4. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Až po demonstraci. Pražská divadla kvůli protestu proti Babišovi posunula večerní program

Inscenace Vražda krále Gonzaga (2017). Dejvické divadlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Vražda krále Gonzaga (2017). Dejvické divadlo. | foto: DEJVICKÉ DIVADLO

PRAHA Popáté od dubnové výměny ministra spravedlnosti bude veřejnost v Praze protestovat za nezávislost justice a proti počínání premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle organizátorů akce ze spolku Milion chvilek by se v úterý na Václavském náměstí mohla uskutečnit největší demonstrace od listopadu 1989, což by znamenalo přítomnost více než stotisícového davu. Některá pražská divadla kvůli tomu dokonce posunula večerní program, aby nepřišla o diváky.

Mezi kulturními institucemi, které k takovému kroku přistoupily, se zařadilo třeba Dejvické divadlo či Divadlo Na Zábradlí. Konkrétně prvně zmiňovaná scéna v důsledku protestu o půl hodiny oddálila začátek diskuzního setkání Co.media. Debata vedená uměleckým šéfem divadla Martinem Myšičkou, jejímiž hosty budou armádní generál Petr Pavel a někdejší český velvyslanec v Irsku či USA Petr Kolář, začne oproti obvyklé osmé hodině večerní až v půl deváté.

„Rozhodli jsme se tak i po dohodě s pozvanými hosty proto, že na 18:30 svolává spolek Milion chvilek pro demokracii demonstraci na Václavské náměstí. A vzhledem k tomu, že demokracie bude zároveň jedním z témat úterní Co.medie, rádi bychom umožnili těm, kteří mají vstupenku na setkání s hosty Martina Myšičky a zároveň by rádi vyjádřili svůj postoj na demonstraci, aby se, podobně jako my, mohli zúčastnit obou akcí,“ informovalo Dejvické divadlo na svých webových stránkách.

Blíže jeho zástupci rozhodnutí nechtěli komentovat. Podle slov dramaturgyně divadla Evy Sukové ovšem diváci posun programu přivítali kladně. „Zatím nemáme zprávy, že by s tím nesouhlasili. Kdyby ale někdo v důsledku toho nemohl k nám přijít, budeme to samozřejmě řešit,“ přiblížila Suková serveru Lidovky.cz.

Zaplněné Václavské náměstí.
Na demonstraci promluvil i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek.

Posunutý začátek ze sedmé na osmou hodinu má v úterý rovněž představení Zlatá šedesátá v Divadle Na Zábradlí. „Divadlo jde na demonstraci spolku Milion chvilek,“ odůvodnila na svém instagramovém profilu herečka Petra Bučková.

„Vyplynulo to z okolností. Jde o vstřícný krok vůči lidem,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel scény Petr Štědroň. Divadlo podle něj chce předejít tomu, aby diváci o představení přišli či nestihli jeho začátek a dorazili později.

Největší demonstrace od roku 1989?

Demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se od konce dubna konají každý týden. Pořadatelé se totiž obávají zásahů do justice v době, kdy policie navrhla obžalovat předsedu vlády Andreje Babiše za dotační podvod v kauze Čapí hnízdo.

Před dvěma týdny se na protestní akci v centru metropole sešlo podle odhadů přes 50 tisíc lidí. Tentokrát organizátoři očekávají až dvojnásobný počet účastníků. Zmobilizovat by je mohl návrh auditní zprávy Evropské komise, o němž v pátek informovala média. Podle ní je Babiš ve střetu zájmů, protože coby předseda vlády má stále vliv na fungování holdingu Agrofert a na použití unijních peněz.

„Vzhledem k tomu, jaké máme již nyní ohlasy z regionů (lidi jsou skutečně nabuzení přijet) a že tentokrát ozvučíme i spodní část Václavského náměstí, je možné, že půjde o největší demonstraci od roku 1989,“ uvedli v pondělí zástupci iniciativy Milion chvilek. „Budeme požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše,“ přiblížili své požadavky.

Na úterní demonstraci by měli vystoupit například ředitel nevládní organizace Transparency International David Ondráčka, zakládající člen Unie daňových poplatníků ČR a specialista na postupy ministerstva financí David Hubal, herečky Bára Hrzánová a Jitka Čvančarová, muzikant Mário Bihári nebo skupina Buty. V předchozích týdnech se protestů účastnili například někdejší hokejový brankář Dominik Hašek nebo herci Pavel Liška a Jiří Macháček.

rsaRobert Sattler

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.