25. října 2017 19:05, aktualizováno  20:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti chtějí místopředsedu Sněmovny. Bartoš se omluvil Babišovi

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po středečním jednání s představiteli hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátů Ivan Bartoš po středečním jednání s představiteli hnutí ANO. | foto: ČTK

PRAHA Zástupci Pirátů sdělili na středečním jednání s hnutím ANO svůj požadavek na funkci místopředsedy Sněmovny a předsedy výboru pro bezpečnost. Zároveň odmítli koaliční spolupráci i případnou tichou podporu vlády, kterou má ANO sestavit. Po jednání to novinářům řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Z 20 priorit Pirátů se podle něj našla shoda v 15 bodech.

„Představili jsme zástupcům hnutí ANO naši strategii, která prostě vylučuje koaliční spolupráci i tichou podporu vlády, kterou má sestavit ANO,“ řekl Bartoš. „A pak jsme se bavili o budoucím uspořádání Sněmovny s tím, že Pirátská strana bude chtít místopředsedu Sněmovny, padla otázka na námi preferované výbory, zaznělo tam od nás, že bychom chtěli předsedu bezpečnostního výboru,“ dodal. Soudí, že s požadavkem Pirátů na místopředsedu Sněmovny problém nebude.

Podle zástupce ANO Radka Vondráčka nebylo cílem schůzky přesvědčit Piráty, aby vstoupili do vládní koalice. Podle něj se řešily čistě sněmovní záležitosti. „Máme relativně čas. Vzhledem k tomu rozložení sil po volbách si myslím, že hnutí ANO má ten luxus věnovat se postupně všemu,“ řekl Vondráček.

V případě návrhu změny jednacího řádu Sněmovny ubezpečilo ANO Piráty, že nejde o změnu na úkor krácení demokratických práv, ale že jde o úpravy odrážející přítomnost devíti politických stran ve Sněmovně, uvedl Bartoš. 

Se Stan a TOP 09 už se ANO nesejde

Hnutí ANO se už ve druhém kole povolebního vyjednávání se stranami, které uspěly ve sněmovních volbách, nesetká se STAN a TOP 09. České televizi (ČT) to ve středu řekl předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Vládu i s důvěrou Sněmovny by rád měl do Vánoc.

„Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky,“ řekl Babiš k ukončení vyjednávání se STAN a TOP 09. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie. V pátek žádné schůzky naplánované nejsou, pokračovat chce ANO v pondělí.

Úvodní kolo vyjednávání nepřineslo ani přibližnou představu o podobě případné budoucí vlády, jednalo se hlavně o uspořádání Sněmovny. „Oni všichni říkají, že nechtějí do vlády. Já tomu rozumím, že chtějí být v opozici. My říkáme, domluvme se na Sněmovně, zkusíme to ještě a uvidíme, jak se k tomu postaví,“ řekl ČT Babiš. Do konce listopadu by podle něj mělo být jasno, jako bude mít vláda formu, tedy jestli půjde o koalici nebo například menšinovou vládu.

Zopakoval, že o kandidátovi na předsedu Sněmovny rozhodnou Piráti v sobotu. Vondráček řekl, že to respektuje. Hnutí ANO navrhuje do čela dolní komory Parlamentu právě dosavadního místopředsedu Sněmovny Vondráčka, ODS navrhuje svého předsedu Petra Fialu. „Je logické a i historicky dané, že by ta pozice měla náležet hnutí ANO,“ řekl Vondráček.

Babiš se schůzky nezúčastnil

Debata se podle Bartoše týkala například zákona o registru smluv. „Tam zaznělo, zda je dobré hned ho zase otevírat, nenechat si ten zákon sednout,“ poznamenal. Další téma se týkalo hlavně digitalizace a elektronizace veřejné správy. Shoda se podle něj našla v tom, aby občan v budoucnu nemusel chodit třeba na Czech Point a na úřady.

O tom, kdo nakonec sestaví vládu, nechtěl Bartoš spekulovat. Uvedl, že sestavování vlády je na hnutí ANO a že ani v zájmu tohoto hnutí nejsou předčasné volby. „Čtyři dny po volbách je vlastně tento scénář podle mě strašení lidí,“ poznamenal.

Za hnutí ANO vyjednávali s Piráty kromě Vondráčka brněnský primátor Petr Vokřál. Předseda ANO Andrej Babiš se schůzky nezúčastnil. Bartoš již dříve řekl, že si to vysvětluje svou předchozí medializovanou SMS komunikací s Babišem. Šéf ANO vyčítal Bartošovi, že mu neodpověděl na blahopřání a žádost, ať navrhne termín schůzky.

„Nejsme extrémně útlocitní, já s ním normálně komunikuji. Třeba tato schůzka byla zase sjednávaná přes SMS, kde jsem se mu snad i omluvil,“ uvedl Bartoš.

„Já jsem tam řekl, že doufám, že už se tohle všechno vyjasnilo a že bych se rád s panem předsedou sešel,“ řekl Bartoš po jednání. „Vyjasnili jsme si nějaké nejasnosti ohledně esemesek a budeme tlumočit, že to bylo nedorozumění,“ podotkl Vondráček.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz