Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po rozpuštění sněmovny bude mít Zeman absolutní moc, říká Němcová

Miroslava Němcová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová. | foto: MAFAR - Michal Šula

PRAHA Rozpuštěním Poslanecké sněmovny se v rukou prezidenta soustředí velká část moci. V České televizi to řekla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Dolní komora Parlamentu po rozpuštění nebude moci kontrolovat vládu, kterou jmenoval prezident Miloš Zeman.

Ústavní soud byl také doplněn podle přání hlavy státu, upozornila Němcová. Místopředseda komunistů Jiří Dolejš ale míní, že za jejími slovy stojí fakt, že ODS po několika letech přichází o moc.

"Kdybychom si měli zažertovat, tak řeknu, že rozpustit Sněmovnu 21. srpna by mělo svou velkou symboliku a mít nové volby 17. listopadu by mělo také svou symboliku," řekla v diskusním pořadu ČT Němcová. "Dochází k přesunu moci do rukou prezidenta. Téměř bych řekla absolutní moci," dodala místopředsedkyně ODS.

Miloš Zeman přichází za doprovodu Miroslavy Němcové do Poslanecké sněmovny.

Úřednické vlády Jiřího Rusnoka se zastal místopředseda komunistické strany Dolejš. "V řádu týdnů, pokud bude vládnout Rusnokova vláda spolu se Senátem, si myslím, že nenastává konec světa," uvedl. Němcová se podle něj domnívá, že "konec světa" nastane v případě, že občanští demokraté ztratí rozhodovací moc ve vládě.

Termín předčasných voleb vyhlásí prezident Zeman

Na významnou roli prezidenta v případě rozpuštění sněmovny už upozornili politologové. Pozice vlády i Sněmovny bude oslabena po dobu dvou měsíců, soudí odborník Tomáš Lebeda. Vznikne tak velký prostor pro kreativitu dalších institucí, zejména Pražského hradu, řekl.

Němcová se domnívala, že strany bývalé vládní koalice disponují ve sněmovně většinou 101 hlasů pro pravicový kabinet, který chtěly sestavit v případě neúspěchu Rusnokovy vlády. Při hlasování o důvěře pro dočasnou vládu se však ukázalo, že koaliční poslanci zdaleka nejsou tak soudržní. Rusnok sice nezískal podporu sněmovny, namísto druhé vlády v čele s Němcovou ale země míří k předčasným volbám.

Ministerský předseda odnese v úterý svou demisi na Pražský hrad. O týden později se sněmovna rozpustí. Vyhlášení termínu předčasných voleb bude na prezidentu Zemanovi. Mluví se o tom, že se hlasovací místnosti otevřou zřejmě v říjnu. Podle Rusnoka je brzký termín voleb dobrý i pro sestavení státního rozpočtu pro příští rok.

Němcovou mrzí výroky Klause k žádostem ODS o spolupráci

Němcová v televizi také prohlásila, že ji mrzí výroky exprezidenta Václava Klause na adresu občanských demokratů, překvapily ji a trvá na správnosti vyloučení tří členů ODS včetně dvou rebelů, kteří se nezúčastnili hlasování o úřednické vládě. Němcová tak reagovala na to, že Klaus odmítl spolupráci s ODS před předčasnými volbami a současně kritizoval Němcovou i vylučování lidí z ODS i stav strany samotné.

"Mrzí mě, co řekl Václav Klaus," uvedla Němcová. Podle ní zřejmě nebyl informován o všech jejích výrocích, jinak by nebyl tak "příkrý". "Na druhou stranu jsem si jistá, že prostě i bez této podpory ODS samostatně vykročí do voleb, že je určitě zvládne," podotkla s tím, že ji Klausovo odmítnutí neznervóznilo. Němcová má ambice být volebním lídrem ODS.

K tématu

Část představitelů ODS včetně nynějšího šéfa strany Martina Kuby v minulých dnech uvedla, že by před volbami chtěli spolupracovat s Klausem, zakladatelem strany, který jí ale před lety opustil. Někteří z nich uvedli, že Klaus by se měl do ODS vrátit. Němcová řekla, že považuje Klausův návrat za nesmysl, spolupráci by ale též uvítala.

Rusnokova vláda nerozhodne o surovinové politice, o gripenech možná ano

Rusnok po hlasování o důvěře vládě
  • Úřednická vláda nerozhodne v otázce surovinové politiky. Její projednávání přenechá kabinetu, jenž vznikne po předčasných volbách. Ty by se kvůli sestavování státního rozpočtu měly konat co nejdříve, řekl v diskusním pořadu České televize ministerský předseda Jiří Rusnok.
  • Podle politiků by končící vláda neměla rozhodovat ani o pronájmu stíhaček Gripen, což ale Rusnok nevylučuje.
  • Surovinovou koncepci má kabinet na programu ve středu. Je možné, že se materiálem zabývat nebude vůbec nebo ho projednávat začne, ale schvalovací proces přeruší, aby jej dokončila až nová vláda. "Určitě nepřijmeme žádné závažné závěry typu: zrušíme (těžební) limity nebo naopak zavedeme jiné. To určitě nebude výsledkem toho projednávání," řekl Rusnok.
  • Zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM se shodli na tom, že by vláda neměla rozhodovat ani o pronájmu gripenů. To ale Rusnok nevyloučil, protože nabídka švédské strany je podle něj omezená. Již dříve navíc uvedl, že žádné relevantní politické strany nemají k návrhu smlouvy výhrady.
  • Zákonodárci by do voleb měli stihnout schválit řadu věcí, jejichž neexistence by občanům zkomplikovala život, upozornil premiér. Jde zejména o balíček zákonů k novému občanskému zákoníku nebo o otázku obnovitelných zdrojů energie. Jisté také je, že Rusnokova vláda připraví technický návrh státního rozpočtu, aby nová vláda měla připravený materiál, který bude moci z větší části přijmout. Na zcela nový návrh státních financí nebude mít prý dost času. Případné rozpočtové provizorium Rusnok nevnímá fatálně, ale bylo by podle něj dobré, aby se volby konaly, co nejdříve.
  • Termín vyhlášení voleb je na prezidentovi Miloši Zemanovi, který už avizoval, že proces nebude zdržovat.
  • Rusnok mu demisi předá v úterý.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...