24. listopadu 2017 10:32, aktualizováno  12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura i Filip se stali místopředsedy sněmovny. Fialu nezvolili. Nepolíbili jsme prsten, zní z ODS

Nový místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. | foto: ČTK

PRAHA Poslanci v pátek zvolili v prvním kole tajné volby místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), Jana Hamáčka (ČSSD), Tomia Okamuru (SPD) a Vojtěcha Pikala (Piráti). Předseda ODS Petr Fiala v prvním kole neuspěl. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Do prvního kola volby se zapojilo 195 poslanců, ke zvolení tedy bylo potřeba 98 hlasů. Největší podporu dostal místopředseda ČSSD a bývalý předseda Sněmovny Hamáček (39), hlas mu dalo 143 poslanců. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip (62), který byl místopředsedou dolní komory i v minulém volebním období, dostal 121 hlasů. Místopředseda Pirátů Pikal (30) a předseda SPD Okamura (45) obdrželi po 102 hlasech.

Předseda ODS Petr Fiala nebyl zvolen místopředsedou Sněmovny ani v pátečním druhém kole tajné volby. Bude se tedy konat nová volba, asi příští týden. Poslední volné místopředsednické křeslo zatím zůstane neobsazeno.

Slovní přestřelky kvůli nezvolení Fialy

Zástupci části sněmovních stran kritizovali nezvolení předsedy ODS Petra Fialy místopředsedou Sněmovny. Popírá to podle nich mimo jiné zásadu poměrného zastoupení v orgánech dolní komory. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura soudí, že Fiala nedostal hlasy od hnutí ANO a SPD a od KSČM. Šéf klubu Jaroslav Faltýnek slíbil, že bude nabádat poslance ANO, aby Fialu ve druhé volbě místopředsedy Sněmovny příští týden podpořili. Zástupci KSČM soudí, že kandidát ODS nakonec zvolen bude.

„Nepolíbili jsme prsten, tak jsme místo nedostali,“ prohlásil Stanjura. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil za pokrytectví a neférovost, že zástupce druhé nejsilnější strany nebyl do vedení Sněmovny zvolen. „Tady chybí absolutně jakákoli velkorysost, tady se jenom demonstruje síla,“ přidal se ke kritikům šéf frakce STAN Jan Farský. Podle předsedy frakce KDU-ČSL Jana Bartoška vzniká v dolní komoře hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM. „Pro mě osobně je to koalice lži,“ řekl. Rovněž podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky lze dovodit, že funguje „ďábelská koalice“.

„Já za sebe říkám, že budu apelovat na svoje kolegy na klubu, abychom podpořili Petra Fialu na tuto pozici,“ prohlásil v reakci Faltýnek. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik navíc vzkázal, že on Fialu v prvním i druhém kole volil. „Pan kolega Fiala zvolen podle mého soudu, nebo kandidát ODS podle mého soudu zvolen bude,“ dodal.

Kováčik také připomněl, že se pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, jenž dnes jedno z místopředsednických míst obsadil, našel i v minulosti pro tuto funkci potřebný počet hlasů. „Aniž jsme museli líbat jakýkoli prsten komukoli,“ zdůraznil.

„Nejsme domluveni na žádném bloku,“ odmítl úvahy o hlasovacím spojenectví ANO, SPD a KSČM předseda SPD Tomio Okamura. Vyslovil se pro poměrné zastoupení.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyjádřil lítost nad tím, že Fiala zvolen nebyl. Uvedl, že Piráti pro něj hlasovali.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz