• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Po návratu se cítí jako cizinci ve vlastní zemi

Česko

HAMBURK/PRAHA Každou vystěhovaleckou vlnu následuje vlna navrátilců. Na stránkách Süddeutsche Zeitung to tvrdí Gabriele Mertensová, ředitelka katolické organizace Raphael, která v Hamburku už 135 let pomáhá vystěhovalcům. Ze své praxe zná mnoho případů Němců, kteří se po několika letech v zahraničí rozhodli pro návrat do vlasti. A zjišťují, že cesta zpět nebývá snadná.

Své o tom ví 54letá Brigitte Schöningová. Uplynulých dvanáct let strávila v jihoafrickém Kapském městě, kde vedla penzion. Jak uvedla pro Süddeutsche Zeitung, po návratu do rodné země se musela naučit mnoha novým výrazům úřednické němčiny. Chvíli jí také trvalo, než pochopila, že do německých autobusů hromadné dopravy se nastupuje pouze předními dveřmi. Schöningová však měla štěstí. Svůj návrat do Německa si předem pečlivě připravila, něco si našetřila a na přechodné období se mohla nastěhovat k přátelům.

Mnohem závažnější však bývá skutečnost, že navrátilci se během let v zahraničí změnili a proměnou prošel také jejich životní styl. Po návratu tak změní až dvě třetiny svého někdejšího okruhu přátel a známých. Mají navíc problémy s německou mentalitou.

To potvrzuje i Brigitte Schöningová. „V Africe mi prodavačka v supermarketu řekne: 17 randů, drahoušku. Její německá kolegyně odtuší: 17 eur, igelitku?“ Na druhou stranu Schöningová připouští, že Jihoafričané jsou v mnohém povrchní.

Autor: