty alkoholu a potenciální problémové konzumenty,“ dodal.

Reklama na alkohol? Bez lidí

Podle představ ministerstva zdravotnictví by měl být alkohol v reklamě nabízen jen jako produkt, bez přítomnosti lidí.

„Rozhodně tento záměr vítáme. Reklamy na alkohol jsou běžnou součástí televizního vysílání, kdežto reklama na tabák je v televizi zakázaná,“ uvedl pro LN Kohoutek s tím, že lákavé reklamy často pobízejí spotřebitele k nadměrné konzumaci alkoholu. Návrh zákona by měl být hotový do konce letošního roku.

Pití alkoholu je v řadě kultur nedílnou součástí života (ilustrační foto).

„Problém je, že v České republice řada lidí považuje pití alkoholu za běžnou součást života,“ řekl v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) u příležitosti zahájení kampaně Nepít je normální, na jejímž vzniku se podílely úřad vlády, ministerstvo zdravotnictví, Česká televize a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Do projektu, který upozorňuje na rizika alkoholu prostřednictvím televizních spotů, je zapojena i Národní linka pro odvykání.

Kampaň vyvrací i nebezpečné mýty o tom, že mírné popíjení alkoholu v těhotenství plodu neuškodí. „To, že těhotné ženy kouří a pijí, je obrovské zdravotnické téma, o kterém se moc nemluví,“ upozornil Kohoutek.

Vedoucí Národní linky pro odvykání Fišerová uvedla, že budoucí maminky se o problému často bojí mluvit, jelikož se stydí.

Za rok 2019 zatím na linku zavolalo 504 klientů, kteří měli problém s pitím.

Po zákazu řízení povinná terapie, plánuje ministerstvo dopravy pro recidivisty

„Odchozí hovory na téma alkoholu tvoří jedenáct procent všech telefonátů a jsou po kouření druhým nejčastějším tématem,“ sdělila Fišerová s tím, že přibližně tisíc klientů zavolalo letos kvůli závislosti na nikotinu.

Vláda nicméně v příštím roce sníží dotace na pomoc závislým na alkoholu a drogách. Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky po srpnovém zasedání oznámila, že příští rok zašle organizacím, jež pomáhají závislým, o třicet milionů korun méně než letos.

Cider.

„Adiktologické služby jsou většinově financovány vícezdrojově, a to ze čtyř základních zdrojů – ministerstvo práce a sociálních věcí, veřejné zdravotní pojištění, Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky, kraje a obce,“ vysvětlila LN mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Csémy, který vede Centrum epidemiologického a klinického výzkumu závislostí, navíc poukazuje na to, že stát ze spotřební daně z lihu a tabákových výrobků odvádí nulovou částku na prevenci závislosti na alkoholu a drogách. „Tím pádem ji stát žádným způsobem neposiluje,“ uvedl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!