Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Petr Bendl se vrací do poslaneckých lavic. Nahradí Vrecionovou, která usedla v europarlamentu

Česko

  10:56
Praha - Do Sněmovny zamířili bývalý poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) a radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka (ANO). Slib by měli skládat v úvodu schůze, která začne příští týden v úterý. Bendl a Babka v dolní komoře nahradí Veroniku Vrecionovou (ODS) a Radku Maxovou (ANO), kterým nynější první schůzí Evropského parlamentu vznikl mandát europoslankyň, čímž jim zanikl mandát v české Sněmovně.

Petr Bendl dohromady strávil v Poslanecké sněmovně 10 let. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Třetí z poslanců zvolených v květnových volbách do Evropského parlamentu Mikuláš Peksa (Piráti) se vzdal sněmovního mandátu už začátkem června. Do Sněmovny za něho nastoupil datový analytik František Navrkal.

Kupka nahradí Bendla ve sněmovně. Středočeské okrsky chybovaly při sčítání hlasů

Bývalý středočeský hejtman a ministr v Topolánkově a Nečasově vládě Petr Bendl byl poslancem v letech 1998 až 2001 a opět 2010 až 2017. Ve volbách v roce 2017 dostal ve Středočeském kraji 4429 preferenčních hlasů. Mandát však nakonec po přepočtu hlasovacích lístků na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nezískal. Poslancem se místo něj stal Martin Kupka.

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN.

Evropské volby v Česku vyhrálo podle očekávání ANO. Druhá je ODS, vládní ČSSD zcela propadla

Nejvíce členů dolní komory, tři, se ucházeli o mandát europoslance za vládní hnutí ANO. Po dvou poslancích figurovalo na kandidátkách Pirátů a KSČM, po jednom na listinách ODS, SPD a KDU-ČSL. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku, uskupení neuspělo.

Sněmovnu opustilo v tomto volebním období i s Maxovou a Vrecionovou 12 poslanců. Hned na ustavující schůzi v listopadu 2017 rezignovali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) a bývalý senátor Jiří Hlavatý (za ANO). Koncem loňského března se poslaneckého mandátu vzdal někdejší premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V červnu odešel ze Sněmovny bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a v říjnu bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO). V prosinci zanikl mandát Vladimíru Koníčkovi (KSČM), který se stal členem vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Letos v dubnu se vzdali mandátu bývalí ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dopravy Dan Ťok (ANO).

Autoři: ,

Pronájem bytu 2+kk
Pronájem bytu 2+kk

Nové Dvory-Podhůří, Frýdek-Místek - Frýdek
12 500 Kč/měsíc