26. května 2019 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pistole ke 100. výročí republiky se vydražila za 650 000 korun. Stejnou dostal Trump

Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí. Lůžko pro pistoli v kazetě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí. Lůžko pro pistoli v kazetě... | foto: Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod

PRAHA Na dnešní aukci Galerie Kodl v Praze na Žofíně se prodala pistole CZ 75 Republika, kterou v limitované edici 100 kusů vyrobila Česká zbrojovka ke stoletému výročí republiky, za 650 000 korun. Vyvolávací cena byla 400 000 korun. Celý výtěžek půjde Vojenskému fondu solidarity a Nadaci policistů a hasičů. Pistoli ze stejné edice dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) americký prezident Donald Trump.

Podle prezidenta holdingu Česká zbrojovka Group SE Lubomíra Kovaříka byla vydražená pistole, která je plně funkční, vyrobena jako první ze stokusové edice, což dále zvyšuje její hodnotu. Zbrojovka ji do aukce darovala. „Získaná částka bude určena všem potřebným vdovám po policistech, hasičích a vojácích,“ uvedl Kovařík po skončení dražby.

Slavný model CZ 75 zkonstruovali bratři František a Josef Koučtí, světu byl...
Každý exemplář pistole CZ 75 REPUBLIKA je uložen v originální kazetě, vyrobené...

Dražbě pistole předcházela dobročinná aukcedeseti uměleckých děl. Výnos 950 000 korun z těchto dražeb půjde na konto Centra Paraple.

Výroční pistoli uherskobrodská zbrojovka prodávala za 200 000 korun. Tělo zbraně zdobí rytiny lipových lístků, na hlavni je vyryt nápis „Pravda vítězí“ a rám pistole lemují linky z 24karátového zlata. Premiér Babiš jednu z těchto zbraní daroval americkému prezidentovi při své březnové návštěvě Spojených států. Zbraně mají jako výrobní čísla letopočty mezi lety 1918 a 2018. Trumpova je datována rokem 1946, v němž se americký prezident narodil.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz