Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Kněžka chaosu‘. Lidé nás volili pro neelitářskou zásadovou politiku, říká Bartošova žena

Manželé Bartošovi krátce před sečtením volebních výsledků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Bartošovi krátce před sečtením volebních výsledků. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Vedle Ivana Bartoše byla jednou z nejvýraznějších tváří pirátské kampaně. Po boku předsedy ve volbách úspěšných Pirátů stojí i v životě. Jako manželka. Lydie Bartošová, které se přezdívá „kněžka chaosu“, je sama aktivní členkou Pirátské strany. Prozatím. „Chtěla bych spíš více rodinného života, dobré vztahy jsou nejlepší brnění do války,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Účastnila jste se kampaně Pirátské strany. Budete se na politickém dění nadále podílet?
Dá se říct, že naše každodenní práce je kampaň. Nejsme strana z billboardů, ve sněmovně jsme díky tomu, co děláme. Pirátství znamená určitý přístup k životu, občanský postoj, takže ano, budu i nadále pokračovat.

Lidovky.cz: Jak moc byla kampaň náročná?
Pro nás začala v prosinci 2016, cítila jsem tíhu situace, že teď je čas, kdy potřebujeme uspět a že jde o osm let dřiny mnohých. Byly to vyčerpávající měsíce, téměř rok, je úžasné kolik dobrovolníků se zapojilo, kolik lidí přispělo drobnými dary.

Lydie Bartošová
Lydie Bartošová

Lidovky.cz: Teď trochu odjinud. Na kandidátce se vedle vašeho jména objevilo zvláštní povolání. „Kněžka chaosu“. Proč jste to uvedla?
To vymyslel pirátský kolega, když jsme přemýšleli, s jakým povoláním podepsat kandidátku na Prahu 8. Tenkrát pro nás bylo těžké získat mediální pozornost, a tak kromě toho, že je ta přezdívka přiléhavá, splnila svůj účel. Piráti se v roce 2013 dostali do hlavního zpravodajství.

Lidovky.cz: Mám tomu rozumět tak, že jste chaotická? 
Zdánlivě, jak říká teorie chaosu. 

Online rozhovor s Jakubem Michálkem

Lidovky.cz: Co myslíte, že zaručilo úspěch straně ve volbách?
To byla souhra mnoha faktorů. Jsme tvůrčí, svobodomyslní lidé, nepřeříkáváme lidem reklamu na umělý produkt, každý pirát má svojí vizi o společnosti, takže ta výpověď je autentická, proto strhující. Přidalo se k nám velké množství dobrovolníků, rozdávali noviny, chodili v pirátských tričkách, věšeli bannery, lepili si na auta samolepky, přispívali organizačně, materiálem, know-how. Lidé znají naši práci na zastupitelstvech a v senátu, mnohokrát jsme prokázali, že to myslíme vážně a že to umíme a asi jsme byli mezi liberály s konzervativní praxí, populisty a firemními stranami jediná možná volba pro člověka, který si váží své autonomie a zároveň cítí společenskou sounáležitost.

Lidovky.cz: Co očekáváte od svého muže v politice? Bude zastávat své principy, nebo jej vysoká politika změní?
To samé, co čekám od všech dalších pirátských poslanců, že se zasadí o proměnu politické kultury a praxe. Vyrostli jsme odspodu, nestojí za námi produkční aparát, žádný mocný donátor, nejsme ničí projekt. To, co jsme, je to jediné, co máme. Lidé nás volili pro liberální neelitářskou zásadovou politiku. Kvůli prosazování transparence, oddělení moci, svobodnému přístupu k informacím a hájení občanských práv. Když z tohoto ustoupíme, ztrácíme smysl a sami sebe. 

Zástupci Pirátů sledovali 21. října v Praze výsledky sněmovních voleb. Ivan...

Lidovky.cz: Jste členkou Pirátské strany. Co je pro vás nejdůležitější bod stranického programu?
Základem, ze kterého všechny programové body vychází, je naše filozofie. Tu považuji za nejdůležitější, tedy, že jsme si rovni, máme právo na sebeurčení a podílení se na správě veřejných věcí a že informovaná a vzdělaná společnost, kde není důstojný život zásluhovým bonusem, vytváří nejlepší předpoklad pro budoucnost v liberálním demokratickém státě. Programové body obsahují momentálně nejlepší možné řešení dělené co nejširší mírou konsenzu, tam není na místě být dogmatický, když pozdější diskuzí a na základě nových informací lze dojít k lepšímu.

Lidovky.cz: Jak moc jsou pro vás důležitá například sociální témata, která Pirátská strana primárně neřeší?
Sociální témata jsou témata materiálních podmínek svobody, jsou zásadní pro kvalitu života, jen bych je neviděla striktně jako oblast jednoho ministerstva. V podstatě všechno, o čem se na státní nebo krajské úrovni rozhoduje, má nějaký sociální dopad, ať už se jedná o elektronickou evidenci tržeb nebo nevýhodnou smlouvu o spravování vodovodů. Korupce, uzavřenost státní správy, to, že mnou zvolený politik nehájí moje zájmy, to všechno má vliv na to, jak tíživé otázky potom řešíme.

Lidovky.cz: Chtěla byste být ve straně aktivnější?
Jsem členka republikového výboru, mám civilní zaměstnání, politicky exponovaného člena rodiny, dítě v péči, chodím do školy. Chtěla bych spíš více rodinného života, dobré vztahy jsou nejlepší brnění do války, navíc, dcera mě za chvíli nebude potřebovat a pak bude pozdě na mrzení.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!