Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. května 2016 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet případů příušnic roste. V Jihočeském kraji jich evidovali už 688

Očkování (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE V Jihočeském kraji pokračuje výrazný růst počtu pacientů s příušnicemi. Ke konci dubna jich hygienici evidovali 688, zatímco za celý loňský rok šlo pouze o 10 případů. Podle dat z minulosti by v květnu měl nastat útlum šíření této nemoci. Příušnice letos nejvíce zasáhly věkové skupiny od 15 do 24 let. Informovala Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Většinou jde o případy, kdy pacienti v dětství byli očkováni, ale už po čase nepodstoupili druhé očkování, které je podle hygieniků nezbytnou součástí. „Hladina protilátek po očkování tím pádem klesla. My to vše ale budeme vyhodnocovat po skončení epidemie,“ uvedla Luňáčková.

Podle ní jde většinou o případy s lehčím průběhem nemoci. I to napovídá tomu, že to patrně budou lidé, kteří v dětství podstoupili očkování. „Pokud někdo není očkovaný a dostane příušnice, vytvoří si celoživotní imunitu. Ale průběh takové nemoci může být mnohem komplikovanější, doprovázený například meningitidou,“ uvedla Luňáčková.

Očkování proti příušnicím je už delší dobu součástí takzvané trivakciny. Kromě toho ji tvoří ještě očkování proti zarděnkám a spalničkám. Někteří rodiče však z různých důvodů děti očkovat nenechávají.

Onemocnění v dospělém věku představuje riziko v podobě zánětu varlat u mužů nebo zánětu vaječníků či slinivky u žen. Tento stav může způsobit i doživotní neplodnost pacienta. Virus příušnic se vyskytuje hlavně na sliznici v ústech. Prostřednictvím slin nakaženého člověka se může šířit dál. „Lidé v tomto případě moc nedodržují opatření, které by měli. Takže se klidně napijí ze stejné skleničky jako nemocný člověk nebo kouří společně jednu cigaretu,“ uvedla Luňáčková. Podle ní také řada pacientů svůj stav podceňuje a nezůstává s příušnicemi dostatečně dlouhou dobu doma. „Domlouváme proto třeba ve školách, aby ti nemocní byli minimálně dva týdny v izolaci,“ řekla.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...