8. října 2018 13:57, aktualizováno  15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti nabídli partnerům čtyři křesla, chtějí dvě a post primátora. Čižinský je ochotný se dohodnout

Pražský pirátský lídr Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský pirátský lídr Zdeněk Hřib. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Piráti v Praze přišli s nabídkou pro možné koaliční partnery v Praze, podle které by TOP 09 a STAN a Praha Sobě dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti obsadili dvě místa a post primátora. Řekl to lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib.

Čižinský odmítl jednání s ODS

Místopředsedkyně ODS a pražská zastupitelka Alexandra Udženija v pondělí vyzvala poslance a starostu Prahy 7 Jana Čižinského a jeho hnutí Praha Sobě (PS) ke společnému povolebnímu vyjednávání. Výzvu zveřejnila na svém twitterovém účtu a v rozhovoru se serverem novinky.cz.

Čižinský ČTK sdělil, že PS s občanskými demokraty jednat o koalici nebude. Že nepůjde do koalice s ODS a ANO, uvedl v minulosti už několikrát. "Chápu, že je pro paní Udženiju šokem, že existuje politik a politická iniciativa, která tvrdí před volbami i po volbách totéž," napsal ČTK v textové zprávě Čižinský.

Nabídku už ostatním stranám sdělili. Hnutí Praha Sobě je podle Jana Čižinského ochotné netrvat na postu primátora v zájmu zdárného zakončení jednání s koaličními partnery v Praze.

Programovými prioritami Pirátů jsou transparence magistrátu, digitální služby pro občany a řešení bytové situace.

Podle Hřiba jde o velkorysou nabídku a ústupek ze strany Pirátů s ohledem na to, že ze tří uskupení zvažované koalice mají nejvyšší volební zisk. Piráti se umístili druzí po ODS se 17,1 procenta a mají 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN za 16,3 procenta hlasů.

Nabídku už Piráti odeslali ostatním stranám a budou s ní pracovat v nadcházejících jednáních. V pondělí se mají sejít s hnutím ANO, již však avizovali, že koalice s Praha Sobě a TOP 09 a STAN je pro ně preferovanou variantou a o jiných by uvažovali jen v případě, že by z jednání sešlo.

Lídr uskupení Praha Sobě Jan Čižinský vystoupil 6. října 2018 v Praze na...
Tým ODS přichází k jednání s Jiřím Pospíšilem do jeho kanceláře.

Pokud jde o to, jaké gesce by v radě obsadili, vyplývají podle lídra Pirátů z jejich programových priorit. Zatím nicméně nechce předjímat a případná podoba nové rady by vzešla z dalších vyjednávání.

Zájem o post primátora už deklaroval lídr Prahy Sobě Jan Čižinský s tím, že dostal nejvíce preferenčních hlasů. Tento argument Piráti odmítají. O pozici primátora bude zřejmě usilovat i koalice TOP 09 a STAN, její zástupci to nevyloučili.

Čižinský po zveřejnění nabídky Pirátů ve vysílání Českého rozhlasu Plus zopakoval, že má logiku, aby post primátora připadl člověku, který dostal nejvíce hlasů voličů a má největší zkušenosti s pražskou komunální politikou, tedy jemu. Dodal nicméně, že v zájmu zdárného zakončení jednání jsou ochotni na primátorovi netrvat.

Lídr Praha Sobě rovněž uvedl, že Piráty nabídnuté rozložení hlasů v radě považuje za přirozené a logické. „Pokud je ze zákona rada jedenáctičlenná a všechny subjekty mají stejný počet zastupitelů, tak vlastně ani jiné aranžmá by nebylo možné,“ uvedl.

Expertní týmy Pirátů a Prahy Sobě se tento týden začnou scházet nad programovými otázkami, přizvat k jednáním chtějí i TOP 09 a STAN.

Hřib rovněž uvedl, že Piráti trvají na tom, aby členové vedení města nekumulovali politické funkce. To může být problém v případě Čižinského, který se zdráhá vzdát funkce starosty Prahy 7, kde jím vedená Praha 7 Sobě získala ve volbách 55,5 procenta hlasů. „Z mého pohledu je míč momentálně na jeho straně hřiště,“ řekl Hřib.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz