2. září 2018 11:50, aktualizováno  20:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš ocenil výroky šéfa německé diplomacie o migrantech, Poche prý ministrem nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Lídři ANO a ČSSD podepsali koaliční smlouvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři ANO a ČSSD podepsali koaliční smlouvu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nominant sociální demokracie na místo ministra zahraničí Miroslav Poche působí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na ministerstvu zahraničí negativně. Šéfem resortu se podle premiéra nestane. Babiš to řekl v pořadu Partie televize Prima s tím, že vnímá složitou situaci v sociální demokracii. Premiér také vnímá před nadcházející schůzkou s německou kancléřkou Angelou Merkelovou pozitivně čerstvý výrok šéfa německé diplomacie Heiko Maase, že jednotlivé země EU by neměly být nuceny k přijímání uprchlíků.

Babiš v neděli páteční odklad řešení sporu o nominaci Pocheho až po říjnových volbách označil za nešťastný, nicméně to je podle něj od ČSSD slib řešení. Hamáček pro ČTK zopakoval, že řešení sporu oznámí ve druhé půlce října, do té doby bude jednat, a to i s premiérem.

Europoslanec Poche, jehož odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Ministerstvo prozatímně vede právě předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček. „Působení pana Pocheho je velice negativní, je jasné, že on nebude ministrem,“ uvedl Babiš s tím, že je nepřijatelné, aby se Poche někdy na ministerstvu choval, jako by ministrem byl.

Podle Pocheho by Babiš měl ctít koaliční smlouvu. Poche ČTK řekl, že cítí velkou podporu ze sociální demokracie. „Je to pouze pokračování toho tlaku, který na mne vytváří Andrej Babiš, Vojtěch Filip nebo okolí pana prezidenta. Může to také souviset s některými odlišnými pohledy na personální politiku ministerstva, kdy se mi zdá, že pan Babiš chce vytvořit tlak, aby tam působili někteří vysloužilí politici ANO,“ řekl Poche ČTK. Uvedl, že od Babiše nezaznamenal osobně žádnou výtku, ačkoli se potkali během nedávné porady s velvyslanci.

„Čekám, že přijdou (sociální demokraté) s novinkami,“ uvedl Babiš v televizi s tím, že má už dlouho pocit že ČSSD navrhne do ministerského křesla někoho jiného, je ale otázka, kdy tak učiní. Nový ministr by se podle Babiše měl ztotožnit s jeho pohledem na zahraniční politiku, což u Pocheho nevnímá.

Zásadním problémem podle Babiše situace na ministerstvu ale není, už vzhledem k tomu, že se zahraniční politice věnuje sám. Od nového ministra bude chtít, aby se věnoval zejména ekonomické diplomacii.

Poche hodlá v pondělí zveřejnit svůj projev, který na začátku týdne přednesl na pravidelné poradě velvyslanců. Řekl to večer České televizi. V projevu podle svých slov uvedl, že nechce, aby se změnila dosavadní zahraničně politická orientace Česka nebo aby na zahraniční politiku měla vliv komunistická strana. Rovněž odmítl, aby politika zasahovala do výběru velvyslanců, jak se to podle Pocheho stávalo v předchozí Babišově vládě.

Hamáček v pátek po zasedání širšího vedení ČSSD oznámil, že chce spor o nominaci Pocheho řešit až po komunálních a senátních volbách, které budou 5. a 6. října. Téma by podle něj mohlo poškodit kampaň ČSSD, která má být pozitivní. Řešení by podle Hamáčka mělo být jasné ve druhé polovině října. Poche předpokládá, že se v budoucnu ministrem zahraničí stane.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, ponechává čistě na něm.

Babiš ocenil výrok, že nikdo nemá být nucen přijímat uprchlíky

„Pozitivně, určitě pozitivně,“ konstatoval Babiš na dotaz, jak prohlášení Heiko Maase vnímá. Zmínil, že podobný názor mají i někteří další němečtí a evropští politici, vyslovil například jméno německého ministra vnitra a předsedy konzervativní bavorské CSU Horsta Seehofera. Dodal, že podporu cítí u předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho (CDU/CSU), s nímž se při středeční cestě do Berlína setká také. Zopakoval, že Česko je solidární, nelegální uprchlíky ale přijímat odmítá.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas v nedělním vydání bulvárního a nejčtenějšího listu Bild řekl, že EU by neměla dopustit, aby ji migrace nadále rozdělovala. Jednotlivé členské státy Evropské unie by podle něj neměly být na základě většinového, tedy nikoliv jednomyslného hlasování nuceny k přijímání uprchlíků. Země, které uprchlíky přijímat nechtějí, by ale podle Maase měly pomáhat jinak - například přímo v Africe.

Řešením situace, v níž se některé státy EU včetně takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) brání přijímání migrantů, by podle šéfa německé diplomacie mohlo být to, že tyto státy budou pomáhat jinak. „Kdo nechce přijímat uprchlíky, musí převzít odpovědnost jinde. Například přímo v Africe v boji s příčinami toho, proč lidé prchají,“ poznamenal Maas.

„Česká republika je solidární. Od roku 2015 tam poslala 2,1 miliardy, a to vedle peněz do Turecka,“ uvedl český premiér.

Maasův výrok přivítal i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, který prozatímně vede i ministerstvo zahraničí. „Naše diplomacie vždy prosazovala, že řešení je pomáhat zemím, odkud migranti přichází, a lepší ochrana hranic. Proto je dnes nelegální migrace na úrovni před vypuknutím migrační krize,“ uvedl Hamáček na Twitteru.

02.září 2018 v 12:26, příspěvek archivován: 02.září 2018 v 12:44

Vítám prohlášení německého min.zahraničí @HeikoMaas,že by EU neměla nutit členy přijímat uprchlíky. Naše diplomacie vždy prosazovala,že řešení je pomáhat zemím,odkud migranti přichází,a lepší ochrana hranic.Proto je dnes nelegální migrace na úrovni před vypuknutím migrační krize.

V Berlíně bude český premiér ve středu jednat s kancléřkou Merkelovou o migraci, rozpočtu EU, brexitu a eurovolbách. Vedle evropských témat se budou věnovat bilaterálním vztahům, například stavbě silnic a spolupráci ve vědě a výzkumu. Vedle Babiše se do Německa chystá i prezident Miloš Zeman, a to ve druhé polovině září. Čeká ho tam jednání s Merkelovou a schůzka s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Cestou do Německa bude Zeman pokračovat v návštěvách zemích sousedících s Českem.

ČTK
  • 41Diskuse