4. června 2019 18:10, aktualizováno 5. 6 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze proti Babišovi demonstrovalo na 120 tisíc lidí. Premiér se omluvil za slova o hezkém počasí a koncertech

Vedle posílení pojistek nezávislosti justice zástupci spolku nově usilují také... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedle posílení pojistek nezávislosti justice zástupci spolku nově usilují také... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Již popáté od dubnové výměny ministra spravedlnosti lidé demonstrovali v centru Prahy za nezávislost justice a proti počínání premiéra Andreje Babiše (ANO). Tentokrát požadovali i jeho demisi. Na Václavské náměstí dorazilo podle odhadu pořadatelů 120 tisíc lidí.

„Demonstrace nejsou příjemné,“ reagoval na dění v úterý večer pro server Novinky.cz premiér Andrej Babiš (ANO).

„Oni demonstrují na základě vylhaných věcí, které jsou nepravdivé. Ale já ty lidi nepřesvědčím,“ zdůraznil Babiš. „Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty,“ dodal. Ve středu ráno se za výrok o koncertech omluvil. „To byla nadsázka, bylo to nepatřičné, já se omlouvám,“ uvedl premiér v rozhovoru s novináři před odletem do britského Portsmouthu.

S předsedou spolku Milion chvilek Minářem, který Babiše vyzval k televiznímu duelu, se premiér nadále setkat odmítá. „S panem Minářem nemám o čem debatovat, pro něho je partner paní Benešová,“ řekl. Babiš připomněl, že Minář se zúčastnil kulatého stolu, kde byla Benešová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Pan Minář akorát se potřebuje zviditelňovat mediálně. To není pro mě jako partner,“ dodal premiér.

Pro iDnes.cz v úterý konstatoval, že není důvod, aby padla vláda. „Zaslechl jsem, že se na Václavském náměstí objevil i šéf demonstrací ze Slovenska (organizátor iniciativy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, pozn. red.). Takže pořadatelé možná očekávají, že to dopadne stejně jako tam. Jenže my nejsme na Slovensku, jsme v Česku.“

Demonstrace na Václavském náměstí je již pátá od dubna.
Václavské náměstí se opět plní demonstrujícími.

Na místě demonstrace se to v davu již tradičně hemžilo vlajkami Česka a Evropské unie. Samozřejmostí byly protibabišovské a protizemanovské transparenty a karikatury. „Máme toho dost“ nebo „Demisi!” psalo se na řadě z nich. „Nahrabal si, vem ho čert, Hrabiše i Bagrofert,“ stálo na dalším. Cedule často také informovali, odkud lidé na demonstraci do hlavního města přijeli. Šlo o města z celé republiky, namátkou Brno, Ostravu, Plzeň, Jaroměř, Strážnici či Vysoké Mýto, nechybí ale ani slovenská Bratislava.

Protestní akce pořádaná občanskou iniciativou Milion chvilek navazovala na demonstrace, které se po celé republice konají od konce dubna každý týden. Jejich organizátoři od počátku požadují demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), neboť se obávají zásahů do justice v době, kdy policie navrhla obžalovat předsedu vlády Andreje Babiše za dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Nově přímo usilují také o odstoupení premiéra Babiše, k čemuž přispěl i návrh auditní zprávy Evropské komise, o němž v pátek informovala média. Dle něj je Babiš ve střetu zájmů, protože coby předseda vlády má stále vliv na fungování holdingu Agrofert a na použití unijních peněz.

Skandováním „Už jsme tady,“ a sborovým pískotem zahájili demonstranti akci krátce před půl sedmou.

„Děkuji, že jste opět zaplnili Václavák,“ přivítal protestující místopředseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll. „Každý týden nám dává Andrej Babiš další a další důvody protestovat,“ dodal. Podle něj se na demonstraci sjeli lidé z více než 1500 měst a obcí republiky.

Mezi prvními vystoupil šéf Transparency International David Ondráčka. „Babiš je cynický predátor, kterému na vás vůbec nezáleží,“ uvedl ve svém projevu. „Musíme se zbavit tohoto predátora a žádat jeho demisi,“ dodal.

