130 let
Testování na koronavirus na Slovensku.

Testování na koronavirus na Slovensku. | foto: Reuters

Rozhovor

Plošné testování jako na Slovensku pro Česko už není. Jsme za hranou, musíme hasit pandemický požár, říká virolog

Česko
  •   5:00
Praha - Plošné testování podobné tomu, které proběhlo na Slovensku, není pro Česko volbou. „Jsme bohužel za hranou pro citlivá epidemiologická šetření, musíme už hasit pandemický požár,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz virolog Libor Grubhoffer.

‚Kloktací‘ testy měly v Česku zlepšit boj proti covidu, jejich používání ale vázne. Kde se stala chyba?

Lidovky.cz: Slovensko o víkendu plošně otestovalo populaci a zdá se, že covid-19 zasáhl jen jedno procento lidí. Překvapil vás takový výsledek?
Očekával jsem přece jen vyšší nálož viru v populaci, ale překvapením to pro mě není. Potvrzuje to situaci na Slovensku, kde i přes léto dodržovali mnohem přísnější pravidla než u nás. Reálná nálož koronaviru na Slovensku může být ve skutečnosti o 25 až 30 procent vyšší. Je to dáno relativně nižší citlivostí antigenního testu v porovnání s PCR testem. Přesně v tomto procentuálním rozsahu lze proto očekávat falešně negativní výsledky. Pokud jde o přesnost záchytu, tam je antigenní test na stejné nebo mírně vyšší úrovni než PCR, falešné pozitivity se proto vyskytují velmi vzácně.

Lidovky.cz: Dá se tedy na slovenském testování stavět nějaká strategie?
Určitě je dobré takový údaj mít. Odhalili v krátkém časovém okně pozitivní případy, jakkoli jim 25 až 30 procent uniklo, dozvěděli se docela podstatné věci o distribuci viru v regionech. Na základě těchto dat mohou nastavit další opatření mnohem cíleněji a jemněji. Časová platnost dat je však omezená, testovaní lidé získali povinný certifikát o covidové negativitě k tomu, aby se mohli pohybovat na veřejnosti a chodit do práce. Platnost takového certifikátu je řekněme do deseti dnů. Přesto pro epidemiology to byl způsob, jak relativně levně získat docela cenné údaje.

Slováci o víkendu otestovali dvě třetiny populace, pozitivní bylo jedno procento zúčastněných

Lidovky.cz: Měl by stejný scénář smysl v ČR, či je lepší, že chceme testovat jen v sociálních zařízeních?
Bohužel fatálně špatným řízením pandemické situace u nás zaviněným vládou je situace v zemi za pomyslnou hranou pro citlivá epidemiologická šetření podobného typu. My už musíme hasit pandemický požár prostupující společností, a proto je naléhavě důležité soustředit se na kriticky ohrožené skupiny spoluobčanů, rizikové skupiny a seniory.

Libor Grubhoffer

Je do nebe volající, jak nejsme schopni uchránit léčebny dlouhodobě nemocných a domovy seniorů před covidem. A to i přes přísný zákaz návštěv. Jak je možné, že do těchto zařízení přináší nákazu obslužný a ošetřující personál? Tam se musí napřít testovací úsilí antigenními testy. Chceme-li udržet v chodu průmysl a služby v příštích týdnech, měli jsme být už dávno na rychlé a levné testování s použitím antigenních testů vybaveni a připraveni. Opět neomluvitelné selhávání vlády.

Lidovky.cz: Na jaře ČR testovala promořenost. V čem se to od slovenského pokusu odlišuje?
Tehdy autoři plošného testování specifické protilátkové odpovědi proti koronaviru ve vybraných oblastech chtěli odhalit stupeň promořenosti či míru kolektivní imunity v populaci. Lákalo nás, stejně jako v sousedním Německu nebo ve Švédsku, pootevřít okno do blízké budoucnosti a doufali jsme, že imunizace lidí v důsledku bezpříznakově prodělávaného onemocnění bude mnohem větší než bylo tímto testováním na protilátky zjištěno.

Uvědomili jsme si, že se musíme trpělivě věnovat individuálnímu testování osob s příznaky a také jejich nahlášených kontaktů pomocí PCR, tedy na přítomnost samotné genetické informace koronaviru. Nutno podotknout, že testy čínské provenience použité v jarním testování na specifické protilátky nebyly zcela jistě šťastnou volbou.

V domovech seniorů se budou plošně testovat klienti i zaměstnanci. Využijí se antigenní testy

Lidovky.cz: Proč selhaly?
Zachycovaly jen specifické protilátky s takzvanou vysokou aviditou, tedy vazebnou silou. Tudíž dle mého názoru jarní výsledky byly podhodnocené, odhaduji v jednotkách procent. V uspořádání pro protilátkové testy je použit v nějaké podobě koronavirový antigen k záchytu specifických protilátek, které se v následujícím kroku zřejmí, tedy „vyvolají“ nějakou zvířecí protilátku proti lidským protilátkám. Tato zvířecí protilátka nese značku, jež umožní kvantifikovat množství specifických protilátek v séru pacienta po jejich navázaní na diagnostický koronavirový antigen.

Lidovky.cz: V čem je antigenní test jiný?
V antigenním testu je to přesně obráceně: odhalí či neodhalí přítomnost virového antigenu v séru pacienta poté, co vyšetřované sérum přijde do kontaktu s dobře prověřenou protilátkou zvířecího původu, vysoce specifickou pro koronavirový antigen. Pokud je antigen v séru vyšetřovaného, je touto zvířecí protilátkou zachycen a v následujícím kroku s použitím jiné značené protilátky barevně identifikován.

Autor: Iveta Křížová
  • Vybrali jsme pro Vás