9. června 2019 15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti budou požadovat od Babiše vysvětlení, jinak chtějí hlasovat o nedůvěře vládě

Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek 15. listopadu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek 15. listopadu... | foto: ČTK

PRAHA Piráti budou dál jednat s koaliční ČSSD a budou od ní chtít zjistit, jaké mají sociální demokraté další důvody k podpoře koaliční vlády s hnutím ANO. Pokud se také nedočkají vysvětlení problémů kolem podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše a čerpání evropských dotací, navrhnou hlasování o nedůvěře vládě.

V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize o tom mluvil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. TOP 09 by se k nim v takovém případě připojila.

Předseda sněmovny a místopředseda vládního hnutí ANO Radek Vondráček podotkl, že hlasování o nedůvěře vládě znamená potřebných alespoň 101 hlasů. „Ty tam v tu chvíli nevidím. Ale nebude to první hlasování, které bude jenom proto, aby se hlasovalo,“ dodal. 

„Očekávám, že pokud nepřijde zásadní vysvětlení těch problémů, a zatím jsme tady od pana premiéra Babiše slyšeli spíš výmluvy, pokud jde o tu zprávu Evropské komise, tak my to hlasování o nedůvěře navrhovat budeme,“ řekl Michálek. Pro vyslovení nedůvěry je ve Sněmovně nutných alespoň 101 hlasů. I když se je nepodaří dojednat, bude to podle Michálka důležité symbolické gesto.

Předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že není optimista v tom, že by se podařilo sehnat 101 hlasů. „Přesto je naším stanoviskem, že by se o nedůvěře hlasovat mělo,“ řekl. Prohlásil také, že Babišův střet zájmů přerostl do mezinárodní ostudy.

Vondráček Kalouskovo tvrzení o mezinárodní ostudě odmítl. Řekl, že považuje za nešťastné vyvolávat diskusi nad návrhem auditní zprávy, a poukazoval na to, že v ní uvedená zjištění jsou předběžná.

Předseda ČSSD Jan Hamáček schůzku s lídry opozičních stran ve čtvrtek odmítl. Občanští demokraté, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve středu uvedli, že chtějí před případným vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě osobně jednat s předsedy ČSSD a SPD o jejich mantinelech spolupráce s ANO. Opozice tak reagovala na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše. Podle předběžného návrhu zprávy, který zveřejnila média, má Babiš nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.