Na akci dále vystoupil slovenský romský nevidomý hudebník Mário Bihári. „Chtěl bych jen říct, že na tomto místě nejsem slepý,“ pronesl akordeonista.

„Jsem tady, protože věřím v morálku a nevěřím v lež a krádež,“ navázala Herečka Iva Pazderková. „Prosím vás tedy, až každý budeme umírat na smrtelné posteli, abychom věděli, že jsme udělali pro demokracii a pravdu maximum,“ dodala.

Na pódiu se vystřídala řada osobností: herci Jitka Čvančarová, Petr Vacek a Jiří Mádl, publicista Ivo Šmoldas či frontman kapely Rybičky 48 Jakub Ryba a další.

„Vím, že jsme tu, abychom si postěžovali a nadávali na toho zlouna, ale mně ty stížnosti už trochu lezou krkem. Pokusím se vám proto nabídnout trochu jiný pohled,“ promlouval marketér a publicista Martin Jaroš k davu. „Šlamastiky“ kolem Babiše jsou podle něj pozitivní šance pro Česko, aby konečně začalo dělat věci správně. „Na takovou očistnou katarzi vždy potřebujete pořádného hajzla. Jestli to nedokážeme s tímhle lumpem, tak už nikdy,“ pronesl s tím, že republika si sahá na dno. Babiše označil Jaroš za největší ohrožení demokracie za posledních 30 let.

Ivana Trojana u mikrofonu přivítal dav velkým aplausem. Herec připomněl některé Babišovy činy a výroky z minulosti, které měl premiér svými činy posléze sám popřít. „Sešli jsme se tu dnes, abychom dodržovali psaná i nepsaná pravidla. Těm nepsaným se říká morálka,“ měl jasno.

„Přišel jsem chránit pravdu, přišel jsem chránit spravedlnost,“ pravil na pódiu herec Hynek Čermák. „V roce 1989 jsem tu stál jako sedmnáctiletý a riskoval jsem vše. Nyní tu stojím a nevím, co riskuji. Ale je mi to jedno, chci chránit hodnoty, které mi umožňují žít šťastný život,“ zdůraznil.

Zrcadlo před demonstranty

„Nebudeme dělat, že je normální, aby premiérem naší země zůstával člověk v takovém střetu zájmů, jehož osobní problémy poškozují celou zemi. Požadujeme demisi Andreje Babiše,“ prohlásil předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář před plným náměstím.

„Je to člověk, který dělá byznys, vlastní média a do toho je trestně stíhaný,“ uvedl už na pondělní tiskové konferenci Minář se slovy, že Babiš by měl odstoupit do doby, než se očistí před soudem.

„Ozvučíme celé náměstí a umístíme na něj pět velkých LCD obrazovek. Máme velkou odezvu z regionů, kde vypravují autobusy, vlaky. Očekáváme, že na Václaváku nebude k hnutí,“ odhadova.

Podle organizátorů nakonec dorazilo na Václavské náměstí 120 tisíc lidí. Dav demonstrantů končil až ve spodní části náměstí těsně u prodejny New Yorker.

V jednu chvíli organizátoři demonstrantům na pódiu nastavili zrcadlo, aby si uvědomili svou sílu. „Je to na nás!“ skandoval během toho dav.

Organizátoři chtějí v demonstrování proti Andreji Babišovi pokračovat i nadále. Příští týden se uskuteční demonstrace po celé republice kromě Prahy. Vyzvali proto umělce a obyvatele hlavního města, aby vycestovali do regionu a protestních akcí se zúčastnili. Na neděli 23. června pak svolali na pražskou Letenskou pláň další protest, u nějž nahlásili předpokládanou účast 200 až 350 tisíci lidí.

Úterní protest zakončil sborový zpěv české státní hymny.  „Děkujeme a pokračujeme dál. Naděje zlatne,“ uzavřeli akci pořadatelé.

rsaRobert Sattler, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!